Lai sudraba un zelta izstrādājumi izskatītos nevainojami, tie ir regulāri jātīra. Kā notīrīt sudrabu un zeltu pašam savās mājās? Lasi un uzzini!
Kā tīrīt sudrabu?
Sudrabs ārēju apstākļu ietekmē mēdz palikt tumšāks jeb oksidēties. Taču tas nenozīmē, ka ar šīm izmaiņām jāsamierinās – atliek vien izvēlēties kādu no zemāk minētajām metodēm, lai atjaunotu sudraba rotaslietas (vai cita izstrādājuma) sākotnējo spozmi. Piebildīsim, ka lielākā daļa nepieciešamo izejvielu un priekšmetu jau ir Tavā mājoklī – lasi un uzzini, kā notīrīt sudrabu tūlīt!
1. opcija: zobu pasta
Sudraba tīrīšana ar zobu pastu ir ļoti vienkārša. Uzklāj nedaudz zobu pastas uz mīkstas drāniņas vai birstītes ar mīkstiem sariem un maigi berz sudraba priekšmetu (izvēloties cietu zobu birsti, sari var sabojāt izstrādājuma virsmu). Pēc tam noskalo to ar siltu ūdeni un nosusini ar tīru drāniņu. Neizmanto balinošo zobu pastu, jo tā var sabojāt sudraba virsmu. Pievērs uzmanību, lai zobu pastas sastāvā būtu soda.
2. opcija: sodas pasta
Arī sudraba tīrīšana ar sodu ir ļoti iecienīta metode, Sajauc sodu ar ūdeni, līdz izveidojas bieza pasta. Uzklāj šo pastu uz sudraba priekšmeta un atstāj uz dažām minūtēm. Pēc tam noņem pastu ar mīkstu drāniņu vai birstīti, bet sudraba izstrādājumu noskalo ar siltu ūdeni un nosusini.
3. opcija: citronu sula un sāls
Sajauc citronu sulu ar sāli, līdz konsistence atgādina pastu. Pastu uzklāj uz sudraba izstrādājuma un atstāj uz pāris minūtēm. Kad tās pagājušas, notīri priekšmetu ar mīkstu birstīti vai lupatiņu un noskalo to ar siltu ūdeni, kā arī nosusini. Šī gan nav labākā izvēle gadījumos, ja tevi interesē, kā notīrīt apsūbējušu (melnu) sudrabu.
4. opcija: etiķis
Vēl viens ērts veids, kā tīrīt sudrabu mājas apstākļos – izmantojot etiķi. Metodes ir dažādas. Sudraba tīrīšana ar etiķi var tikt veikta, samitrinot kokvilnas drāniņu ar 6% galda etiķi un ar to rūpīgi notīrīt zelta izstrādājumus. Otrs
variants – bļodā ieliet destilētu balto etiķi un tam pievienot divas ēdamkarotes ar dzeramo sodu. Rotaslietas vai citus sudraba priekšmetus ievieto šajā šķīdumā un ļauj tiem nostāvēties +/- trīs stundas. Pēc tam katru no priekšmetiem noskalo un nopulē.
5. opcija: speciālās sudraba pulēšanas drāniņas
Ja meklē veidu, kā notīrīt sudrabu pēc iespējas ātrāk un ērtāk, vari iegādāties speciālas drāniņas, kas paredzētas tieši šim mērķim. Kā tās lietot? To atradīsi uz konkrētā produkta iepakojuma, taču parasti drāniņas jau ir piesūcinātas ar attiecīgajiem tīrīšanas līdzekļiem, un tās līdz ar to var izmantot sausas.
6. opcija: sudraba pulēšanai paredzēts krēms
Iegādāties iespējams ne tikai speciālas drāniņas, bet arī pulēšanai domātu krēmu. Tas gan parasti ir piemērotāks lielāku laukumu tīrīšanai, piemēram, kuloniem, karotītēm un medaljoniem. To, kā notīrīt sudrabu ar attiecīgo pulēšanas krēmu, meklē uz tā iepakojuma.
Kā tīrīt zeltu?
Noskaidrojām, ka netrūkst veidu, kā notīrīt sudrabu mājās, taču arī zelta rotu tīrīšana ir tikpat vienkārša, vien nedaudz mēdz atšķirties izmantojamās vielas, materiāli un metodes.
1. opcija: ziepjūdens
Šī ir viena no vienkāršākajām metodēm, kas piemērota zelta rotaslietām ar salīdzinoši nelielu apsūbējuma apjomu. Pievieno dažus šķidro ziepju pilienus siltam ūdenim un iemērc rotaslietas uz apmēram 20 minūtēm. Ja pēc šīs peldes rotaslietas joprojām neizskatās perfekti tīras, maigi paberzē tās ar mīkstu zobu birsti vai uzacu birstīti. Pēc tam zelta izstrādājumus noskalo tīrā ūdenī un notīri ar mīkstu drāniņu.
2. opcija: amonjaks
Īpaši padziļinātai zelta tīrīšanai vari izmantot amonjaku. Divas ēdamkarotes ar amonjaku izšķīdini vienā litrā ūdens, ieliec šajā šķidrumā zeltu un pēc tam to noslauki un nospodrini. Attiecīgo metodi gan izmanto ļoti piesardzīgi, jo amonjaks ir kodīga viela un zeltu var sabojāt. Tas var nebūt drošs arī, piemēram, platīnam vai pērlēm, tāpēc neizmanto to zelta rotaslietām, kurās ir arī citi materiāli.
3. opcija: zobu pasta
Vēl viens veids, kā notīrīt zeltu mājas apstākļos, jau tika pieminēts sudraba tīrīšanas opciju sadaļā, un tā ir zobu pasta. Princips ir tieši tāds pats – zobu pastu uzklāj uz zelta izstrādājuma, maigi to neberz ar mīkstu zobu birsti un pēc tam priekšmetu noskalo un nosusini.
4. opcija: sodas pasta
Sodas pasta ir vēl viens līdzeklis, ar ko tīrīt sudrabu un arī zeltu, tāpēc recepti tīrīšanai meklē nedaudz augstāk, sudraba sadaļā. Cepamo sodu gan nebūtu ieteicams izmantot tumšākiem zelta izstrādājumiem, jo var tos padarīt pārlieku gaišus. Savukārt, ja vēlies panākt īpaši spožu rezultātu, uz zelta uzklāj pastu un pēc tam to iemērc etiķī, pēcāk uzsākot izstrādājuma tīrīšanu.
Kā notīrīt sudrabu un zeltu, to nesabojājot?
Lai pēc sudraba un zelta rotaslietu vai citu izstrādājumu tīrīšanas nerastos vilšanās, ievēro šos padomus:
-
Neizmanto zobu birsti ar raupjiem sariem, kā arī papīra dvieļus un salvetes – tās var radīt skrāpējumus, it īpaši uz mīkstākiem izstrādājumiem;
-
Izvairies no ķīmiskiem tīrīšanas līdzekļiem, ja vien tie nav paredzēti tieši zelta vai sudraba tīrīšanai;
-
Pirms visa juvelierizstrādājuma tīrīšanas ir vērts notīrīt nelielu tā vismazāk redzamo daļu, lai pārliecinātos, ka rezultāts būs tāds, kādu gaidi;
-
Īpaši rūpīgi tīri rotaslietas, kas sastāv no vairākiem materiāliem. Tie uz rakstā minētajām vielām var reaģēt citādi, turklāt virkne no tām var saēst arī līmi, ar kuru sastiprināti dažādi materiāli.
Ja vēlies būt pavisam drošs par tīrīšanas rezultātu un gribi, lai tas ir maksimāli efektīvs, noteikti ir vērts doties pie profesionāla juveliera, kurš piedāvā pulēšanu vai citus nepieciešamos pakalpojumus.
Vai zināji, ka to, kāda ir piemērotākā metode, kā notīrīt sudrabu vai zeltu, ietekmē arī tā prove? Ja vēl neesi lietas kursā, kā atšķiras dažādu provju izstrādājumi, laiks to mainīt – izlasi mūsu bloga rakstu Zelta proves tabula: kā tiek noteikta zelta tīrība?