Sastādot līgumu, noteikti jāzina tādi termini kā nokavējuma procenti un līgumsods. Iegūsti visu nepieciešamo informāciju par šo tēmu Banknote bloga rakstā!
Kāpēc līgumsods un nokavējuma procenti ir tik būtiska līgumu sastāvdaļa?
Būsim godīgi – sastādot līgumu, līgumsods un nokavējuma procenti parasti nav viens no pirmajiem faktoriem, par kuriem domājam, jo plānojam, ka gan paši, gan otra puse izpildīs līgumā noteiktās saistības. Taču dzīvē notiek visādi, tāpēc ir svarīgi pasargāt sevi no potenciāliem zaudējumiem un citām problēmām, un tieši šādus gadījumus atrunā vai nu līgumsods, vai nokavējuma procenti.
Situācijas, kurās var nākties piemērot nokavējuma procentus vai līgumsodu, ir ļoti dažādas. Visai klasiska ir, tautas valodā runājot, uzraušanās uz krāpniekiem, kuru mērķis jau sākotnēji nav bijis pildīt līgumā ietvertos nosacījumus, piemēram, aizņemoties naudu un pēcāk to neatmaksājot. Kā zināms, krāpnieku shēmas pēdējā laikā kļūst arvien rafinētākas un viltīgākas, tāpēc kvalitatīva līguma nozīme pieaug.
Taču itin bieži var dzirdēt arī par situācijām, kad līgumā ietvertos nosacījumus kāda no pusēm vairs nespēj izpildīt, lai kā to gribētu. Iemesli tam var būt, piemēram, darba spēju zaudēšana veselības likstu dēļ, neparedzēta ienākumu samazināšanās vai, gluži otrādi, izdevumu palielināšanās, un daudzi citi. Protams, no vienas puses raugoties, šādos brīžos pret otras puses nedienām var rasties cilvēcīgs žēlums, taču no otras puses, citu cilvēku likstām nav jākļūst par pamatu Tev radītiem zaudējumiem.
Ar ko atšķiras nokavējuma procenti un līgumsods?
Līgumsodam un nokavējuma procentiem ir dažas atšķirības, tāpēc aplūkosim šos sankciju veidus nedaudz tuvāk.
Līgumsods
Līgumsodu atrunā līgumā, kuru noslēdz abas darījumā iesaistītās puses, un to var noteikt gan procentu veidā, gan kā konkrētu summu. Civillikumā ir noteikts, ka līgumsods ir pametums, kuru persona uzņemas ciest sakarā ar savu saistību neizpildi vispār, nepienācīgu izpildi vai neizpildīšanu īstā laikā (termiņā). Savukārt līgumsoda apmēru noteic līdzēji, un tas nav aprobežots ar zaudējumu lielumu, kādi paredzami no līguma neizpildīšanas, taču tam jābūt samērīgam un atbilstošam godīgai darījumu praksei.
Piemērojot līgumsodu par saistību neizpildi vispār, tas nedrīkst būt vairākkārtīgs jeb atkārtots, un to nedrīkst noteikt pieaugošu maksājumu vai devumu veidā. Turpretī, ja līgumsodu piemēro par saistību neizpildīšanu noteiktajā termiņā (īstā laikā) vai nepienācīgu izpildi, tas var būt pieaugošs, taču ar kādu būtisku piebildi. Proti, šis pieaugums nevar būt vairāk par 10 procentiem no pamatparāda vai galvenās saistības apmēra.
Nokavējuma procenti
Nokavējuma procenti, kā jau iespējams spriest pēc to nosaukuma, tiek izteikti procentu veidā. Nokavējuma procentu apjoms nedrīkst pārsniegt pamatparāda summu. Jau minētais Civillikums nosaka, ka kreditors bez atgādinājuma nākamajā dienā pēc līgumā noteiktās maksājuma dienas vai maksājuma termiņa beigu dienas var prasīt no parādnieka nokavējuma procentus par līguma par preces piegādi, pirkumu vai pakalpojuma sniegšanu izpildes nokavējumu. Tas attiecas uz situācijām, kad kreditors savas saistības ir izpildījis, bet samaksa laikā nav saņemta. Kreditors gan nevar prasīt nokavējuma procentus, ja parādnieks par nokavējumu nav atbildīgs.
Savukārt, ja līgumā puses neatrunā sankcijas par saistību neizpildi, var tikt piemēroti likumiskie nokavējuma procenti. Likumisko nokavējuma procentu likmi arī nosaka Civillikums. Strīdos ar patērētājiem tāi ir 6 procenti gadā, bet par pārdošanas, piegādes vai pakalpojuma sniegšanu – 8 procenti gadā. Abām likmēm pievieno arī procentu pamatlikmi, kas mainās reizi 2 gados, un to nosaka Eiropas Centrālā banka. Šī iemesla dēļ nokavējuma procentu aprēķins regulāri mainās. Nokavējuma naudas aprēķins (precīzāk – procentu kalkulators) pieejams vietnē Europa.eu.
Ja trūkst zināšanu un izpratnes par līgumiem, noderēs zvērināta notāra vai jurista konsultācija
Lai no līguma būtu jēga, tam jābūt pareizi sastādītam, un nokavējuma procenti vai līgumsods ir tikai neliela daļa no tā. Turklāt dažādiem darījumu veidiem nepieciešami atšķirīgi līgumi – īres līgumā jāiekļauj pilnīgi citi aspekti nekā tad, ja grasies kādam aizdot naudu. Ja neesi pārliecināts par savām prasmēm un zināšanām sastādīt juridiski saistošu līgumu, noteikti ir vērts doties vai nu pie jurista, vai zvērināta notāra – šie speciālisti ar līgumiem saskaras ik dienas.
Protams, par šādu konsultāciju / pakalpojumu vajadzēs šķirties no zināmas naudas summas, taču tas noteikti ir tā vērts, jo tikai tā varēsi būt pārliecināts par to, ka līgums ir sastādīts pareizi un tas aizstāv Tavas intereses. Pirms tam gan iesakām iepazīties ar aptuvenajām izmaksām un noskaidrot, vai attiecīgais speciālists specializējas konkrētajā nozarē.
Nedz nokavējuma procenti, nedz līgumsods vēl nav garantija, ka Tu neiedzīvosies zaudējumos
Diemžēl jārēķinās, ka līgumā ietvertie nosacījumi ne vienmēr nozīmē, ka varēsi atgūt līdzekļus, ja otra darījumā iesaistītā puse nepildīs tai izvirzītos noteikumus. Tā var notikt gadījumos, kad, piemēram, personai uzsākts maksātnespējas process. Bieži iespējams dzirdēt arī par gadījumiem, kad puse, kura saskārusies ar saistību neizpildīšanu, galu galā neko neiesāk, jo tiesāšanās parasti ir ilgstošs un arī dārgs process.
Ar līgumu rūpīgi jāiepazīstas abām pusēm
Lai maksimāli izvairītos no potenciālām domstarpībām un pārpratumiem, svarīgi, lai ikvienu līguma punktu būtu izlasījusi un sapratusi gan viena, gan otra puse. Lieki piebilst, ka arī Tev pašam vienmēr jāiepazīstas ar katru līgumu, kuru paraksti. Nereti cilvēki nepievērš pienācīgu uzmanību līgumam, taču īstermiņā ietaupītās minūtes ilgtermiņā var rezultēties patiešām ievērojamās problēmās, un vainot nāksies tikai sevi vien.
Gan nokavējuma procenti un līgumsods, kā arī ikviens cits līgumā iekļautais aspekts par Banknote piedāvātajiem pakalpojumiem pieejams mūsu mājaslapas sadaļā Līguma noteikumi. Taču, ja pirms aizņemšanās neesi par 100 procentiem pārliecināts, ka ar saistībām noteiktajos apmēros un termiņos tiksi galā, tas nozīmē, ka patēriņa aizdevums, kredītlīnija, aizdevums pret ķīlu vai jebkurš cits finanšu pakalpojums šobrīd Tev nav piemērots!