Eiropas zaļā kursa iespējas jeb kāpēc lombardi var apsteigt parastos veikalus

Jaunumi17/02/2022
Eiropas zaļā kursa iespējas jeb kāpēc lombardi var apsteigt parastos veikalus

Globālā sasilšana, klimata pārmaiņas, nespēja tikt galā ar strauji augošajiem atkritumu apjomiem, dabas resursu izsaimniekošana un biodaudzveidības mazināšanās… Tās ir satraucošas problēmas, ko Eiropa ir nolēmusi risināt ar Zaļā kursa palīdzību, virzoties un klimatneitralitāti un aprites ekonomiku.

Mērķis ir pārveidot līdzšinējo patēriņa modeli, lai resursi tiktu izmantoti sapratīgāk (ilgtspējīgāk) un cilvēki radītu krietni mazāk atkritumu, tajā skaitā racionālāk izmantotu jau saražotās preces, pagarinot to dzīves ciklu. Jāpanāk, lai saražotās preces būtu iespējams izmantot ilgākā laika periodā, veicinot to remontu, atjaunošanu un atkārtotu izmantošanu. Zinātniski to sauc par aprites ekonomikas modeli, pretnostatot to lineārās patēriņa ekonomikas modelim.

Viena no līdzšinējā lineārā modeļa īpatnībām ir tā dēvētais “ieprogrammētais nolietojums”, kad preces ražo ar ierobežotu lietošanas laiku, lai tiktu veicināts patēriņš un iedzīvotāji tās nemitīgi iegādātos atkal un atkal. Eiropas Parlaments ir iecerējis šādu praksi pārtraukt, jo Eiropas Savienībā (ES) ik gadu rodas vairāk nekā 2,5 miljardi tonnu atkritumu, savukārt cilvēku izmantoto ikdienas materiālu ražošana rada 45% CO2 emisiju.

Mūsdienīgu lombardu priekšrocības

ES ir iecerēts ar politiskiem un tiesiskiem instrumentiem panākt, lai Eiropas valstu iedzīvotājiem būtu pieejamas ilgtspējīgākas un izturīgākas preces, kas paaugstinātu dzīves kvalitāti un ilgtermiņā ļautu cilvēkiem arī ietaupīt līdzekļus.  Aicinot preces izmantot ilgāk, pastarpināti tiek veicināts arī lombardu biznesa modelis, kura pamatā ir ideja par otras “iespējas” došanu lietām. Viedtālrunis nezaudē savu funkcionalitāti līdz ar jauna modeļa iznākšanu. Urbjmašīnai vai slīpmašīnai nav jātop aizmirstai plauktā pēc dzīvokļa remonta. Nomainot īpašniekus, lietas turpina būt tikpat noderīgas, mazinot vajadzību to vietā iegādāties arvien jaunas preces, pēc kurām patiesībā nav nepieciešamības. Vēsturiski lombardi ir veidojušies kā veikaliņi, kuros cilvēki var pārdot savas dārglietas vai pašiem vairs ne īpaši nepieciešamas lietas. Mūsdienās tajos gan ir pieejami arī dažādi citi papildu pakalpojumi, tomēr lietu uzpirkšana no privātpersonām vienmēr ir saglabājusies kā galvenais biznesa virziens.

Lietotu preču mobilitāte

Savukārt digitalizācija lombardiem ir devusi iespēju paplašināt darbības spektru arī uz lietotu preču pirkšanu un pārdošanu internetā. Piemēram, Banknotes tīklā tieši interneta veikals šobrīd ir visstraujāk augošais segments, jo paver durvis lietoto preču brīvai kustībai visas Latvijas mērogā. Piemēram, ja uz veikalu Aizputē tiek atnests lietots viedtālrunis vai motorzāģis, to uzreiz pēc tam ir iespējams iegādāties arī pircējam Valkā.

Čeks un divu gadu garantija

Cilvēki visai bieži ir pārsteigti, uzzinot, ka lombardā nopirktajām precēm ir divu gadu garantija, kas ir tāds pats garantijas periods kā veikalā nopirktām jaunām precēm. Tas ir iespējams, jo katru lietoto mantu, kas nonāk lombarda veikalā, pārbauda profesionāli novērtēšanas speciālisti, izvērtējot tās tehnisko un vizuālo stāvokli. Piemēram, Banknotes tīklam gadu gaitā ir izveidota sava sistēma precīzai preču novērtēšanai un, ja nepieciešams, lietas tiek arī  salabotas.  

Drošāka iepirkšanās

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) statistika liecina, ka iepirkšanās daudzās sociālo mediju vietnēs, kur dažādi tirgotāji pārdod gan jaunas, gan lietotas preces, ir saistāma ar augstāku risku. Patērētāju tiesību uzraugi regulāri saņem sūdzības par nepiegādātām precēm vai to neatbilstību fotogrāfijās redzētajām. Tiek samaksāta nauda, bet prece tā arī nenonāk līdz pircējam vai arī saņemtā prece neatbilst norādītajai. Tās ir regulāras raizes un kreņķi, ar ko jārēķinās, ja riskē preci iegādāties iepirkšanās vietnēs un portālos. Savukārt iepērkoties lombardā, šādi nepatīkami pārsteigumi nav iespējami, jo katra prece pirms tam tiek pārbaudīta. Interneta veikalā visas  preces  tiek pārdotas ar garantiju un 14 dienu atgriešanas iespēju, ja kaut kādu iemeslu dēļ nopirktā prece tomēr neiepatīkas. Nepieciešams saglabāt tikai pirkumu apliecinošo dokumentu (čeku).

Aizsardzība pret krāpniekiem

Sociālajos tīklos un lietotu preču pārdošanas portālos problēmas var rasties arī ar personas datu drošību. Krāpnieki no sludinājumiem var uzzināt gan privātus telefona numurus, gan adreses. Savukārt pārdodot vai iegādājoties lietotas preces lombardā, šādi personas datu noplūdes riski nepastāv un par preces pārdošanu pilnībā parūpējas lombards.

Iekļaujošs un pieejams ikvienam

Covid pandēmija parādīja vēl vienu interesantu un sabiedrībai noderīgu lombardu biznesa šķautni. Lombardi veicina ekonomisko vienlīdzību un padara pieejamākas kvalitatīvu zīmolu lietas sabiedrības grupām, kas citādi tās nevarētu atļauties vai pat varētu tikt atstumtas no noteiktu pakalpojumu saņemšanas. Pašā Covid krīzes epicentrā, kad tika noteikti mācību procesa ierobežojumi skolās, ļoti strauji pieauga lietotu portatīvo datoru pārdošanas apjomi lombardos – vecākiem tā bija vienīgā iespēja, kā ātri nodrošināt, lai viņu atvasēm būtu iespēja pilnvērtīgi mācīties arī no mājām. Šāda vajadzība īpaši raksturīga bija daudzbērnu ģimenēm, kur pirms pandēmijas katram ģimenes loceklim visbiežāk nebija sava personīgā datora.

Ekonomikas sanitāri

Banknotes tīkla veikali būtībā iepērk  jebkuru darba kārtībā esošu lietotu preci, un ikviena privātpersona var izdevīgi un droši pārdot lietu, kas pašam vairs nav nepieciešama. Tas gan pagarina lietu dzīves ciklu, gan arī mazina preču pāragru izmešanu. Un, kā rāda pieredze, manta, kas vienam vairs nav vajadzīga, lieti noder citam.