Dārza dizains: praktiskas idejas dārza ierīkošanai

Māja26/09/2024
Dārza dizains: praktiskas idejas dārza ierīkošanai

Savs pagalms un dārzs ir sapnis lielai daļai cilvēku. Ja esi starp laimīgajiem, kam ir iespēja šo sapni piedzīvot, tad zini, ka tas prasa arī rūpes, plānošanu un kārtīgu darbu. Lai dārzs būtu vizuāli pievilcīgs un priecētu gan saimnieku, gan viesu acis, par to jāparūpējas. Dārza dizains, tā izveide un ierīkošana ir radošs process, kas ļauj izpausties un realizēt dažādas idejas. 

 

Bet, ko darīt, ja ideju nav? Vai ideju ir tik daudz, ka nevar saprast, no kura gala ķerties klāt? Esam apkopojuši svarīgākos padomus, ieteikumus un praktiskas idejas dārza ierīkošanai. Lasi tālāk un uzzini, kā apzināt savas vēlmes un iespējas, kādi instrumenti un piederumi nepieciešami dārza ierīkošanai, kā arī iegūsti vairākas idejas dārza iekārtošanai!

Vēlmes un iespējas

Pirms ķeries klāt dārza iekārtošanai, rūpīgi apsver savas vēlmes, vajadzības un iespējas. Dārza plānošana ir svarīga ne tikai tāpēc, lai saprastu, ko vēlies. Tā ļauj apzināt visas pieejamās iespējas un izvēlēties sev atbilstošākās. 

 

Dārza izmērs. Pirmais solis plānošanas procesā ir dārza izmēra apzināšanās. No tā atkarīga visa turpmākā dārza plānošana. Pavisam nelielu dārzu ierīkošana būs ātrāka, lētāka un vienkāršāka, taču iespējas būs ierobežotas. Vidēja izmēra dārza ierīkošana ļaus radošāk izpausties un iekļaut vairākas lietas savā dārzā. Lielā īpašumā dārza ierīkošanas darbi būs laikietilpīgāki un finansiāli dārgāki, taču liels īpašums ļauj realizēt pat vispārdrošākās idejas.

 

Vēlmes un vajadzības. Kad pieejamā teritorija apzināta, laiks veikt izpēti un noskaidrot idejas, kā iekārtot dārzu. No visa pieejamā klāsta atlasi to, kas pašam patīk, interesē un ir vajadzīgs. Piemēram, ja labprāt audzētu savus dārzeņus vai ogas, ieplāno tam vietu savā dārzā. Ja vēlies, lai pavasarī dārzs uzplaukst un priecē ar pirmajiem ziediem, atvēli vietu augļu kokiem. Kad skaidras visas vēlmes un vajadzības, jāsaprot, vai tās sakrīt ar iespējām.

 

Darba organizācija. Dārza dizains un plānošana var būt izaicinošs process. Lai to padarītu vieglāku un patīkamāku, uzrunā palīgus. Tie var būt draugi, radi, kaimiņi vai savas jomas profesionāļi. Ainavu arhitekts var palīdzēt ar ideju apkopošanu un dārza dizaina plāna izstrādi. Labiekārtošanas darbus vari uzticēt dārzniekiem. Ja vari un vēlies, visus darbus vari veikt pats, piesaistot palīgus tikai brīžos, kad tas nepieciešams.

 

Finanses. Dārza dizains, tā sagatavošana un izveide prasa ne tikai laiku, bet arī finansiālu ieguldījumu. Jāsagādā visi nepieciešamie augi, mēslojums, zeme, instrumenti, piederumi un citas lietas. Jo vairāk vēlmes, jo lielāki izdevumi. Seko līdzi savām iespējām un jau laicīgi atvēli budžetu dārza labiekārtošanas darbiem.

Instrumenti un piederumi

Kad skaidrs, kādas ir vēlmes un iespējas, laiks sagādāt instrumentus un piederumus, kas noderēs dārza labiekārtošanai. Ikvienā dārzā noderēs:

 

  1. Mazie dārza instrumenti un piederumi, ar ko ierīkot dobes, sagrābt lapas un veikt citus ikdienas darbus – lāpsta, grābeklis, kaplis, dārza cimdi, spainis, šķēres un citi rokas instrumenti. Izvēloties instrumentus, pievērs uzmanību materiālam. Izturīgāki būs metāla instrumenti. Plastmasas instrumenti un piederumi būs vieglāki, taču to kalpošanas laiks būs īsāks.
  2. Lai ierīkoto dārzu varētu uzturēt kārtībā, nepieciešama arī dārza tehnika. Ikvienā dārzā noderēs zāles pļāvējs. To vari izvēlēties elektrisku, ar benzīna motoru vai robotu. Jo lielāka teritorija ar zālāju, jo jaudīgāks zāles pļāvējs nepieciešams. Zāles pļaušanai grūti pieejamās vietās, lielā slīpumā un ap kokiem noderēs trimmeris
  3. Ja dārzā plānots veikt arī kādus smagākus darbus, piemēram, zāģēt vecos kokus vai būvēt terasi vai nojumi, noderēs motorzāģis un citi dārza piederumi. Sākot labiekārtošanas darbus, noteikti taps skaidrāks, ko vēl nepieciešams iegādāties. Sarūpē arī piemērotu vietu, kur visus instrumentus un piederumus uzglabāt.

Dārzu dizains – idejas un padomi

Interesantas idejas dārzam vari iegūt internetā, grāmatās, filmās, seriālos, pie kaimiņiem vai vienkārši pavērojot savu apkārtni pilsētā. Iespējas ir neskaitāmi daudz. Atliek vien izvēlēties sev piemērotāko risinājumu. Ikviena dārza pamatā ir zāliens. Lai zāliens būtu vienmērīgs un kopts, ņem vērā padomus, kas atrodami šajā rakstā!

Augļu un dārzeņu dārzs

Ja esi vietējo labumu cienītājs, tad paša audzēti augļi, dārzeņi un ogas ir nenovērtējama bagātība. Sākot no sēkliņas vai stāda vari izaudzēt teju jebko, kas aug mūsu platuma grādos – zemenes, avenes, krūmmellenes, tomātus, gurķus, dilles, kartupeļus, cidonijas un tā tālāk. Vari papildināt dārzu ar eksotiskākiem augļiem, piemēram, persikiem, aprikozēm, arbūziem, melonēm un citiem. Ja vieta atļauj, vari dārzā iestādīt arī augļu kokus – ābeles, bumbieres, plūmes. Lielākais ieguvums – pats vari sekot līdzi pārtikas augšanas procesam, ietekmējot izmantotās izejvielas un mēslojumu, tādējādi nodrošinot ekoloģiski tīru pārtiku sev un savai ģimenei. Arī iesācējam ir pa spēkam izaudzēt teju jebko, svarīgi rūpīgi ievērot laistīšanas regularitāti un stādīšanas laikus.

Ziedu dārzs

Ziedu dārza izveidei ir vairāki varianti. Vari stādīt tos dobēs, puķu podos vai puķu kastēs. Ziedu dārzu vari veidot ar viengadīgiem vai daudzgadīgiem augiem. Katram ziedam ir savs ziedēšanas laiks un ilgums. Kombinējot dažādu veidu ziedus, vari panākt, ka dārzs zied no agra pavasara līdz pat vēlam rudenim. Vari veidot ziedu dārzu konkrētā toņu gammā. Šī brīža tendence ir veidot savvaļas augu un ziedu dārzu, kas ir ne tikai skaists, bet arī noderīgs dabai, jo pievilina tauriņus un bites.

Garšaugu dārzs

Garšaugu dārza izveide ir pavisam vienkārša. Vari tos audzēt no sēkliņām vai iegādāties jau gatavus garšaugu stādus. Liec tos dobē, siltumnīcā vai podiņos. Garšaugu dārzā vari audzēt piparmētras, baziliku, timiānu un jebkuru citu garšaugu, kas ne tikai lieliski izskatās un labi smaržo, bet arī noder virtuvē, gatavojot ēst.

Vertikālais dārzs

Ja atvēlētā vieta dārzam ir ļoti maza, tad labs risinājums ir vertikālais dārzs. To var ierīkot gar mājas sienu, žogu vai speciāli izveidotā statīvā. Tā vari audzēt gan ziedus, gan vīteņaugus, gan garšaugus. Tāpat vari audzēt arī dārzeņus un ogas. Vertikāli izvietots dārzs aizņem pavisam maz vietu, taču ļauj izbaudīt visas dārza priekšrocības. Vertikālo dārzu iespējams izveidot pat uz dzīvokļu mājas balkona.

Dārza iedalījums zonās

Veidojot dārza dizainu, vari to sadalīt zonās. Plānojot dārza iekārtojumu, padomā arī par tehniskām niansēm – apgaismojumu, laistīšanas sistēmu un uzglabāšanas zonu, kur novietot visus dārza piederumus un instrumentus.


Dārza idejas realizācija un ierīkošana

Dārza labiekārtošanu vislabāk plānot gada aukstajā laikā. Tādējādi būs vairāk laika izvēlēties un atrast labākās idejas. Sākoties jaunajai sezonai, pavasarī varēsi uzsākt dārza labiekārtošanas darbus. Piesaisti palīgus gan plānošanas, gan ierīkošanas darbiem. Ja plānošanas vai ierīkošanas gaitā secināt, ka ar izveidotajiem iekrājumiem plānotā dārza izveidei nepietiks, ir vērts apsvērt aizņēmumu visa vajadzīgā iegādei. Šim mērķim īpaši piemērots ir aizdevums nepieciešamajā apmērā līdz 10 000 EUR, kas ļauj izvēlēties atmaksas termiņu līdz pat 5 gadiem. Pirms aizņemies, rūpīgi izvērtē, vai spēsi aizdevumu atmaksāt!

logo
© AS "DelfinGroup"