Vēlies noskaidrot, kā uzzināt savas parādsaistības? Tad esi nonācis pareizajā vietā – mēs, Banknote, esam apkopojuši svarīgāko informāciju par šo tēmu!
Vienots reģistrs visām parādsaistībām nepastāv
Ja gribi uzzināt visas savas parādsaistības vienuviet, mums Tevi jāapbēdina, jo šāda iespēja Latvijā nepastāv. Tā vietā vari aplūkot informāciju kādā no šiem trīs reģistriem:
-
manidati.kreg.lv jeb Latvijas Bankas Kredītu reģistrs – pieejama informācija par juridisku un fizisku personu kredītsaistībām, saņemtajiem un sniegtajiem galvojumiem, kā arī to pieļautajiem maksājumu kavējumiem. Kredītu reģistrā atrodamas ziņas no kredītiestādēm, līzinga sabiedrībām, apdrošinātājiem, krājaizdevu sabiedrībām, Valsts kases, ALTUM un komercsabiedrībām, kurām ir ciešas attiecības ar kredītiestādēm;
-
manakreditvesture.lv jeb Kredītu informācijas birojs – šajā reģistrā gan privātpersonas, gan uzņēmumu īpašnieki var atrast parādsaistības, kas radušās pie dažādām kredītiestādēm, komunālo pakalpojumu sniedzējiem, degvielas tirgotājiem, būvniecības un būvtehnikas nomas uzņēmumiem, licencētiem patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem, apdrošinātājiem un citiem kreditoriem. Informācija pieejama arī no citiem publiskas informācijas avotiem. Ar tiem visiem iespējams iepazīties mājaslapas sadaļā Datu devēji;
-
crefobirojs.lv jeb CREFO birojs – šeit Tu atradīsi noderīgu informāciju par personīgajām finanšu saistībām, turklāt varēsi pārvaldīt un uzraudzīt savu kredītinformāciju un reaģēt, ja pamanīsi, ka reģistrā ir nepareiza vai neprecīza informācija. Tāpat iespējams ierobežot jaunu saistību uzņemšanos.
Lai iegūtu informāciju par savām parādsaistībām kādā no šiem reģistriem, Tev vajadzēs veikt reģistrēšanos, izmantojot eParakstu, eID karti vai internetbanku. Tomēr ņem vērā, ka, par spīti informācijas daudzpusībai, tā var nebūt pilnīga. Proti, atsevišķas parādsaistības var neuzrādīties nevienā no šiem reģistriem, taču tas nenozīmē, ka šo parādsaistību nav.
Parādsaistības vari meklēt arī pie pašiem aizdevējiem
Ja zini, kur naudu esi aizņēmies, ir visai vienkāršs veids, kā uzzināt savas parādsaistības, proti, atliek vien aplūkot informāciju savā profilā vai sazināties ar pašu aizdevēju, izmantojot tev ērtāko saziņas veidu (parasti – telefonu vai e-pastu). Informāciju par parādsaistībām vari meklēt arī savā e-pasta kastītē vai internetbankas izrakstā. Internetbankā gan neredzēsi aizdevumus, kurus esi ieguvis skaidrā naudā vai arī ar citu norēķinu kontu palīdzību.
Būtisks faktors – regulāra kontaktinformācijas atjaunošana
Lai nepalaistu garām svarīgas ziņas un pēc tam nevajadzētu meklēt, kā uzzināt savas parādsaistības, noteikti ir vērts vairāk vai mazāk regulāri atjaunot savu kontaktinformāciju savā internetbankā, nebanku kredītdevēju profilos un citviet – telefona numuru, e-pasta adresi, deklarētās un faktiskās dzīvesvietas adresi, u. c. Tādējādi Tu varēsi būt drošs, ka saņemsi visas nepieciešamās ziņas.
Kā rīkoties, ja esi uzzinājis par eksistējošām parādsaistībām?
Šādā gadījumā ir svarīgi izveidot tālredzīgu plānu, kā ar parādsaistībām tikt galā. Ja vien tas iespējams, protams, veic tekošos maksājumus tiem paredzētajā laikā un apjomā – tādējādi Tu sevi pasargāsi no soda naudas un citām sankcijām. Ja ar maksājumu veikšanu tomēr nav iespējams tikt galā, pirmais solis noteikti ir saziņa ar aizdevēju, kuram esi parādā. Atceries, ka aizdevējs tikai vēlas atgūt naudu, kuru ir aizdevis, tāpēc Tev nevajadzētu baidīties un piekopt tā dēvēto strausa politiku, izliekoties, ka problēma nepastāv.
Sazinoties ar aizdevēju, jūs noteikti tiksiet pie abām pusēm izdevīga risinājuma. Savukārt, ja parādsaistības ir ne pie viena aizdevēja vien, un ar tām visām tikt galā nav iespējams, optimāls risinājums var būt kredītu apvienošana. Šādā gadījumā gan pirms tam rūpīgi analizē visus plusus un mīnusus, tostarp – vai tiksi galā ar kredītu apvienošanas jeb refinansēšanas uzņēmuma piedāvātajiem nosacījumiem.
Jauns kredīts, lai tiktu galā ar esošajām saistībām – pagalam aplama izvēle
Itin bieži iespējams dzirdēt par situācijām, kurās cilvēki, lai tiktu galā ar jau esošiem parādiem, aizņemas naudu no citiem kredītdevējiem. Šāda pieeja ir ļoti bezatbildīga un praktiski vienmēr rezultējas vēl lielākās nebūšanās. Kāpēc? Jo izveidojas tā dēvētais sniega bumbas efekts. Lūk, kādas problēmas var radīt jaunas finanšu saistības brīdī, kad netiec galā ar jau esošajām:
-
Grūti pārraujams parādu cikls – jauns kredīts var novest pie parādu cikla, kurā Tu aizņemies naudu, lai atmaksātu citus parādus, un tā vietā, lai samazinātu savas saistības, tās tikai pieaug. Šāda rīcība var kļūt par apburto loku, no kura ir grūti izrauties;
-
Augstākas procentu likmes – ja tev jau ir finansiālas grūtības, visticamāk, tev ir zemāks kredītreitings. Tas nozīmē, ka jauna kredīta gadījumā tiks piedāvātas augstākas procentu likmes;
-
Papildus izdevumi – jaunam kredītam bieži vien ir dažādi papildu izdevumi, piemēram, komisijas maksa un apkalpošanas maksa. Šīs izmaksas var jūtami palielināt tavu parādu slogu;
-
Finansiālā nestabilitāte – jauns kredīts nereti rada papildu finansiālo nestabilitāti un apgrūtina neparedzētu izdevumu segšanu. Ja Tavi ienākumi samazinās vai rodas kādi citi neparedzēti apstākļi, var rasties grūtības ar jauna kredīta atmaksu, kas var novest pie tālākām finansiālām problēmām;
-
Negatīva ietekme uz kredītvēsturi – ja nevarēsi atmaksāt jauno kredītu, tas negatīvi ietekmēs Tavu kredītvēsturi, kas savukārt apgrūtinās aizdevuma saņemšanu nākotnē.
Atliek vien secināt – pirms apsvērt jauna kredīta ņemšanu, ir svarīgi rūpīgi izvērtēt visas iespējamās alternatīvas. Varbūt Tu vari samazināt savus izdevumus, vienoties ar kreditoriem par izmaiņām atmaksas grafikā vai meklēt finansiālu palīdzību pie ģimenes vai draugiem?
Kā uzzināt savas parādsaistības pie Banknote?
Noskaidrot vairāk par veicamajiem maksājumiem, kas saistīti ar kādu no Banknote pakalpojumiem, vari ātri un ērti – atliek vien ieiet savā profilā mūsu mājaslapā vai arī lietotnē. Savukārt, ja Tev radušās kādas neskaidrības vai vēlies rast atbildi uz sev interesējošu jautājumu, sazinies ar mums, zvanot uz telefona numuru +371 66116688, rakstot uz e-pasta adresi [email protected] vai arī saziņai izmantojot WhatsApp kontu (+371 25664663).
Esam pastāstījuši, kā uzzināt savas parādsaistības, bet vai zini, ka tās nereti nāk komplektā ar līgumsodu un nokavējuma procentiem? Par šo svarīgo niansi vairāk vari uzzināt mūsu bloga rakstā Nokavējuma procenti un līgumsods: kas par tiem jāzina?