Aerācija – kā tā palīdz atjaunot un uzlabot zālienu?

Māja10/07/2024
Aerācija – kā tā palīdz atjaunot un uzlabot zālienu?

Kas ir aerācija?

Lieki neizplūstot detaļās, aerācija ir zāliena vēdināšana, nodrošinot optimālu gaisa cirkulāciju tajā. Aerācijai parasti tiek izmantota speciāla ierīce – aerators. Tā darbības princips ir visai vienkāršs, proti, augsnē tiek izdzīti caurumi, kas ne vien palīdz uzrušināt saknes, bet arī atbrīvot zālienu no sūnām, lapām, skujām, pērnās zāles un citām nevajadzīgām sastāvdaļām. Atsevišķi mēdz izdalīt dziļo un seklo aerēšanu atkarībā no tā, cik dziļi šie caurumi tiek iedzīti. 

 

Nelielākām teritorijām vari izmantot speciālas naglu kurpes – uzlikas, kuras pievieno pie apaviem. Šādā gadījumā gan jārēķinās, ka darbs būs laikietilpīgs, jo katru dārza pleķīti vajadzēs izstaigāt manuāli, turklāt šādu naglu kurpju izmantošana nav nemaz tik ērta, kā sākotnēji varētu šķist. Teorētiski iespējams izlīdzēties arī ar asu grābekli, bet arī šis risinājums prasīs daudz laika un pūļu.

Kāpēc zāliena aerācija ir tik nepieciešama?

Kā ikvienam dzīvam organismam, arī zālienam tā augšanai vajadzīgs gaiss, ūdens un barības vielas, it īpaši – saknēm. Zāliena virskārta mēdz sablīvēties, kā rezultātā saknēm viss nepieciešamais nepiekļūst, un zāliens sāk nīkuļot un izskatās slikti. 

 

Zāliena aerācija palīdz zālei augt leknākai un kuplākai, turklāt, kā jau iepriekš minējām, procesa laikā zāliens tiek atbrīvots no visa liekā. Ar aerācijas palīdzību zālienu iespējams atbrīvot no visai izplatītā sniega pelējuma, kā arī tā palīdz uzlabot ūdens uzsūkšanos, neradot zālienā peļķes.

Kādas pazīmes var liecināt par to, ka tuvākajā laikā jāieplāno aerācija?

Par nepieciešamību lūkoties pēc aeratora var liecināt vairākas pazīmes, piemēram:

  • sūnu kārta;

  • brūni vai dzelteni laukumi;

  • sniega pelējums (parasti izplatās vairākos balti pelēcīgos apļos dažādos izmēros);

  • peļķes pēc nokrišņiem;

  • cieta un blīva zāliena virskārta;

  • zāliens vairs nav tik lekns kā iepriekš.

 

Starp citu, ir kāds visai vienkāršs veids, kā vari pārbaudīt, vai Tavā pagalmā nav vajadzīga zāliena aerācija. Atliek vien paņemt skrūvgriezi un to iedurt zālienā. Ja duršanas laikā sajūti pretestību, laiks domāt par aerāciju.

Cik bieži un kurā laikā vislabāk veikt aerāciju?

Par to, cik bieži vajadzīga aerācija, viedokļi mēdz dalīties. Daži speciālisti aerāciju iesaka veikt pat 2 reizes gadā – pavasarī un rudenī. Lielākoties gan tiek ieteikts aerācijai pievērsties reizi 1 vai 2 gados. Protams, vērā jāņem zāliena stāvoklis – ja tas ir ļoti slikts, sākotnēji aerēšanu nāksies veikt biežāk.

 

Piemērotākais laiks aerācijai ir agrs pavasaris vai rudens. Pavasarī to vislabāk darīt brīdī, kad sniegs ir nokusis un zeme nedaudz apžuvusi (taču nav pavisam sausa), un pirms tiek uzsākta zāliena pļaušana. Ja pavasara cēlienā aerācija nokavēta, to var īstenot arī vasarā, taču – ar pāris nosacījumiem. Pirmkārt, pirms aerēšanas zālāju nopļauj maksimālu īsu, ne garāku par pāris centimetriem. Otrkārt, ja zeme ir sausa, to dienu pirms aerācijas vajadzētu kārtīgi salaistīt.

Soli pa solim: kā zālienu pareizi aerēt?

Lai aerācija dotu maksimālo rezultātu, ir svarīgi to veikt pareizi. Atliek vien ievērot dažus svarīgus, bet vienkārši izpildāmus nosacījumus:

  • Pirms uzsāc aerēšanu, zālāju atbrīvo no zariem, lapu kārtas un pārējiem gružiem. Šim mērķim sausā laikā Tev lieti noderēs lapu pūtējs, bet izlīdzēties, protams, vari arī ar grābekli;

  • Aerāciju jāveic gan vertikāli, gan horizontāli, bet gadījumos, kad zālienā ir īpaši daudz sūnu, ar aeratoru jādarbojas arī pa diagonāli;

  • Aeratoriem ir iespējams iestatīt dziļumu, kādā ierīce augsnē darbosies. Darbu uzsāc ar mazāku dziļumu, 2 līdz 3 centimetru amplitūdā, bet nākamajā piegājienā jau iestati lielāku dziļumu, piemēram, 5 līdz 6 centimetrus. Izvēloties darbošanās dziļumu, vērā, protams, jāņem zāliena stāvoklis. Iestatot pārlieku lielu dziļumu vietā, kur aerācija nav veikta ilgstoši (vai nekad), darboties būs ne vien grūti, bet arī pastāvēs risks ierīci salauzt.

 

Ja pēc aerācijas uz zāliena virsmas ir slānis ar veco zāli, sūnu, lapām un citiem gružiem, to visu sagrāb ar grābekli un aizved uz komposta kaudzi. Pieejami arī aeratori ar kasti, kurā tiek savākti visi gruži, taču jārēķinās, ka to visai bieži vajadzēs iztukšot, kas darbošanos var padarīt gan ilgāku, gan neērtāku.

Kā iesēt zālienu pēc aerācijas?

Pēc aerācijas ir lielisks brīdis, kad sēt zālāju. To, kā iesēt zālienu pareizi, diktē konkrētie apstākļi. Piemēram, ja tukšo laukumu ir salīdzinoši maz un tie ir nelieli, piesēšanu var veikt tikai šajos laukumos, savukārt gadījumos, kad sūnas bijušas daudz, labāk piesēt visu mauriņa platību. 

 

Aizmirst nevajadzētu par mēslošanu, un to kopā ar piesēšanu vislabāk darīt brīdī, kad ir apmācies un gaidāms lietus. Tādējādi zāliens neapdegs, bet lietus sēklas piespiedīs zemei, kā arī no zāles stiebriem noskalos mēslojumu. Ja lietu nesola, zālienu pēc mēslošanas vajag aplaistīt.

Kur meklēt nepieciešamo tehniku aerēšanai un citiem dārza darbiem?

Esam noskaidrojuši, kas ir aerācija un kad un kā to veikt. Bet vai zini, kur par izdevīgām cenām iegādāties teju visu, kas nepieciešams dārza un pagalma kopšanai? Pareizā atbilde uz šo jautājumu ir Banknote internetveikals, kurā atradīsi:

 

Piebildīsim, ka veikala klāstu regulāri papildinām, tāpēc, ja šobrīd piemērotu preci atrast nevari, noteikti aplūko piedāvājumu kādā citā dienā. Ikvienu preci pirms nonākšanas pārdošanā rūpīgi pārbauda mūsu eksperti, turklāt Tavām ērtībām piedāvājam plašas piegādes iespējas.

 

Aerācija ir tikai viens no daudziem dārza darbiem, kas aktuāli pirms vasaras iestāšanās. Iepazīsties ar vairākiem citiem mūsu bloga rakstos Pieci pagalma un dārza darbi pavasarī un Pavasara darbi dārzā: 4 noderīgi ieteikumi!

logo
© AS "DelfinGroup"