Aktuāls kļuvis jautājums, kā rodas mans kredītreitings, un ko tas ietekmē? Visu svarīgāko par šo tematu atradīsi Banknote sagatavotajā bloga rakstā!
Kas ir kredītreitings?
Kredītreitings, dažkārt dēvēts arī par skoringu, parasti ir ar konkrētu skaitli izteikts vērtējums par Tavu kā privātpersonas kredītspēju. Šim vērtējumam par pamatu tiek izmantota Tava kredītvēsture. Kredītreitingu izmanto gan finanšu iestādes, gan uzņēmumi, kuri pakalpojumus un/vai preces pārdod ar pēcapmaksu – tas palīdz saprast, vai ar potenciālajām saistībām tiksi galā un nepaliksi parādā.
Kāpēc kredītreitingam ir tik liela nozīme?
Parūpēties par labu kredītreitingu ir svarīgi, jo no tā ir atkarīgs, vai Tev tiks piešķirti dažādi finanšu pakalpojumi, sākot ar patēriņa kredītu vai kredītkarti ikdienas tēriņu segšanai un beidzot ar hipotekāro kredītu, lai iegādātos māju vai dzīvokli. Tas gan nenozīmē, ka ar zemu kredītreitingu nav iespējams saņemt dažādus finanšu pakalpojumus. Tomēr šādā gadījumā jārēķinās, ka aizdevējs, ļoti iespējams, piedāvās ne tik pievilcīgus nosacījumus. Tas var atspoguļoties gan pieejamās naudas summas apjomā, gan aizdevuma atmaksas termiņā un procentu likmē.
Rezumējot – zems kredītreitings radīs šķēršļus tikt pie vajadzīgās naudas summas, vai arī finanšu pakalpojums Tev izmaksās dārgāk. Un otrādi – ja finanšu iestāde vai uzņēmums, kas piedāvā pēcapmaksu, redzēs, ka Tavs kredītreitings ir ļoti labs, arī Tev sagatavotais piedāvājums būs pievilcīgāks.
Kādi faktori ietekmē kredītreitingu?
Analizējot kredītreitingu, vērā tiek ņemti virkne faktoru, tostarp:
- kredītvēsture – vai un cik daudz finanšu pakalpojumus esi izmantojis un cik sekmīgi veicis nepieciešamos maksājumus. Kredītvēsturē ietilpst arī dažādu rēķinu apmaksa;
- kredītņēmēja finanses, tajā skaitā arī uzkrājumu veidošana;
- maksājumi azartspēļu platformās – finanšu iestāde to var uztvert kā potenciālo risku, ka naudu izmantosi vieglprātīgi.
Tomēr, ja varētu šķist, ka mans kredītreitings ir vienīgais aspekts, ko ņem vērā bankas un citi aizdevēji, pirms tiek izsniegts finanšu pakalpojums, tā gluži nav. To, vai un ar kādiem nosacījumiem kredītu saņemsi, ietekmē arī Tava maksātspēja (ienākumu un izdevumu līmenis), esošā un iepriekšējā sadarbība ar finanšu iestādi, un citi aspekti, kas atkarīgi no konkrētā aizdevuma veida un kredītdevēja izvirzītajiem nosacījumiem.
Kā kredītreitings tiek norādīts?
Kā jau minējām, kredītreitingu parasti izsaka ar skaitli jeb punktu skaitu skalā no 250 (sliktākais iespējamais kredītreitings) līdz 900 (labākais iespējamais kredītreitings). Kredītreitingu mēdz iedalīt arī vairākās grupās pēc tā, cik liels ir aizdevēja risks konkrētajam cilvēkam izsniegt finanšu pakalpojumu. Šīs grupas ir sekojošas:
- A – ļoti zems risks;
- B – zems risks;
- C – vidējs risks;
- D – augsts risks;
- E – ļoti augsts risks.
Katrai no grupām ir arī divas vai trīs apakšgrupas. Piemēram, C1, C2 un C3 – vidējā riska segmentā.
Kā iespējams noskaidrot, kāds ir mans kredītreitings?
Ja arī Tev interesē, kā uzzināt savu kredītreitingu, vari ar to iepazīties Kredītu informācijas biroja mājaslapā www.manakreditvesture.lv. Ja attiecīgo iespēju līdz šim neesi izmantojis, Tev būs jāveic jauna lietotāja reģistrācija, izmantojot Citadele, Luminor, SEB vai Swedbank internetbanku. Pēc tam varēsi izvēlēties profila / abonementa veidu. Izveidojot bezmaksas profilu, varēsi aplūkot bezmaksas PDF formāta atskaiti.
Gada Abonements dos iespēju interaktīvi pārlūkot kredītvēsturi, kurā ietverts gan kredītreitings, gan kredītvēstures pieprasījumu skaits un pieejamā informācija par Taviem līgumiem. Savukārt Gada Abonements Plus tam visam papildus ietver arī monitoringu. Gada Abonements raksta tapšanas brīdī maksā 17 eiro par 12 mēnešiem, bet Gada Abonements Plus – 29 eiro par 12 mēnešiem.
Vai kredītreitingu iespējams uzlabot?
Foto: Freepik.com / jcomp
Visai populārs ir šāds jautājums – ko darīt, ja mans kredītreitings ir slikts jeb ar ļoti augstu vai augstu risku? Šādā gadījumā pats galvenais nosacījums ir laicīgi norēķināties par visām aktīvajām saistībām un, ja tas iespējams, izvairīties no maksātnespējas. Ne mazāk būtiski ir stabili ienākumi un aktīvo kredītsaistību samazināšana. Ļoti svarīgi ir apmaksāt visus rēķinus, soda naudas, pakalpojumus – arī šāda veida informācija nokļūst kredītinformācijas biroja rīcībā.
Ja esi iekūlies parādos, ņem vērā – jo parādi lielāki, un jo ilgāk tos nesamaksāsi, jo sliktāk tie ietekmēs Tavu kredītreitingu. Parādu nesamaksājot, informācija datubāzē par to būs pieejama 10 gadu garumā, savukārt veiktie kavētie maksājumi tiek uzglabāti 5 gadus – šādu kārtību nosaka Kredītinformācijas biroja likums. Tāpēc situācijās, kad netiec galā ar esošajām saistībām, noteikti nepielieto tā dēvēto strausa politiku jeb izvairīšanos no problēmām, tās ignorējot. Tā vietā nekavējoties sazinies ar aizdevēju vai pakalpojumu sniedzēju, lai vienotos par abām pusēm izdevīgāko risinājumu.
Banknote piedāvājumā – daudz un dažādi finanšu pakalpojumi
Ja reiz esi nonācis līdz šim rakstam, pastāv visai liela iespēja, ka Tev aktuāls temats ir dažādu finanšu pakalpojumu, tostarp kredīta iespējas. Banknote klāstā Tu vari atrast šādus finanšu pakalpojumus:
- Patēriņa aizdevums – šis online kredīts piemērots, lai iegādātos dažāda veida preces vai apmaksātu pakalpojumus. Ar Banknote patēriņa aizdevuma palīdzību vari aizņemties līdz pat 10000 eiro ar termiņu līdz 5 gadiem. Naudu iespējams saņemt gan skaidrā naudā, gan kontā, turklāt pirmajam aizdevumam, to atmaksājot 30 dienu laikā, tiek piešķirta 100% atlaide, respektīvi, pirmo kredītu atmaksājot 30 dienās, atdot vajadzēs tieši tikpat, cik aizņēmies, un ne centu vairāk;
- Aizdevums senioriem – pieejams cilvēkiem līdz 85 gadu vecumam neatkarīgi no tā, kāds ir Tavs nodarbinātības statuss. Arī ar šī pakalpojuma palīdzību vari aizņemties līdz 10000 eiro ar termiņu līdz 5 gadiem, turklāt aizdevumam netiek piemērota nedz administrēšanas, nedz izsniegšanas maksa. Aizdevumu vari noformēt gan mājaslapā vai telefoniski, gan ikvienā Banknote filiālē, kas atrodamas visā Latvijā;
- Aizdevums pret ķīlu – izmantojot šo finanšu pakalpojumu, mēs nevērtēsim Tavu maksātspēju, un saņemt varēsi līdz pat 95% no ieķīlātās mantas vērtības. Piebildīsim, ka īpaši augstu vērtējumu piešķiram zeltlietām, un veicam bezmaksas novērtējumu;
- Banknote preču nomaksa – nomaksas pakalpojums ļauj iegādāties preces vērtībā līdz 1400 eiro, apmaksājot tās 6, 12, 24 vai 36 mēnešu laikā, turklāt, veicot apmaksu 30 dienu laikā, procentus maksāt nevajadzēs. Arī par aizdevuma noformēšanu vai administrēšanu nevajadzēs maksāt ne centa.
Secinājums – lai kāds būtu mans kredītreitings, pie mums, Banknote, Tu varēsi atrast sev piemērotu finanšu pakalpojumu, taču tas nemaina faktu, ka par savu finansiālo stāvokli jāparūpējas, tam pieejot atbildīgi.
Mans kredītreitings – šī ir aktuāla tēma daudziem no mums, taču tagad zini, kāpēc tas ir svarīgs, un kādēļ par šo aspektu ir tik svarīgi parūpēties. Savukārt, ja vēlies aizņemties naudu, izvēlies kādu no Banknote piedāvātajiem pakalpojumiem!