TOP tendences pirktākajām lietotām un mazlietotām precēm 2021.gadā: tehnoloģijas, juvelierizstrādājumi un instrumenti

Pirkumi09/03/2022
TOP tendences pirktākajām lietotām un mazlietotām precēm 2021.gadā: tehnoloģijas, juvelierizstrādājumi un instrumenti

2021. gadā Latvijas iedzīvotāju vidū pieauga pieprasījums pēc lietotām un mazlietotām precēm – pieprasītākās preču grupas bija mobilie telefoni, juvelierizstrādājumi, portatīvie datori un instrumenti, liecina lombardu tīkla Banknote apkopotā statistika.

Pieprasījumu pēc konkrētām preču grupām visvairāk ietekmē gadalaiku iezīmes – ja gada tumšākos periodos cilvēki vairāk laika vēlas pavadīt pie TV ekrāniem un spēlēm, tad uz pavasara pusi aizvien vairāk parādās interese par remontdarbu instrumentiem, bet laikam kļūstot siltākam – par dārza un mežizstrādes instrumentiem, savukārt vasaras beigās sākas gatavošanās jaunajam mācību un darba cēlienam. Tāpat pieprasījumu ietekmē valdības lēmumi – gan par ierobežojumiem, gan pabalstu izmaksām. Saskaroties ar jaunu vajadzību, aizvien biežāk cilvēki izvēlas to risināt, iegādājoties lietotu vai mazlietotu preci, tādējādi tiekot pie kvalitatīva risinājuma ar zemākām izmaksām.

 

“Iedzīvotāji aktīvāk interesējas ne tikai par izdevīgu iepirkšanos, bet arī par iespējām pārdot sev vairs nevajadzīgās mantas tālākai izmantošanai. Šobrīd tas kļuvis īpaši ērti, jo preču novērtēšanu Banknote piedāvā gan klātienē filiālē, gan arī attālināti, kas motivē cilvēkus nekrāt mājās viņiem vairs nenoderīgas mantas,” skaidro AS DelfinGroup valdes priekšsēdētājs Didzis Ādmīdiņš. “Papildus ekonomiskiem apsvērumiem, sabiedrībai aizvien aktuālāks kļūst zaļās domāšanas un dzīvesveida jautājums, cilvēkos nostiprinās izpratne par aprites ekonomikas ieguvumiem – taupīgu resursu izmantošanu un lietu atkārtotu lietošanu, kas vienlaikus ir gan neatsverams vides, gan personīgais finanšu ieguvums. Visas preces pirms nonākšanas tirdzniecībā Banknotes filiāļu tīklā tiek rūpīgi pārbaudītas, sakoptas un nepieciešamības gadījumā atjaunotas – un pieejamas par ievērojami zemāku cenu nekā jaunas.”

 

Pieprasītākā prece – mobilie telefoni plašā klāstā

2021. gadā pieprasītākā preču grupa no plašā pārbaudīto lietoto un mazlietoto preču klāsta bija mobilie telefoni, kas augstāko pieprasījumu piedzīvoja ap mācību gadu sākumu. Jau vēsturiski lombardu tīkla Banknote piedāvājums izceļas ar plašu telefonu modeļu klāstu, starp kuriem liela daļa ir no jaunākajiem modeļiem, kā arī pieejamu cenu. Daudzi cilvēki regulāri maina telefonu uz jaunāku modeli, kamēr iepriekšējais vēl ir funkcionāli un vizuāli labā stāvoklī ar potenciāli vēl ilgu lietošanas laiku, un tādējādi otrreizējā tirgū nonāk labas kvalitātes ierīces, bet jau par krietni zemāku cenu nekā veikalā. To apliecina arī pirktāko telefonu vidējais vecums, kas ir divi līdz pieci gadi. Pērn pārliecinoši populārākie bijuši Samsung telefoni, tiem sekojot Apple, Huawei un Xiaomi ražojumiem. Pieprasītākie modeļi bijuši Iphone 11, 8 un 7, bet no Samsung ražojumiem – j A51 un A71. Jāpiezīmē, ka joprojām tiek pirkti arī podziņtelefoni, ko parasti izvēlas gados vecākiem cilvēkiem,  skolniekiem, lai ierobežotu pārlieku interneta vai dažādu spēlīšu lietošanu ikdienā, kā arī situācijās, kad nepieciešama īslaicīga rezerves iekārta, kamēr esošais viedtālrunis atrodas servisā.

 

Visstraujākais pieprasījuma kāpums – juvelierizstrādājumiem

Visstraujāk jeb par 19% pagājušogad audzis pieprasījums pēc juvelierizstrādājumiem, kuru daudzveidīgais piedāvājums lombardu tīklā Banknote spēj apmierināt arī izmeklētākā pircēja prasības. Ievērojamais pieaugums skaidrojams ar Banknotes filiāļu konkurētspējīgo piedāvājumu un cenu politiku, kā arī plašo sortimentu, kurā ietilpst gan jauni, gan juvelieru atjaunoti juvelierizstrādājumi. Vispirktākās ir bijušas ķēdītes, gredzeni, auskari, aproces. Juvelierizstrādājumus cilvēki visvairāk iegādājušies pavasarī – rotaslietas ir klasiska izvēle dāvanai Valentīndienā un 8. martā, un pavasarī arī sievietēm pašām vairāk gribas saposties un sevi iepriecināt ar kādu greznumlietu. Jāpiezīmē, ka cilvēki interesējas gan par praktiski jaunām greznumlietām, gan arī tādām, kam jau piemīt antīka vērtība, – savu īsto rotu lombardu tīkla Banknote klāstā var atrast katrs.

 

Datori dažādām vajadzībām un budžeta iespējām

 

Augsts pieprasījums vēl no 2020. gada saglabājies portatīvajiem datoriem,  kas lombardu tīkla Banknote piedāvājumā pieejami plašā cenu amplitūdā, sniedzot iespēju apmierināt dažādas vajadzības un finansiālās iespējas. Datori, tāpat kā pārējās preces, ir pārbaudīti, un tiem veikta nepieciešamā apkope. Pieaugošais pieprasījums pēc datortehnikas skaidrojams ar Covid-19 pandēmijas ieviestajām korekcijām ikdienas paradumos, kad attālināts darbs un mācības kļuvušas par normu. Liela interese par portatīvajiem datoriem pērn bija mācību gada sākumā, kad kļuva skaidrs, ka arī šajā gadā ir liela iespēja saskarties ar attālinātām mācībām. Taču vislielākais pirkumu skaits sakrita ar 500 eiro bērnu pabalsta izmaksu gada sākumā, kas ļāva daudzām ģimenēm tikt pie nepieciešamās ierīces. Pēc pārdoto preču kategoriju īpatsvara redzams, ka cilvēkiem būtiskāka kļuvusi arī mobilitāte, iespēja strādāt un mācīties neatkarīgi no atrašanās vietas – pārdoto portatīvo datoru un planšetdatoru apjoms bijis daudzkārt lielāks nekā stacionārajiem datoriem, kuri veido mazāk nekā desmito daļu no nopirktās datortehnikas, un pēdējos gados šī proporcija aizvien samazinās.

 

Mazlietoti instrumenti par pieejamām cenām – iespēja remontdarbus veikt pašam

Lielā mērā tieši Covid-19 pandēmijas ieviestās pārmaiņas sekmējušas lielo pieprasījumu arī pēc instrumentiem. Cilvēki vairāk uzturas mājās, un aktuālāka ir kļuvusi dzīves telpas uzlabošana un labiekārtošana. Tā kā lielākajai daļai cilvēku remontdarbu veikšana nav ikdienas sastāvdaļa, arī instrumenti ir nepieciešami tikai īslaicīgi, tādēļ visbiežāk tie lombardu tīkla Banknote piedāvājumā nonāk ar mazu nolietojumu, bet par būtiski zemāku cenu nekā jauni. Jāpiezīmē, ka piedāvājuma klāstā pieejami instrumenti gan amatniekiem, gan profesionāļiem. Pieprasītākie instrumenti bijuši akumulatora skrūvmašīnas, slīpmašīnas, perforatori un lāzera tālmēri. Remontdarbos izmantojamos instrumentus cilvēki visvairāk pērk agrā pavasarī, kad lielāko daļu laika pavadām telpās un, iespējams, kādu remontdarbiem pieķerties motivējusi Jaunā gada apņemšanās, bet laikam kļūstot siltākam, strauji aug pieprasījums pēc dārza tehnikas.

 

Izklaides kvalitātes uzlabošana mājas apstākļos

Analizējot pircēju ieradumu sezonalitāti, bez iepriekš minētā ļoti izteikti redzams, kā garie ziemas vakari un valstī noteiktā mājsēde liek cilvēkiem parūpēties par savas izklaides kvalitātes uzlabošanu. Šajā periodā bija vērojams īpaši liels pieprasījums gan pēc televizoriem, gan spēļu konsolēm, starp kurām pārliecinoši populārākā pērn bija PlayStation 4. Bez spēļu konsolēm piedāvājumā ir arī spēles visdažādākajām gaumēm, kas sniedz iespēju daudzveidot savu izklaides programmu bez lieliem tēriņiem.

Kopējās tendences apliecina pieaugošo interesi un iesaisti aprites ekonomikā, kā arī uzticamības pieaugumu zīmolam Banknote. Cilvēki uzticas preču kvalitātei –  tās ir pārbaudītas un sakoptas, vajadzības gadījumā arī atjaunotas – un zīmols Banknote ir uzticamības garants neatkarīgi no tā, vai prece iegādāta klātienē filiālē vai attālināti. Tas attiecināms ne tikai uz preču pirkšanu, bet arī uz pārdošanu, par ko liecina cilvēku interese sev vairs nevajadzīgās lietas pārdot, tai skaitā izmantojot iespēju preces novērtēt arī attālināti.