Esi nobriedis iegādāties sev jaunu mājokli, taču neesi pārliecināts, kam jāpievērš uzmanība pirms darījuma veikšanas? Noderīgus padomus atradīsi mūsu sagatavotajā bloga rakstā – lasi un noskaidro, kas jāzina, pērkot dzīvokli!
Aspekts #1: vai dzīvoklim ir pieejams kredīts?
Pērkot dzīvokli, māju vai cita veida nekustamo īpašumu, visai bieži tiek izmantots hipotekārais kredīts. Ja arī Tu plāno izmantot šo finanšu pakalpojumu, pirms tam noteikti ir vērts saprast, vai Tavas mājsaimniecības finansiālais stāvoklis ir atbilstošs, lai saņemtu vajadzīgo naudas summu. Šķērslis var būt arī dzīvokļa atrašanās vieta, proti, bankas nelabprāt aizdod naudu nekustamā īpašuma iegādei, kas neatrodas lielās pilsētās vai to tuvumā.
Piebildīsim, ka mūsu, Banknote, klāstā atrodams kredīts remontam, ar kura palīdzību vari aizņemties līdz 10000 eiro. To vari izmantot arī dzīvokļa iegādes finansēšanai, turklāt no Tevis neprasīsim pirmo iemaksu, un arī ikmēneša maksājums būs nemainīgs.
Aspekts #2: vai dzīvoklī ar elektrību viss ir kārtībā?
Viena no svarīgākajām lietām, kas jāzina, pērkot dzīvokli. Piemēram, ja dzīvoklis atrodas ne tajā jaunākajā mājā un tajā ir tā dēvētie vecie vadi, kas gluži vienkārši nespēj izturēt adekvātu slodzi, labākajā gadījumā regulāri tiks izsisti drošības korķi, bet sliktākajā – dzīvoklī izcelsies ugunsgrēks.
Tāpēc nekautrējies un dzīvokļa pārdevējam palūdz vienlaicīgi ieslēgt vairākas elektroierīces, kas patērē lielu jaudu, piemēram, elektrisko plīti, tējkannu, tosteri, sildītāju. Pārbaudīt nepieciešams arī visas kontaktligzdas, lai pārliecinātos, ka tās strādā, un tāpat jādara ar gaismas slēdžiem. Lai būtu pilnībā drošs par elektroinstalāciju, pieaicini profesionālu elektriķi.
Aspekts #3: kas (un kā) apsaimnieko māju, kurā atrodas dzīvoklis?
Foto: Freepik.com / gpointstudio
Mājas apsaimniekotājs tiešā mērā ietekmē mājas tehnisko stāvokli, kāpņutelpu tīrību, to, cik bieži pagalmā tiek pļauta zāle un tīrīts sniegs, utt. No tā savukārt atkarīga gan mājas iedzīvotāju labsajūta un komforta līmenis, gan arī dzīvokļa nākotnes vērtība. Kādi remontdarbi mājā ir veikti pēdējā laikā un kādi ieplānoti nākotnē, cik lieli ir mājas kopējie uzkrājumi – tās ir lietas, kas jāzina, pērkot dzīvokli.
Šos jautājumus vari uzdot pašam apsaimniekotājam – tā uzzināsi, cik operatīvi un vienkārši ar to iespējams sazināties. Dažviet ar mājas apsaimniekošanu saistītos darbus veic paši dzīvokļu īpašnieki vai īrnieki. Šādā gadījumā jārēķinās, ka ziemā var nākties ķerties pie sniega lāpstas, vasarā stumt zāles pļaujamo mašīnu, un ik pa reizei arī izslaucīt un izmazgāt kāpņu telpu.
Aspekts #4: kādā stāvoklī ir mājas jumts un stāvvadi?
Ļoti būtisks aspekts, kas jāzina, pērkot dzīvokli. Kāpēc? Jo, pirmkārt, bojāta stāvvada vai jumta nomaiņa parasti prasa visai ievērojamus ieguldījumus gan finansiālajā, gan laika resursu ziņā. Otrkārt, bojājumi kādā no šiem elementiem var radīt ļoti lielu diskomfortu un bojāt gan dzīvokli, gan tajā esošās lietas. Veci, nenomainīti stāvvadi var gan aizsērēt, gan radīt ūdens noplūdi, savukārt bojāts jumts var appludināt augšējā stāva dzīvokļus, taču laika gaitā mitrums pa ēkas konstrukcijām var nokļūt arī zemākajos stāvos.
Aspekts #5: kādi ir dzīvokļa kaimiņi?
Dzīvojot daudzdzīvokļu mājā, jārēķinās, ka nāksies sadzīvot ar kaimiņiem. Tāpēc ir vērts pirms dzīvokļa iegādes pārmīt vismaz dažus vārdus ar mājas iedzīvotājiem. Tādējādi Tu ne tikai vari kaut nedaudz iepazīt potenciālos kaimiņus, bet arī uzdot sev interesējošus jautājumus par māju, tās apkārtni un citiem aspektiem. Dzīvokļa pārdevējs vienmēr būs ieinteresēts ja ne samelot, tad vismaz noslēpt nepilnības, savukārt nejauši sastapts cilvēks, visticamāk, nevairīsies runāt arī par mājas trūkumiem.
Aspekts #6: kāda ir mājas apkures sistēma, un cik lielas ir ar to saistītās izmaksas?
Vismaz ziemas mēnešos apkures izmaksas mēdz būt lielākā izdevumu pozīcija, kas saistīta ar dzīvokli. Tāpēc ir svarīgi pārliecināties, cik lieli ir rēķini par apkuri un cik silts ir dzīvoklis. Ar rēķiniem viss ir vienkārši – tos vari palūgt uzrādīt dzīvokļa īpašniekam. Ja dzīvokli apskati apkures sezonā, ar roku pārbaudi, cik silti ir radiatori, un pievērs uzmanību tam, vai telpās nav redzams elektriskais sildītājs – tas var norādīt, ka ar centrālo apkuri vien nepietiek.
Savukārt, apskati veicot vasaras mēnešos, par siltumu mājā apjautājies apsaimniekotājam vai kaimiņiem. Noteikti ir vērts noskaidrot, vai apkures sistēma ir labā darba kārtībā, un vai to nav plānots nomainīt. Noderīga ir funkcija regulēt katra radiatora siltuma līmeni – tādējādi vari pielāgot telpu temperatūru savām vēlmēm un vajadzībām, kā arī samazināt apkures izmaksas.
Aspekts #7: vai ūdens spiediens ir pietiekams?
Foto: Unsplash.com / Noah
Noteikti piekritīsi, ka vājš ūdens spiediens vai siltā ūdens gaidīšana vairāk nekā minūti var būt ļoti kaitinoša. Lai šāds pārsteigums neuzrastos jau pēc tam, kad dzīvoklis nopirkts, tā apskates laikā vienlaicīgi atver visus ūdens krānus. Ja dzīvoklī siltais ūdens netiek sildīts ar boilera palīdzību, pārliecinies, cik ilgs laiks līdz tam jāgaida, un cik karsts ūdens ir pieejams. Pievērs uzmanību arī tam, vai ūdenim nav nepatīkama smaka un piemaisījumi.
Aspekts #8: vai dzīvoklī nav veikta neatļauta pārbūve?
Iepriekšējo dzīvokļa īpašnieku veikta neatļauta pārbūve Tev pēcāk var radīt pamatīgas problēmas, tādēļ šī ir lieta, kas jāzina, pērkot dzīvokli. Pārliecinies, vai dzīvoklis realitātē ir tāds pats kā telpu plānojumā un citos dokumentos. Tiesa, lai konstatētu neatļautu pārbūvi, jāzina vairākas specifiskas nianses, tāpēc ir vērts piesaistīt atbilstošu speciālistu, kurš ne vien atpazīs patvaļīgus būvdarbus, bet arī citas nepilnības, ja tādas dzīvoklī ir. Ņemot vērā, ka vajadzīgs ir pieņemšanas nodošanas akts, pērkot dzīvokli, šāda palīdzība lieti noderēs.
Aspekts #9: vai dzīvoklim nav apgrūtinājumi?
Apgrūtinājumi, kā jau priekšā saka to nosaukums, rada dažādus sarežģījumus, piemēram, iespēju dzīvokli pārdot vai izīrēt. Ar apgrūtinājumiem vari iepazīties zemesgrāmatā. Lai pilnībā izprastu, kādas problēmas apgrūtinājumi var radīt, konsultējies ar speciālistu.
Aspekts #10: kāda ir apkārtnes infrastruktūra?
Pērkot dzīvokli, noteikti ir vērts rūpīgi iepazīties ne vien ar dzīvokli, māju un pagalmu, bet arī tuvāko apkārtni. Tā sapratīsi, kādas ir sabiedriskā transporta un atpūtas iespējas, cik tālu atrodas tuvākais veikals, aptieka, skola, bērnudārzs, kafejnīca, un citas Tev un Tavai ģimenei svarīgas vietas.
Tagad esi lietas kursā par to, kas jāzina, pērkot dzīvokli. Jārēķinās gan, ka dzīvokļa iegāde saistās ar daudz un dažādiem tēriņiem, un, piemēram, arī notāra izmaksas, pērkot dzīvokli, var būt visai ievērojamas. Ja Tev nepieciešami papildu finanšu līdzekļi, aizņemies to pie mums, Banknote, taču pirms tam izvērtē savu finanšu situāciju!