Vēlies uzzināt, kādi nodokļi jāmaksā pašnodarbinātajam Latvijā? Atbildi uz šo jautājumu atradīsi Banknote blogā – lasi un iegūsti noderīgu informāciju!
Saimnieciskā darbība un pašnodarbināta persona – kāda ir atšķirība starp šiem terminiem?
Saimnieciskā darbība ir uzņēmējdarbības veids, kuru veic fiziska persona, nereģistrējot uzņēmumu. Pirms saimniecisko darbību uzsāk, tā ir jāreģistrē Valsts ieņēmumu dienestā (VID), un to iespējams veikt kādā no četriem nodokļu režīmiem:
- Vispārējā nodokļa maksāšanas kārtība;
- Mikrouzņēmumu nodoklis;
- Samazinātā patentmaksa;
- Paziņotā saimnieciskā darbība īpašuma izīrētājiem.
Un kas ir pašnodarbināta persona? Par pašnodarbinātajiem sauc saimnieciskās darbības veicējus vai nu mikrouzņēmuma nodokļa režīmā, vai vispārējā nodokļa maksāšanas režīmā.
Pašnodarbinātā statuss Latvijā ir visai izplatīts, un to pēdējā laikā izmanto arvien vairāk cilvēku. Valsts ieņēmumu dienesta mājaslapā norādīts, ka 2022. gada 1. ceturksnī bija 34890 pašnodarbinātas personas, kuras veic VSAOI, savukārt tā paša gada 4. ceturksnī pašnodarbināto skaits bija pieaudzis līdz 44038 personām.
Dažādi nodokļu maksāšanas režīmi nozīmē arī dažādus nodokļu maksājumus

Foto: Freepik.com / freepik
To, kā un kādi nodokļi jāmaksā pašnodarbinātajam, ietekmē izvēlētais nodokļu režīms.
Pašnodarbinātā nodokļi vispārējā nodokļa maksāšanas kārtībā
Darbojoties vispārējā nodokļa maksāšanas režīmā, pašnodarbināta persona atsevišķi maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), kā arī valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas (VSAOI). Iedzīvotāju ienākuma nodokli aprēķina un apmaksā, iesniedzot gada ienākuma deklarāciju. Jāņem vērā, ka IIN tiek piemērota progresīvā likme, proti, jo lielāki ienākumi, jo lielāks būs nodokļa maksājums. Šobrīd IIN nodokļa likmes ir šādas:
- 20% – ienākumiem, kas ir mazāki par 20 004 eiro;
- 23% – ienākumiem robežā no 20 004 eiro līdz 78 100 eiro;
- 31% – ienākumu daļai, kas ir lielāka par 78 100 eiro.
Valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu aprēķinam un apmaksai jāiesniedz ceturkšņa “Pašnodarbinātā vai darba ņēmēja ziņojumu”. Šī nodokļa aprēķins jau ir krietni sarežģītāks, tāpēc pašnodarbinātie, kuri darbojas vispārējā nodokļa maksāšanas kārtībā, nereti izvēlas profesionāla grāmatveža pakalpojumus, lai nepieļautu kļūdas. Ir trīs dažādi sociālās apdrošināšanas veidi:
- Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas – jāveic vien tad, ja ienākumu apjoms mēnesī ir vismaz 700 eiro. Ienākumu aprēķins ir vienkāršs – tā ir starpība starp attiecīgā mēneša ieņēmumiem un izdevumiem. Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likme ir 31,07%, un nodoklis jāmaksā no vismaz 700 eiro (jeb minimālās mēneša algas 2024. gadā). Taču pašnodarbinātais var veikt iemaksas arī no lielākas naudas summas, tādā veidā parūpējoties par lielāku pensijas kapitālu un atbalstu darba nespējas gadījumos;
- Iemaksas pensiju apdrošināšanai – šīs iemaksas ir atkarīgas no tā, kāds ir ienākumu apjoms mēnesī. Ja ienākumi pārsniedz 700 eiro slieksni, iemaksas jāveic no tās ienākumu daļas, kas pārsniedz šo robežu, bet, ja ienākumi ir mazāki, iemaksas pensiju apdrošināšanai ir jāveic no visiem faktiskajiem ienākumiem. Likme šīm iemaksām ir 10%;
- Minimālās obligātās iemaksas – .jāveic pašnodarbinātajiem, kuru ienākumi ceturksnī ir mazāki par 2100 eiro (jeb mazāki par 700 eiro mēnesī ceturkšņa ietvaros). Minimālo obligāto iemaksu likme ir 10% no starpības starp 700 eiro un reālajiem ienākumiem. Taču ir vairākas cilvēku grupas, kurām minimālās obligātās iemaksas nav jāveic, piemēram, pensionāriem, jaunajiem vecākiem, jauniešiem, kuri mācās, un daudzām citām (ar tām visām vari iepazīties Valsts ieņēmumu dienesta mājaslapā). Tāpat minimālās obligātās iemaksas var neveikt personas, kuras nestrādā algotu darbu. Šādā gadījumā jāiesniedz apliecinājums par nākamā ceturkšņa plānotajiem ienākumiem VID EDS. Pamācību, kā to izdarīt, arī atradīsi nupat pievienotajā saitē uz Valsts ieņēmuma dienesta mājaslapu.
Pašnodarbinātā nodokļi mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem
MUN maksātājam pašnodarbinātas personas nodokļi ir ievērojami vienkāršāki – atliek vien reizi ceturksnī VID EDS iesniegti MUN deklarāciju, tajā norādot katra ceturkšņa mēneša apgrozījumu. No kopējā ceturkšņa apgrozījuma jāmaksā 25% mikrouzņēmuma (MU) nodoklis. 80% no attiecīgā nodokļa attiecina uz VSAOI, savukārt 20% – uz iedzīvotāju ienākuma nodokli. Arī uz MUN maksātājiem attiecas minimālās valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas.
MUN maksātājiem pieejams arī saimnieciskās darbības ieņēmumu konts (SDI konts), ar kura palīdzību iespējams automatizēt nodokļa nomaksu. SDI konta lietotājiem nav jāuztraucas nedz par deklarācijas iesniegšanu, nedz nodokļa nomaksu, jo tas notiks automātiski.
Kā reģistrēties par pašnodarbināto?
Ja esi pārliecināts par to, ka izproti pašnodarbinātās personas plusus un mīnusus un zini, kādi nodokļi jāmaksā pašnodarbinātajam, aktuāls kļūst jautājums – kā kļūt par pašnodarbināto? Lai gan varētu šķist, ka tas ir sarežģīts un ilgstošs process, tā nav.
1. solis ir saimnieciskās darbības reģistrēšana VID EDS, norādot svarīgāko informāciju par plānoto uzņēmējdarbību, piemēram, darbības jomu un nodokļu maksāšanas režīmu. Aizpildīt vajadzēs arī anketu, kas palīdzēs saprast, vai plānotajai darbībai nav darba līguma pazīmju.
2. solis – kontu reģistrēšana. Kā jau minējām, MUN režīmā pieejams saimnieciskās darbības ieņēmumu konts, kas atvieglo naudas plūsmas aprēķinu.
3. solis ir darbinieku, struktūrvienību un PVN maksātāja statusa reģistrācija, taču tas nepieciešams vien tad, ja attiecīgi grasies nodarbināt arī citas personas, saimniecisko darbību veikt ārpus reģistrētās adreses (tostarp izbraukumos vai interneta vietnē / mobilajā lietotnē), vai arī kļūt par PVN jeb pievienotās vērtības nodokļa maksātāju.
Noderīgs palīgs nodokļu labirintos – zinošs grāmatvedis

Foto: Freepik.com / rawpixel.com
Nodokļi pašnodarbinātajiem itin bieži rada galvassāpes un aizņem daudz laika, nemaz nerunājot par problēmām, kas var rasties, ja grāmatvedībā pieļautas kļūdas. Lai ar šādām problēmām nevajadzētu saskarties, vari izmantot grāmatvedi, kurš ar attiecīgajām darbībām saskaras ikdienā.
Protams, tie ir papildu izdevumi, taču tādējādi varēsi būt drošs, ka ar grāmatvedības žurnālu, deklarācijām un pārējo finanšu plūsmu uzskaiti viss ir kārtībā. Ja esi nolēmis izmantot grāmatvedības pakalpojumus, pirms tam veic mājasdarbu, iepazīstoties ar citu personu un uzņēmumu atsauksmēm par konkrēto grāmatvedi un / vai uzņēmumu.
Kredītlīnija vai aizdevums var palīdzēt uzņēmējdarbības uzsākšanai
Nav noslēpums, ka teju ikvienas uzņēmējdarbības uzsākšanai ir vajadzīgi lielāki vai mazāki ieguldījumi. Ja ar esošajiem iekrājumiem nepietiek, šim mērķim Tev var noderēt Banknote kredītlīnija vai patēriņa aizdevums. Ar kredītlīnijas palīdzību vari aizņemties līdz 2000 eiro, pēc tam aizdoto naudu atmaksājot vienā vai vairākos maksājumos, turklāt procenti tiks aprēķināti tikai naudas summai, kuru būsi reāli izmantojis.
Turpretī ar patēriņa aizdevuma palīdzību iespējams tikt pie naudas summas līdz pat 10000 eiro apmērā ar termiņu līdz 60 mēnešiem (atmaksas termiņa apjoms atkarīgs arī no tā, cik daudz naudas vēlies aizņemties). Taču, pirms aizņemies, Tev jābūt par 100% pārliecinātam, ka ar kredītsaistībām tiksi galā.
Varbūt arī Tavā draugu lokā ir kāds, kuram varētu būt aktuāls jautājums par to, kādi nodokļi jāmaksā pašnodarbinātajam? Šādā gadījumā padalies ar mūsu rakstu savos sociālo tīklu profilos!