5 Jāņu tradīcijas, ko iekļaut svētkos

Dažādi16/06/2022
5 Jāņu tradīcijas, ko iekļaut svētkos

Vēl dažas dienas līdz maģiskajam brīdim, kad diena ir visgarākā un nakts – visīsākā. Ja vēl neesi izdomājis, kādas Jāņu tradīcijas īstenot šogad, mēs Tev esam sagatavojuši piecas pārbaudītas vērtības!

1. tradīcija: siera siešana

Neatņemama Jāņu sastāvdaļa ir bagātīgi klāts galds, uz kura goda vieta vienmēr atvēlēta sieram. Vienkāršākais risinājums – sieru nopirkt veikalā vai Jāņu tirdziņā, taču daudz lielāku gandarījumu izjutīsi, ja sieru pagatavosi pats!

Receptes siera siešanai ir daudz un dažādas. Lūk, viena no vairācijām, kas publicēta portālā Lsm.lv. Tev vajadzēs:

  • trīs litrus piena;
  • 700 gramus biezpiena;
  • 50 gramus sviesta;
  • trīs olas;
  • ķimenes;
  • sāli.

Pienu uzkarsē līdz 80 grādu robežai, bet nekādā gadījumā nesāc to vārīt. Kad tas uzkarsis, pakāpeniski pievieno biezpienu un maisi masu uz lēnas uguns līdz brīdim, kad sāk atdalīties sūkalas un piens sabiezē. Pēc sūkalu atdalīšanās visu masu ielej caurdurī, notecini sūkalas un liec atpakaļ katlā. Karstajai biezpiena masai pievieno olas, kas sakultas ar sāli un ķimenēm. Pieliec sviestu un maisot karsē līdz brīdim, kad biezpiens no katla atlec. Lai siers nepieliptu pie trauka virsmas, liec to bļodā, kura izskalota ar aukstu ūdeni.

2. tradīcija: vainaga pīšana

Jāņu tradīcijas nav iedomājamas bez vainagiem. Sieviešu vainagos izmanto dažādas pļavās atrodamas zāles un ziedus (papardes, madaras, balto un sarkano āboliņu, rudzupuķes, pīpenes, raspodiņus, magones, vībotnes, suņuburkšķus u.c.), savukārt vīriešu vainagi top no ozola lapām un zariem.

Izvēloties ziedus un zāles vainagam, pirms tam pārliecinies, ka tās nav indīgas (gundegas, velnarutki, u.c.) vai aizsargājamas/retas (dzegužpuķes, savvaļas orhidejas – naktsvijoles, pļavas un meža silpurenes, Sibīrijas skalbes un daudzas citas). Augu vākšanai pieej atbildīgi – nerauj tos ar visām saknēm un izvēlies pļavas, kurās zāļu un ziedu netrūkst.

3. tradīcija: Jāņu uguns kurināšana

Foto: Pixabay.com / Hans

Senlatvju Jāņu tradīcijas sevī vienmēr ietvērušas uguns kuršanu visas nakts garumā. Variantu ir daudz – tas var būt gan klasiskais ugunskurs, gan pundele (kārts galā pacelts uguns), kā arī no salmiem izgatavotas lāpas vai lampas. Galvenais nosacījums – ievērot piesardzību, un noteikti neizmantot gaisā palaižamās laternas. Namatēvam jāparūpējas par skaisti iekārtotu uguns kurināšanas vietu, un šim mērķim noderēs lietota dārza tehnika.

4. tradīcija: pirtī iešana

Svinību vietā pieejama pirts? Pirtī iešanu neizmantot būtu grēks! Jāņu dienas tradīcijas dažkārt paredz, ka pirms patīkamās procedūras lāviņa jānoklāj ar pļavas puķēm, koku zariem un zālītēm, kā arī jāsagatavo pirtsslota. Ikvienai slotiņai ir sava nozīme, piemēram, bērza slotas palīdz atjaunot spēkus un atpūsties, bet no ozola zariem tapusi slota atbrīvos no neskaidrām domām.

5. tradīcija: mazgāšanās rasā

Foto: Unsplash.com / Jonas Weckschmied

Jāņu tradīcijas un ticējumi vēsta, ka mazgāšanās rasā Jāņos sniedz virkni ieguvumu. Jāņu rītā pirms saules lēkta mazgājot rasā seju, tā visu gadu būs skaista, turklāt šajā pašā laikā savācot rasas pilienus trauciņā, ar tiem pēcāk varot izārstēt izsitumus un citas kaites. Mazgājoties rasā pirms saullēkta, iespējams uzņemt burvīgas fotogrāfijas, tāpēc labi, ja Jāņos pa rokai ir kvalitatīva foto tehnika.

Jāņu tradīcijas piedāvā iespēju svētkus nosvinēt daudzveidīgi, turklāt vienmēr tos vari papildināt ar kādu modernu izklaidi. Piemēram, iegādājoties atbilstošas sporta preces (galdu, kijas un ripas), būs iespējams nodoties mums tik tuvajam novusam. Ja svētku rīkošanai nepieciešami papildu līdzekļi, lieti noderēs Banknote aizdevums, bet pirms aizņemšanās izvērtē savu maksātspēju!