Kā nepārmaksāt, veicot remontu?

Māja13/01/2021
Kā nepārmaksāt, veicot remontu?

Mājoklis ir jebkura cilvēka miera osta. Patīkama vide mājās uzlabo labsajūtu un dzīves kvalitāti, tāpēc svarīgi, lai savā dzīvoklī vai mājā mēs justos ērti un patīkami. Tomēr nevar apstrīdēt, ka, gadiem ejot, jebkura ierīce vai mēbele sāk izrādīt nolietojuma pazīmes un agri vai vēlu ir jāaizvieto. Plašākā laika griezumā arī paša mājokļa daļas - grīdas, griesti un sienas - noveco un ir jāatsvaidzina.

Tieši šo iemeslu dēļ cilvēki ik pēc pāris gadiem iegulda sava mājokļa remontā. Kā rāda Banknotes dati, aizdevums remontam ir viens no top 5 aizdevumu veidiem. Taču remontam ne vienmēr jābūt dārgam, lai panāktu lielisku efektu. Tāpēc šajā rakstā skaidrosim galvenos veidus, kā pareizi plānot un izpildīt mājokļa remontu, lai ir prieks gan pašam, gan maciņam.

 

Nosaki remonta apjomu

Pirmais solis veiksmīgā remonta plānošanā ir mājokļa esošā stāvokļa apzināšana. Bieži vien dzīvokļos un nesen celtās mājās nav nepieciešams apjomīgs remonts, un vides uzlabošanai pietiks vien ar nelielu kosmētisko remontu. Ja kosmētisko remontu veic ik pēc pāris gadiem, neieguldot ievērojamus līdzekļus iespējams savu mājokli uzturēt vizuāli perfektā stāvoklī.

 

Taču ja dzīvoklis vai māja gādīgas rokas nav redzējis ilgāku laiku, iespējams, nepieciešams plānot apjomīgāku remontu. Labs veids, kā saprast, vai mājoklim ir nepieciešams kapitālais remonts, ir apzināt sekojošus apstākļus:

  • Cik labā stāvoklī ir grīdas, griesti un sienas

  • Vai mājokļa plānojums ir moderns un atbilstošs jūsu vēlmēm

  • Cik kvalitatīvi ir logi, durvis, jumts, ārsienas un siltinājuma kārta

  • Vai santehnika un inženierkomunikācijas ir drošas un labā stāvoklī

 

Ja divos vai vairāk no augstāk minētajiem punktiem jāatzīst, ka šo mājokļa aspektu ir laiks uzlabot, jums visdrīzāk būs jāveic apjomīgāks remonts. Bieži vien pirms ieplānot kapitālo remontu, ir vērts konsultēties ar būvinženieri, kas apsekos mājokli un novērtēs tā tehnisko stāvokli.

 

Pirms sākt darbu - aprēķini

Bieži izplatīta kļūda veicot mājokļa uzlabojumus ir aprēķinu trūkums. Saimnieki nereti izvēlas aizdevumu remontam pārāk lielā apjomā, precīzi nezinot, kāds budžets būs nepieciešams. Pēc tam tiek iegādāts liels daudzums materiāli un instrumentu, daļa no kuriem, iespējams, nemaz nav nepieciešama.

 

Tā vietā, pirms piedurkņu uzrotīšanas ieteicams pavadīt pietiekamu laiku plānojot un aprēķinot ar remontu saistītos izdevumus. Pat mazāko kosmētisko remontu iespējams sadalīt etapos un veicamajos darbos. Uzskaitiet, kuras telpas plānojat atjaunot, un izveidojiet sarakstu ar konkrētām telpas daļām, pie kurām ķersieties klāt. Nākošais solis ir pēc iespējas precīzāk aprēķināt katram darbam nepieciešamos materiālus. Zinot, cik daudz sienas krāsas vai lamināta nepieciešams, ir vienkāršāk astrast izdevīgākos piedāvājumus, kā arī izvairīties no nelietderīgi izšķērdētiem līdzekļiem.

 

Protams, neviens remonts nav pilnībā aprēķināms. Mēdz gadīties, ka sienas noklāšanai tiek izmantots vairāk krāsas nekā plānots, vai pēdējā brīdī nāk atklāsme, ka kāds materiāls neiederas kopējā interjerā. Tāpēc savam kopējam aprēķinam vienmēr jāpieskaita līdzekļi neparedzētām izmaksām, kas parasti sastāda 10-20% no kopējās remonta summas.

 

Necenties visu iegādāties uzreiz

Steigā pieņemti lēmumi bieži ir kļūdaini, bet steigā veikti pirkumi bieži ir neizdevīgi. Ja vien mājoklim nav nepieciešams steidzams avārijas remonts, jebkurus darbus ieteicams plānot nosvērti un bez steigas. Veltiet laiku, lai salīdzinātu cenas dažādos būvmateriālu veikalos un atrastu sev piemērotāko variantu. 

 

Tas pats attiecas uz profesionāļu nolīgšanu, ja remontam plānojat piesaistīt papildus rokas. Nesteidzīgi izvērtējiet piedāvājumu, ievāciet atsauksmes un salīdziniet cenas. Gan materiālu, gan darba komandas izvērtēšana un piemērotākā risinājuma atrašana palīdzēs ietaupīt ievērojamus līdzekļus. Tāpat ņemiet vērā dažādu darbu, un attiecīgi arī materiālu, sezonalitāti. Sagaidot konkrētu sezonālo izpārdošanu, savam remontam nepieciešamos materiālus varēsiet iegādāties daudz izdevīgāk, nekā ja to darīsiet steigā.

 

Apsveriet, kurus darbus varat veikt pats

 

Nenoliedzams ir fakts, ka skopais maksā divreiz. Jebkurš remontā, kurā plānots veikt vairāk par sīkiem kosmētiskiem uzlabojumiem, nav iespējams iztikt bez profesionāļu palīdzības. Bieži vien specifiskiem darbiem nepieciešamas precīzas prasmes vai darba instrumenti, kurus pašam iegādāties nav izdevīgi.

 

Tajā pašā laikā, profesionālu strādnieku prasmes un spējas bieži vien netiek līdz galam izmantotas, kad tiek veikti sīki un vienkārši darbi. Piemēram, parketa ieklāšana ir sarežģīts un atbildīgs darbs, kam nepieciešamas atbilstošas prasmes, bet profesionālim, kas to veic, nebūtu vērts uzdot arī tapešu izlīmēšanu. Sadalot darbus pēc to sarežģītības pakāpes un to veikšanai nepieciešamajām prasmēm, varēsiet ievērojami ietaupīt uz remonta veikšanai nepieciešamajām darbaspēka izmaksām. Tādus vieglus darbus kā sienu krāsošanu noteikti varat veikt pats, bet sarežģītākus uzdevumus vēlams atstāt profesionāļiem, lai vēlāk nebūtu jāmaksā par savu kļūdu labošanu.

 

Izmantojiet izdevīgus risinājumus mājokļa uzlabošanai

Skaidrs, ka jebkuram ieguldījumam mājoklī jābūt uz ilgtermiņu vērstam. Mainot logus, durvis vai jumtu, kvalitatīvi materiāli un profesionāls darbs ir neizmērojami svarīgi, citādi pēc pāris gadiem var piemeklēt nepatīkams pārsteigums, ka remonts jāveic atkārtoti. Jo sarežģītāks ir kāds remontā paredzētais darbs, jo svarīgāk, lai tas tiktu veikts maksimāli kvalitatīvi.

 

Tajā pašā laikā, patīkamu vidi mājoklī iespējams panākt arī ar pavisam izdevīgiem risinājumiem, kas neprasa lielus ieguldījumus. Piemēram, ja sienas noklāsiet ar tapetēm, varēsiet ik pāris gadus atsvaidzināt mājokļa izskatu tās pārkrāsojot. Līdzīgi ir ar grīdām - ja to stāvoklis nav apmierinošs, taču nevēlaties ieguldīt prāvus līdzekļus to atjaunošanā, iespējams izvēlēties paklājus vai laminātu kā izdevīgu alternatīvu.

 

Tāpat ne vienmēr nepieciešams apjomīgs interjera dizaina risinājums, lai mājoklis izskatītos patīkami un moderni. Interjeru iespējams uzlabot ar nelieliem dizaina risinājumiem, piemēram, ierāmētām fotogrāfijām. Mainot gan pašas fotogrāfijas, gan to rāmju noformējumu, iespējams mājai vai dzīvoklim piešķirt pilnīgi jaunu dvesmu.


 

Izvēlieties remontam piemērotu aizdevumu 

Skaidrs, ka apjomīga remonta īstenošanai nepieciešami vērā ņemami līdzekļi. Lai gan remonta gaitu kārtīgi izplānojot, iespējams izvairīties no liekiem tēriņiem, svarīgi ir netaupīt uz izmantojamo materiālu un darba kvalitāti.

 

Ja remonta plānošanas gaitā secināt, ka ar izveidotajiem iekrājumiem remonta īstenošanai nepietiks, ir vērts apsvērt aizņēmumu remontam. Šim mērķim īpaši piemērots ir Banknotes patēriņa kredīts, kas ļauj izvēlēties atmaksas termiņu līdz pat 36 mēnešiem.