Vai zini, kādu informāciju Tev priekšā pasaka zelta proves tabula, un kā tā palīdz saprast šī dārgmetāla vērtību? Lasi par to Banknote blogā!
Kā veidojas zelts?
Droši vien zini, ka šis dārgmetāls ir viens no populārākajiem un vērtīgākajiem pasaulē, taču vai esi lietas kursā, kā veidojas zelts, jeb kā to iegūst? Zelta ieguve ir visai sarežģīta, jo rūda, kura satur šo vērtīgo metālu, bieži atrodas pat vairāku kilometru dziļumā zem zemes. Šādās šahtās ir apgrūtinoši strādāt augstās temperatūras dēļ, turklāt tajās ir grūti elpot. Kad rūda ir izcelta virszemē, no tās tiek izskalots zelts. No 1 rūdas tonnas lielākoties tiek iegūti vien 2 līdz 10 grami zelta.
Dati par to, cik daudz zelta līdz šim ir iegūts, dažādos avotos mēdz atšķirties. Taču USGS (U.S. Geological Survey) vietnē minēts, ka līdz šim kopumā atklātas 244 000 tonnas ar zeltu, no kurām 187 000 tonnas ir izstrādātas, bet 57 000 tonnas atrodas pazemē. Lielākā daļa no šī zelta iegūst Ķīnā, Austrālijā un Dienvidāfrikā. Šobrīd ik gadu tiek iegūtas aptuveni 3 tonnas zelta. Starp citu, ja visu līdz šim atklāto zeltu novietotu vienā kubā, ikvienas tā malas garums būtu 23 metri.
Kas ir zelta prove?
Ļoti iespējams, ka Tev garām nav paslīdējusi arī zelta proves tabula, kurā redzamas dažādas zelta proves un to cena. Lai to saprastu, no sākuma jāzina, kas ir zelta prove. Gan zelta, gan sudraba un citu metālu prove norāda, kāds ir procentuālais tīrā metāla jeb cēlmetāla īpatsvars konkrētā izstrādājumā. Par to, kā nosaka zelta provi, pastāstīsim raksta turpinājumā, taču piebildīsim, ka Banknote filiālēs provi nosaka ar vissaudzīgāko metodi – uz pārbaudes akmens, un šo pakalpojumu piedāvājam bez maksas. Latvijas proves birojā tas ir maksas pakalpojums.
Dažkārt cilvēki uzskata, ka juvelierizstrādājumi tiek izgatavoti no tīra dārgmetāla bez piejaukumiem, taču tā nav. Zelts tīrā veidā ir ļoti mīksts, tāpēc tas nav piemērots rotaslietu izgatavošanai, līdz ar to juvelieri izmanto zelta un citu, izturīgāku materiālu sakausējumu. Jo zelta prove augstāka (jeb lielāks proves skaitlis), jo lielāks zelta īpatsvars. Piemēram, 585 prove nozīmē, ka šādā juvelierizstrādājumā ir 58,5 procenti tīra zelta.
Cik daudz un kādas ir zelta proves?
Teorētiski zelta proves var būt ļoti dažādas, taču Latvijā pašlaik pastāv 5 to varianti:
- 375 prove;
- 585 prove;
- 750 prove;
- 916 prove;
- 999 prove.
Proves zīmogus izsniedz Latvijas proves birojs, par kuru nedaudz vairāk varēsi uzzināt raksta turpinājumā. Katrai no šīm provēm ir atšķirīgas nianses.
375 prove
Zelta 375 prove ir zemākā no Latvijā izsniegtajām provēm, līdz ar to zelta īpatsvars šādā juvelierizstrādājumā ir vismazākais. Šādi izstrādājumi nav tik vērtīgi, taču, no otras puses – pateicoties zemākai cenai, tie ir draudzīgāki Tavam maciņam. Zelta rotas ar 375 provi mēdz izskatīties nedaudz tumšākas, un tās var apsūbēt.
585 prove
Ļoti iespējams, ka šī ir iecienītākā zelta prove, piedāvājot lielisku cenas un kvalitātes attiecību, kuru pierāda zelta proves tabula. No vienas puses, zelts 585 provē izceļas ar lielisku izskatu, taču tam ir laba cena un augsta izturība. To plaši izmanto rotaslietām, kuras tiek nēsātas ikdienā.
750 prove
Šīs proves zelts ir īpaši skaists, pateicoties gaišajam, bet piesātinātajam krāsu tonim, un to izmanto dažādu smalku rotaslietu izgatavošanai. Ja gredzens, aproce vai cita veida juvelierizstrādājums tiks nēsāts ikdienā, šī prove var nebūt piemērotākā, jo materiāls ir mīkstāks. Liela nozīme gan ir atbilstošai rotaslietu apkopei.
916 prove
Šādam zeltam izturības līmenis jau ir visai zems, jo izstrādājumi ir mīksti. Šī iemesla dēļ juvelierizstrādājumus no 916 proves zelta izgatavo reti; tas biežāk ir sastopams zelta monētās, kas paredzētas investīcijām.
999 prove
999 proves zeltu plaši izmanto investīcijās – no tā izgatavo gan zelta monētas, gan stieņus un plates. Tas ir pats vērtīgākais zelts, kas izceļas ar spilgti dzeltenu krāsu, taču ir ļoti mīksts, tāpēc pret šādiem izstrādājumiem jāizturas īpaši rūpīgi.
Kā notiek zelta proves noteikšana?
Jau minējām, ka Latvijā zelta proves tabula sastāv no piecām iepriekš uzskaitītajām provēm un to cenas. Bet vai zini, kā tiek veikta zelta proves noteikšana? Ar to Latvijā nodarbojas Latvijas proves birojs. Tā mājaslapas sadaļā Provēšana norādīts, ka provi var noteikt, izstrādājumā veicot ievīlējumu vai iezāģējumu un pēc tam uzpilinot proves noteikšanas reaģentu. Tādējādi iespējams atklāt krāpšanas gadījumus, kad izstrādājumam ir tikai zelta pārklājums.
Tomēr, ja zelta provi vēlas noteikt saudzīgāk, to iespējams paveikt ar trinumiem uz akmens. Sīkāk par zelta provēšanu vari uzzināt, apmeklējot Latvijas proves biroja mājaslapu. Piebildīsim, ka Latvijas proves birojā iespējams nopirkt proves noteikšanas reaģentus.
Kur iegādāties zeltu par labu cenu?
Neatkarīgi no tā, vai Tevi interesē investīciju zelts vai arī gribi sarūpēt skaistu juvelierizstrādājumu sev pašam vai kādam tuvam cilvēkam, mēs, Banknote, Tev varam palīdzēt! Banknote internetveikalā Tu atradīsi gan jaunus, gan lietotus zelta juvelierizstrādājumus, kā arī monētas un stieņus plašā klāstā par izdevīgām cenām.
Ja vēlies aplūkot un iegādāties investīcijām piemērotu zeltu klātienē, iesakām apmeklēt mūsu filiāli Rīgā, Audēju ielā 6, vai arī doties uz Banknote XL Rīgā, Jūrmalas gatvē 30. Šajās filiālēs atradīsi specializētu zelta sortimentu tieši investīcijām. Starp citu, ja vēl neesi pārliecināts, vai šobrīd ir īstais laiks investēt zeltā, Tev lieti noderēs mūsu blogā nesen publicētais raksts Zelts kā investīcija – kāpēc tā ir pareizā izvēle?
Bet gadījumos, kad vēlies iegūt papildu līdzekļus, zeltu pārdodot vai ieķīlājot, izmanto Banknote digitālo lombardu! Tas ir pirmais šāda veida risinājums Latvijā, ieķīlāšanu vai pārdošanu ļaujot paveikt attālināti. Noteikti jāpiebilst, ka zelta proves tabula pie mums izceļas ar patiešām labām cenām.
Zelta proves tabula Tev vairs nav svešs jēdziens, bet varbūt zini kādu draugu vai ģimenes locekli, kuram šis temats ir aktuāls? Šādā gadījumā izdari labu darbu un padalies ar šo rakstu!