Kā izvēlēties portatīvo datoru 2022. gadā?

Pirkumi25/01/2022
Kā izvēlēties portatīvo datoru 2022. gadā?

Esi jauna portatīvā datora meklējumos, bet nezini, kurš no visiem modeļiem ir īstais tavām vajadzībām? Iepazīsties ar mūsu sagatavotajiem ieteikumiem un uzzini, kā izvēlēties portatīvo datoru!

Viena no prioritātēm – datora veiktspēja

Atbildi uz to, kā izvēlēties portatīvo datoru, lielā mērā ietekmē uzdevumi, kas ar laptopa palīdzību tiks veikti. Loģiski, ka jaunāko datorspēļu spēlēšanai vai 4K video apstrādei būs vajadzīgs krietni jaudīgāks modelis nekā e-pastu sūtīšanai un rakstu lasīšanai ziņu portālos. Tādēļ uzmanību pievērs zemāk uzskaitītajiem faktoriem!

Operatīvā atmiņa (RAM)

Ja ar datoru plānots vien sērfot internetā vai veikt ļoti vienkāršus uzdevumus, var pietikt arī ar 4 GB operatīvo atmiņu, taču arī interneta pārlūki un vienkāršākās programmas kļūst arvien prasīgākas, tāpēc labāk lūkoties uz modeļiem ar vismaz 8 GB RAM. Datorspēlēm, video/foto apstrādei un citiem prasīgākiem darbiem noteikti jāizvēlas modelis ar 16 GB, 32 GB vai lielāku RAM apjomu (atkarībā no tā, kādas programmas paredzēts izmantot).

SSD vai HDD disks

SSD diski ir ievērojami ātrāki un klusāki, bet HDD jeb cietie diski ir lētāki. Iespējams atrast arī datoru modeļus, kuros ir abu veidu diski. Šādā gadījumā SSD disks parasti tiek izmantots operētājsistēmai un programmām, bet HDD – failu uzglabāšanai.

Procesors

 

Lielākajai daļai datoru ir Intel vai AMD procesors. Intel Pentium un Celeron, kā arī AMD Athlon procesori ir visai vāji, tāpēc labāk raudzīties AMD Ryzen 3, Ryzen 5, Ryzen 7, Ryzen 9 un Intel Core i3, i5, i7, i9 virzienā. Jo lielāks cipars, jo jaudīgāks procesors, bet vērā jāņem arī procesora paaudze, takts frekvence, kodolu skats un citi parametri. 

Internetā atrodamas vairākas mājaslapās, kurās iespējams salīdzināt dažādus procesoru modeļus. Salīdzinoši nesen procesoru ražošanu uzsāka arī Apple, bet ar tiem aprīkoti tikai attiecīgā zīmola datori. Tie ir ieguvuši ļoti atzinīgus novērtējumus visā pasaulē.

Videokarte

Vienkāršāku uzdevumu veikšanai būs gana ar iebūvēto videokarti. Bet, ja datoru paredzēts izmantot spēlēm, video un fotogrāfiju apstrādei un citiem prasīgiem uzdevumiem, nepieciešams izvēlēties modeli ar atsevišķu video karti.

Būtisks faktors ir ekrāna izmērs un izšķirtspēja

 

Ļoti iecienīts portatīvo datoru ekrāna izmērs ir 15,6 collas – tas ir gana liels, lai ērti pārlūkotu visu uz ekrāna notiekošo, bet dators tajā pašā ir pietiekami kompakts un viegls, lai to ērti paņemtu līdzi. Ja laptopu regulāri paredzēts ņemt līdzi uz darbu, lauku māju vai ceļojumos, piemērots būs 13-14 collu liels modelis. 

Pieejami arī mazāki modeļi, taču tādā gadījumā ekrāns atsevišķu uzdevumu veikšanai var šķist pārlieku mazs, un daļā mājaslapu var nākties veikt horizontālo ritināšanu. Savukārt datori ar ekrāna izmēru virs 15,6 collām mēdz būt visai smagi un lieli, kas apgrūtina to pārnēsāšanu.

Neaizmirsti par atbilstošām pieslēgvietām

Portatīvajam datoram var pieslēgt virkni dažādu ierīču, kas atvieglo to izmantošanu – sākot ar ārējo cieto disku un beidzot ar monitoru vai datorpeli, turklāt bieži vien dators tiek izmantots arī mobilā telefona uzlādei. Pirms datora iegādes noteikti pārliecinies, vai tam ir visas tev nepieciešamās pieslēgvietas. Papildu pieslēgvietas var iegūt, iegādājoties atbilstošus adapterus.

Esi atradis atbildes uz jautājumu par to, kā izvēlēties portatīvo datoru, taču tā iegādei ar uzkrājumiem nepietiek? Šādās situācijās lieti noder aizdevums, it īpaši, ja dators vajadzīgs nekavējoties. Banknote patēriņa aizdevums piedāvā iespēju aizņemties no 100 līdz pat 7000 eiro – ieskatie