Pieci pagalma un dārza darbi pavasarī

Māja29/03/2022
Pieci pagalma un dārza darbi pavasarī

Ja vēlies, lai dārzs un pagalms gada siltajos mēnešos plaukst un zeļ, kārtīgs darbs jāiegulda jau pavasarī. Esam apkopojuši piecus darbus, kurus vari ieplānot un paveikt jau tagad – lasi un iedvesmojies!

Darbs #1: dārza darbiem nepieciešamās tehnikas un instrumentu pārbaude

Lai dārza darbi pavasarī noritētu raiti, svarīgi, lai pa rokai būtu visi nepieciešamie instrumenti un dārza tehnika darba kārtībā. Ziemas mēnešos tā parasti netiek izmantota, tāpēc pārliecinies, vai:

  • ierīces ar motoru iespējams iedarbināt (ja izmanto zāles pļāvēju, motorzāģi vai citu ierīci ar akumulatoru, pārbaudi akumulatora uzlādes līmeni);

  • metāla detaļas nav sākušas rūsēt;

  • visi instrumenti ir tīri;

  • kaplis, zāģis, cirvis un citi instrumenti ar asmeni ir pietiekami asi;

  • trimmerim nav nepieciešams uzstādīt jaunu spoli.

Ja dārza darbiem izmanto tehniku, kas darbojas ar degvielu, pārbaudi arī tās krājumus, lai darbu vidū piespiedu kārtā nevajadzētu doties uz degvielas uzpildes staciju. Savukārt, ja kāds no instrumentiem jānomaina pret jaunu, ielūkojies, ko iespējams atrast Banknote veikalā kādā no 94 filiālēm visā Latvijā vai interneta veikalā.

Darbs #2: zāliena sakopšana

Pēc ziemas mēnešiem zāliens mēdz izskatīties visai nepievilcīgi, tāpēc viens no pirmajiem darbiem ir pērno lapu, zāles un nolūzušo zaru savākšana. Šim  mērķim noderēs metāla grābeklis, kas ne tikai palīdzēs savākt visu lieko, bet arī pavērs velēnas virskārtu, tādējādi nodrošinot tai skābekļa piekļuvi.

Ja zāliens izskatās pavisam slikti (tas aug nīkulīgi un to klāj sūnas), nepieciešama aerācija. Tās laikā pāri zālienam brauc ar speciālu ierīci, izveidojot vairākus centimetrus dziļus caurumus. Rezultātā zāliena saknēm daudz labāk piekļūst ne tikai gaiss, bet arī barības vielas un ūdens.

Darbs #3: sakaltušo zaru nozāģēšana krūmiem un kokiem

Pirms kokos un krūmos parādījušies pumpuri, tos vajadzētu atbrīvot no nokaltušajiem zariem. Tie ne tikai izskatās neglīti, bet arī var radīt infekciju kokiem. Svarīgi, lai nokaltušie zari tiktu nozāģēti agrā pavasarī vai ziemā – ja tos nozāģē sulojošam kokam, tiks kavēta augšana. Nozāģējot lielākus koku zarus, tiem nepieciešama apstrāde ar eļļas krāsu, potvasku vai vara vitriolu, un svarīgi vainagu veidot tā, lai pie visiem zariem piekļūtu saules stari.

Darbs #4: siltumnīcas augsnes sagatavošana

Pēc ziemas jāparūpējas par siltumnīcā esošās augsnes dezinfekciju un/vai nomaiņu. Vienkāršs dezinfekcijas veids ir augsni bagātīgi aplaistīt ar verdošu ūdeni (aptuveni 10 litri ūdens uz vienu kvadrātmetru). Ideālajā gadījumā augsni ieteicams pilnībā nomainīt apmēram 30 centimetru dziļumā, bet, ja to nav iespējams izdarīt, nomaini vismaz 5-10 centimetrus. 

Darbs #5: augsnes mēslošana un bagātināšana

Gan siltumnīcas augsne, gan sakņu dārzi un puķu dobes pavasarī ir izsalkušas pēc barības vielām, tāpēc pabaro tās ar attiecīgām barības vielām vai kompostu. Veicot šo darbu, noteikti ņem vērā gan augsnes specifiku, gan to, kas dobēs tiks sēts vai stādīts, attiecīgi piemeklējot piemērotu mēslojumu un tā koncentrāciju.

Ja tev nepieciešami papildu līdzekļi dārza iekopšanai, atceries, ka Banknote naudas aizdevums piedāvā iespēju aizņemties no 100 līdz pat 7000 eiro, savukārt mūsu veikals ir īstā vieta, kur meklēt dārza darbiem nepieciešamo tehniku un instrumentus par draudzīgām cenām!