Budžeta plānošana – tā ir lieliska iespēja ietaupīt. Taču, lai to īstenotu, jāzina vairāki pamatprincipi, par kuriem pastāstīsim Banknote blogā!
Kāpēc budžeta plānošana ir svarīga?
Personīgā vai ģimenes budžeta plānošana ir būtisks solis ceļā uz finansiālo stabilitāti un ilgtermiņa mērķu sasniegšanu. Nereti pat nepamanām, kur paliek visa mūsu alga un pārējie ienākumi, taču plānojot budžetu šāda problēma atkritīs, jo, pirmkārt, visi ienākumi un izdevumi tiek rūpīgi uzskaitīti.
Otrkārt, tiek noteiktas konkrētas prioritātes, kā rezultātā samazinās tēriņi spontāniem un liekiem pirkumiem. Ieviešot budžeta plānošanu, varēsi daudz efektīvāk sakrāt naudu drošības spilvenam nebaltām dienām vai kādam lielākam mērķim.
Svarīgākais uzdevums – izvirzīt konkrētu mērķi, kuru vēlies sasniegt
Ikviena darbība mūsu dzīvēs ir daudz jēgpilnāka, ja tai ir kāds konkrēts mērķis, un izņēmums nav arī budžeta plānošana. Vēlies doties sen kārotā ceļojumā, iegādāties sev jaunu automašīnu vai arī līdzekļi nepieciešami hipotekārā kredīta 1. iemaksai? Varbūt nauda vajadzīga kāzām vai esošo kredītsaistību atmaksai? Mērķi, kāpēc uzsākt budžeta plānošanu, var būt ļoti dažādi, taču tie palīdz pieturēties pie finanšu disciplīnas un turpināt iesākto.
Lai mērķis ir skaidrāks un Tev būtu skaidrs, kad to varētu sasniegt, nosaki nepieciešamās naudas summu. Mērķus vari izvirzīt arī vairākos posmos – īstermiņā, vidējā termiņā un ilgtermiņā. Ļoti svarīgi, lai Tavas ieceres ir reālistiskas, pretējā gadījumā, kādā brīdī var zust motivācija, sliktākajā gadījumā budžeta plānošanai atmetot ar roku.
Esi gatavs rūpīgai un skrupulozai ienākumu un izdevumu uzskaitei
Gan ģimenes, gan personīgā budžeta plānošana nav iedomājama bez ienākumu un izdevumu piefiksēšanas. Tādā veidā Tu jebkurā brīdī varēsi aplūkot, kur nauda tiek iztērēta, un attiecīgais piegājiens neļaus veikt neapdomātus pirkumus. Uzskaitīt vajag ne tikai izdevumus, bet arī ienākumus, turklāt, neregulāriem ienākumiem, prēmijām un bonusiem jāatvēl atsevišķa kategorija, jo uz šādu naudu regulāri nevari paļauties.
Krietni laikietilpīgāka un sarežģītāka parasti ir izdevumu uzskaitīšana. Tev pašam jāizvēlas savam ikdienas ritmam piemērotākā pieeja – kādam labāk patīk veltīt pāris stundas mēneša beigās, lai piefiksētu visus izdevumus, citam, gluži otrādi, vieglāk ikvienu tēriņu uzreiz pierakstīt. Iespēju, kā ienākumus un izdevumus uzskaitīt, mūsdienās netrūkst. Šim mērķim atrodamas daudz un dažādas lietotnes un programmas, bet izlīdzēties vari arī ar Excel failu vai piezīmju kladi.
Bez stratēģijas neiztikt
Foto: Freepik.com / freepik
Veicot budžeta plānošanu, vajadzīga konkrēta stratēģija jeb plāns. Arī šajā aspektā pieeja var būt ļoti daudzveidīga. Visai izplatīta ir 50 / 30 / 20 metode. Respektīvi, 50% no ienākumiem tiek atvēlēti būtiskākajām vajadzībām, bez kurām nav iespējams iztikt (mājokļa īre un komunālie rēķini, aizdevumu maksājumi, pārtikas un citu 1. nepieciešamības preču iegāde, izmaksas par transportu, u. c.).
30% paredzēti vēlmju īstenošanai, piemēram, ceļojumiem, kultūras pasākumu apmeklēšanai, dažāda veida satura (grāmatas, žurnāli, mūzika, televīzija, filmas un seriāli) iegādei vai abonēšanai, sporta zālei, apģērbam un apaviem, izklaidei, ēšanai ārpus mājas, un tā tālāk. Atlikušos 20% izmanto uzkrājumu veidošanai, kas var noderēt gan nebaltām dienām, gan, lai ātrāk dotos pelnītā atpūtā, apmaksātu bērnu izglītību vai veiktu kādu lielāku pirkumu. Ja vien tas iespējams, pēdējās sadaļas īpatsvaru vari arī palielināt, samazinot tēriņus šī brīža vēlmju apmierināšanai.
Regulāri pārskati ievākto informāciju
Mēdz teikt, ka naudai patīk, ja to pārskaita. Līdzīgs princips attiecināms uz budžeta plānošanu – uzskaitītie ienākumi un izdevumi ik pa laikam jāpārskata, lai saprastu, cik labi Tev izdodas izpildīt uzstādītos mērķus. Jāņem vērā, ka arī budžeta plānošana ir atkarīga no sezonalitātes, jo, piemēram, ziemas mēnešos papildu izdevumus rada apkure, bet pirms tam reizēm jāpapildina garderobe ar siltāku apģērbu un apaviem, un automašīnai jāiegādājas ziemas riepas. Līdz ar to pilnvērtīgu informāciju par to, kāds ir Tavs personīgais vai ģimenes budžets, iegūsi vien tad, ja plānošanu veiksi un to pārraudzīsi ilgtermiņā.
Kā rīkoties, lai sakrāto naudu neapēstu inflācija?
Bankas kontā vai mājas seifā uzkrāta nauda, protams, rada prieku, taču šādiem uzkrājumiem ir arī kāds visai nopietns ienaidnieks, un tā ir inflācija. Preču un pakalpojumu cena šī procesa ietvaros paaugstinās, un līdz ar to naudas vērtība nemitīgi samazinās. Labā ziņa – rīkojoties ar ietaupījumiem gudri, inflācijas sekas vari izjust daudz mazākā apmērā vai pat nejust vispār.
Brīvo līdzekļu pārdomāta investēšana ir viens no efektīvākajiem risinājumiem. Lieliski, ja iekrājumi ir pietiekami lieli, lai iegādātos nekustamo īpašumu. Izvēloties atbilstošu māju, dzīvokli, mežu vai cita veida nekustamo īpašumu, vari ne vien pasargāt sevi no inflācijas negatīvajām sekām, bet pat uzlabot savu labklājību. Reizēm nekustamā īpašuma vērtība aug straujāk nekā inflācija, turklāt, mājokli, mežu, lauksaimniecības zemi vai garāžu izīrējot, vari parūpēties par regulāriem pasīvajiem ienākumiem.
Ja Tavā rīcībā ir salīdzinoši neliela naudas summa, vari to izmantot, piemēram, krājobligāciju iegādei, vai arī izveidot krājkontu vai termiņnoguldījumu. Šādā gadījumā gan jāpievērš uzmanība, cik lieli ir peļņas procenti, un kas notiks, ja nauda kādā brīdī būs pēkšņi vajadzīga. Dažkārt peļņa no procentiem ir niecīga, bet sankcijas par priekšlaicīgu naudas izņemšanu – tik nesamērīgi lielas, ka no šāda ieguldījuma praktiski nav nekādas jēgas.
Nepārstāj izglītoties un sekot jaunākajām aktualitātēm finanšu lauciņā!
Foto: Freepik.com / freepik
Finanšu pasaule nekad nestāv uz vietas, līdz ar to arī budžeta plānošana laiku pa laikam var prasīt zināmu pielāgošanos. Piemēram, izvēloties sev atbilstošāko 2. līmeņa pensiju plānu vai atrodot pareizo brīdi, kad iegādāties nekustamo īpašumu vai veikt cita veida investīcijas. Lai šādos momentos Tu prastu pieņemt pareizo lēmumu, turi roku uz pulsa par jaunākajām aktualitātēm un tendencēm finanšu pasaulē.
Labā ziņa – šobrīd ir pieejami vairāki patiešām noderīgi blogi, žurnāli, mājaslapas, podkāsti un video saturs, kur cilvēkiem vienkāršā, bet izsmeļošā veidā tiek izskaidrotas dažādas ar finanšu pasauli saistītas tendences un aktualitātes, kā arī sniegti vērtīgi padomi. Doties vari arī pie finanšu konsultanta. Galvenais nosacījums – izvēlies uzticamus padomdevējus! Starp citu, arī mūsu, Banknote, bloga sadaļā laiku pa laikam atradīsi rakstus, kas veltīti finanšu nozarei.
Lai gan budžeta plānošana ir efektīvs veids, kā sakrāt nepieciešamo naudu, reizēm finanšu līdzekļi nepieciešami krietni ātrāk. Šādos gadījumos Tev noderēs Banknote patēriņa kredīts, ar kura palīdzību vari aizņemties no 100 līdz pat 10000 eiro ar termiņu 3-60 mēnešu garumā. Taču atceries, ka ikvienas finanšu saistības ir atbildīgs lēmums, tāpēc pirms tam rūpīgi izvērtē savu pašreizējo un arī provizorisko finanšu situāciju, lai pārliecinātos, ka kredīts Tev nesagādās finansiāla rakstura grūtības!