Zelts un tā palete: no baltā līdz zaļajam zeltam

Dažādi18/07/2024
Zelts un tā palete: no baltā līdz zaļajam zeltam

Dzeltens, sarkans, balts, zaļš, violets, zils, pelēks un pat melns – tik dažādās nokrāsās var būt zelts. Lūkosim noskaidrot, kā šīs zelta nokrāsas iegūst!

Vai zelts arī dabā ir pieejams dažādās krāsās?

Nē, dabā zeltam ir tikai viena – dzeltena krāsa. Tas izceļas ar augstu elektrovadītspēju, kā arī ļoti labu izturību pret koroziju jeb rūsu. Tomēr zeltam ir kāds trūkums, proti, tas ir diezgan mīksts. Tīru zeltu pat iespējams locīt un mīcīt ar rokām. Tieši tāpēc vēsturiskās filmās, iespējams, esi redzējis, kā cilvēki zelta monētas pārbauda, tajās iekožoties.

 

Šis ir viens no iemesliem, kāpēc zelta juvelierizstrādājumus izgatavo, zeltu sakausējot ar citiem metāliem (zelta izstrādājumiem arī mēdz uzklāt citus materiālus). Līdz ar to mainās ne tikai izstrādājuma izturība un cena, bet arī krāsa. Metālus, kurus izmanto zelta sakausējumu veidošanai, sauc par ligatūru. To, cik daudz juvelierizstrādājumā ir zelts, un cik daudz – ligatūra, ļauj saprast zelta prove. Vairāk par šo tematu uzzināsi, ja izlasīsi mūsu bloga rakstu Zelta proves tabula: kā tiek noteikta zelta tīrība?

Kādas krāsas zelts un tā izstrādājumi pastāv?

Aplūkojot juvelierizstrādājumu piedāvājumu, atradīsi plašu krāsu paleti, sākot ar klasiski dzelteno un beidzot ar ekstravaganti melno zeltu. Aplūkosim populārākos zelta krāsu veidus un noskaidrosim, no kādiem metāliem tos izgatavo!

Dzeltenais zelts

Kā jau noskaidrojām, zelts ir mīksts metāls, turklāt tā cena – augsta, tāpēc arī dzeltenais zelts, kuru ļoti bieži iespējams redzēt laulības gredzenos, ķēdītēs, auskaros un citās rotaslietās, ir veidots no dažādu metālu sakausējuma. Dzeltenajam zeltam izmanto zeltu, varu un sudrabu. 

 

Varš un sudrabs sakausējumu padara ne tikai izturīgāku, bet arī ar maigāku nokrāsu. Vara un sudraba īpatsvars var mainīties. Piemēram, 750. proves juvelierizstrādājumi ar 75% zeltu, 15% varu un 10% sudrabu būs nedaudz tumšāki nekā ar 75% zeltu, 12,5% varu un 12,5% sudrabu.

Baltais zelts

Balto zeltu izgatavo, zeltam pievienojot kādu no baltajiem metāliem, piemēram, niķeli, sudrabu, platīnu vai pallādiju. Baltā zelta nokrāsu un citas īpašības ietekmē gan sakausējumā izmantotie metāli, gan to īpatsvars jeb baltā zelta prove. Juvelierizstrādājumiem mēdz izmantot zelta, pallādija un sudraba, kā arī zelta, niķeļa, vara un cinka sakausējumus. Jāņem gan vērā, ka niķelis var radīt alerģiskas ādas reakcijas, piemēram, izsitumus vai kontaktdermatītu. Lai panāktu mirdzoši baltu nokrāsu, baltā zelta juvelierizstrādājumus mēdz noklāt ar rodiju.

Sarkanais zelts (rozā zelts)

Ļoti iecienīts zelta veids Austrumeiropas valstīs, kas izceļas ar savu sarkanīgo nokrāsu. To iegūst, zeltam pievienojot varu, Jo vara īpatsvars lielāks, jo intensīvāks būs sarkanais tonis, taču pārāk daudz vara sakausējumā var radīt oksidēšanos, juvelierizstrādājumam kļūstot tumšākam. Sarkanā jeb rozā zelta ligatūrā mēdz izmantot arī sudrabu un cinku.

Zaļais zelts

Droši vien būsi dzirdējis, ka Latvijā par zaļo zeltu dēvē vienu no mūsu lielākajām bagātībām – mežus. Taču, ja runājam par dārgmetāliem, zaļais zelts top no zelta un sudraba sakausējuma, dažkārt pievienojot arī nedaudz varu. Zaļāka toņa panākšanai reizēm tiek izmantots arī kadmijs, taču tā nav labākā izvēle, ņemot vērā, ka tas ir ļoti toksisks metāls. 

Violetais zelts

Reizēm dēvēts arī par ametista zeltu. Tas ir zelta un alumīnija sakausējums, kas bagāts ar zelta un alumīnija intermetālisko elementu (AuAl2). Violetais zelts ir trauslāks nekā citi zelta sakausējumi, jo tas ir intermetālisks, nevis kaļams sakausējums, un asa trieciena rezultātā to var sabojāt. Tāpēc violeto zeltu nereti izmanto kā dārgakmeni citu materiālu rotaslietās un bižutērijā, nevis no tā izgatavojot visu rotaslietu.

Zilais, pelēkais un melnais zelts

Zilais zelts ir zelta un indija vai gallija sakausējums, bet pelēko zeltu parasti iegūst, sakausējot zeltu un pallādiju. Lētāka alternatīva, kurā netiek izmantots pallādijs, tiek izgatavota, zeltam noteiktās attiecībās pievienojot sudrabu, mangānu un varu. Savukārt melnās krāsas zeltu iegūst, izmantojot dažādas metodes, piemēram, patinēšanu, kuras laikā zeltam uzklāj sēru un skābekli saturošus savienojumus. Melno zeltu iegūst arī, veidojot ar varu bagātus sakausējumus un apstrādājot tos ar kālija sulfīdu, zeltu sakausējot ar kobaltu vai kobaltu un hromu, un citos veidos.

Kur iegādāties zelta juvelierizstrādājumus par draudzīgām cenām?

Zelts un no šī vērtīgā materiāla izgatavotie izstrādājumi var pildīt vairākas funkcijas. Pirmkārt, gaumīgas zelta rotaslietas papildinās ikviena cilvēka vizuālo tēlu. Otrkārt, zelta juvelierizstrādājumi ir perfekta dāvana. Treškārt, zelts ir viena no labākajām izvēlēm investīciju veikšanai. Ja šis temats Tev ir aktuāls, ielūkojies mūsu sagatavotajā bloga rakstā Zelts kā investīcija – kāpēc tā ir pareizā izvēle? Tajā uzzināsi, cik reizes zelta vērtība kāpusi kopš 2000. gada un to, kādus plusus piedāvā zelta iegāde.

 

Savukārt Banknote lombarda internetveikalā vari iegādāties:

 

Piebildīsim, ka visas preces pirms nonākšanas internetveikalā vai klātienes lombardos tiek rūpīgi pārbaudītas un piedāvājam tām garantiju. Pirkumu iespējams apmaksāt pa daļām, izmantojot nomaksas opciju, turklāt Banknote klientiem pieejamas arī plašas piegādes opcijas. Banknote filiālē Rīgā, Audēju ielā 6 un Banknote XL (Rīgā, Jūrmalas gatvē 30) klātienē vari aplūkot un iegādāties speciālu zelta sortimentu – investīcijām piemērotus zelta izstrādājumus par ļoti draudzīgām cenām.

 

Atliek vien secināt, ka zelts mūsdienās ir pieejams teju nebeidzamos krāsu toņos, atliek vien izvēlēties sev vai dāvanas saņēmējam / saņēmējai piemērotāko juvelierizstrādājumu. Tā iegādei Tev var noderēt Banknote patēriņa aizdevums vai kredītlīnija ar virtuālo karti, taču pirms aizņemšanās vienmēr izvērtē savu maksātspēju. Bet, ja zini kādu, kuram interesē, kas ir baltais zelts un kādās vēl krāsās ir pieejami zelta izstrādājumi, padalies ar šo rakstu!

logo
© AS "DelfinGroup"