Energoefektivitātes klases – taupi enerģiju ar sadzīves tehniku

Māja26/09/2024
Energoefektivitātes klases – taupi enerģiju ar sadzīves tehniku

Ikdienas dzīve mūsdienu pasaulē nav iedomājama bez sadzīves tehnikas. Veļas mašīna, ledusskapis, trauku mašīna, cepeškrāsns un citas iekārtas, kas atvieglo mūsu dzīvi ir kļuvušas par neatņemamiem palīgiem, lai pagatavotu ēst, uzkoptu māju un veiktu citus svarīgus darbus mājās. Tomēr, lai katra no šīm iekārtām varētu funkcionēt, patērē elektrību. To, cik liels būs elektrības patēriņš, nosaka iekārtas energoefektivitātes klases, jauda un citi parametri. 

 

Energoefektivitātes klase ir viens no faktoriem, ko varam tieši ietekmēt, lai samazinātu elektrības patēriņu. Tas ir ne tikai maciņam draudzīgs lēmums, bet arī dabai – jo mazāk elektrība tiks patērēta, jo mazāk to nepieciešams saražot. Lasi tālāk un uzzini vairāk par energoefektivitāti, apzīmējumiem un to, kā izvēlēties ekonomiskas sadzīves tehnikas ierīces!

Kas ir energoefektivitātes klases?

Energoefektivitātes klases ir dažādu elektroierīču iedalījumu sistēma, kas ir veidota, ņemot vērā to elektroenerģijas patēriņu. Energoefektivitātes klasifikācija izveidota, lai patērētājs varētu prognozēt un apzināties, kādas būs ierīces uzturēšanas un izmantošanas izmaksas. Jo zemāka energoefektivitātes klase, jo vairāk elektroenerģiju ierīce patērēs un otrādi. 

 

Iegādājoties jaunu sadzīves tehniku, jāņem vērā vairāki būtiski faktori, taču tieši energoefektivitātes klase ir tā, kas ļauj veikt apzinātu izvēli un rūpēties par vidi. Tāpat arī energoefektivitātes klases sadalījums mudina ražotājus attīstīties un radīt arvien jaunus tehnoloģiskos risinājumus, lai varētu savas iekārtas marķēt ar augstāko apzīmējumu. Tas ne tikai ļauj ražotājiem palielināt ienākumus, bet arī veicina rūpes par vidi mums apkārt. 

Iedalījums un apzīmējumi

Līdz šim ierasts uz iekārtām bija redzēt apzīmējumus no G līdz pat A ar vairākiem plusiem. Piemēram, A+++ klases ledusskapji bija iedalīti, kā ar visaugstāko energoefektivitāti. Tehnoloģijām attīstoties, tika secināts, ka esošā apzīmējumu sistēma vairs nav efektīva. Zemāko klašu ierīces tiek ražotas arvien retāk, taču A klase, kas teorētiski ir ļoti laba, patiesībā vairs neapzīmēja energoefektīvākās ierīces. Ražotāji sāka pievienot “+” pie burtiem, lai norādītu, ka iekārta ir vēl energoefektīvāka. Taču tas mulsināja patērētājus un nākotnē šī sistēma vairs nebūtu efektīva. Līdz ar to tika pieņemts lēmums mainīt esošo klasifikāciju.

 

2021. gada 1. martā elektroenerģijas klases piedzīvoja izmaiņas. Sadzīves iekārtām uz etiķetes tiek izmantota jaunā klasifikācija. Jaunā sistēma paredz, ka ierīces energoefektivitāte tiek noteikta tikai ar burtu palīdzību no A līdz G, kur A klase ir visenergoefektīvākā. Zīme “+” vairs netiek izmantota. Papildu energoefektiviātes klasei uz ikvienas ierīces atrodams arī OR kods, ko noskenējot, var atrast vēl vairāk informāciju par sadzīves tehnikas vienību Eiropas Savienības datubāzē.

 

A klase. Šajā klasē ietilpst visenergoefektīvākās iekārtas, kas patērē vismazāk elektroenerģiju. To ekspluatācijas izmaksas būs zemas, līdz ar to, lai arī sākotnēji iekārtas cena ir augstāka, ilgtermiņā šīs sadzīves tehnikas vienības ir izdevīgākas. 

 

B klase. Sadzīves tehnikas ierīces, kuru energoefektivitātes klase ir B, ir laba izvēle, ja vēlams nedaudz ietaupīt iegādes brīdī, saglabājot augstu energoefektivitāti. 

 

C klase. Optimāls risinājums vidējas energoefektivitātes ierīcēm. Nedaudz lētākas iekārtas, kuru elektrības patēriņš ir vidēji liels. 

 

D klase. Šīs klases ierīces tērēs vairāk elektroenerģiju nekā A, B un C klases iekārtas. Ilgtermiņā ierīces uzturēšana būs dārgāka. 

 

E, F un G klase. Ierīces, kas klasificētas ar E, F vai G klasi, nav energoefektīvas. To cena ir zemāka, taču patērētais elektrības apjoms būs lielāks. Līdz ar to arī to uzturēšanas izmaksas būs augstākas. 

 

Energoefektivitāte ir tikai viens no faktoriem, kas ietekmē sadzīves tehnikas uzturēšanas izmaksas un sākuma cenu. Lai ierīci varētu dēvēt par energoefektīvu, vēlams izvēlēties A, B vai C klases ierīci. Tāpat jāņem vērā ierīces veiktspēja, izmērs, jauda, ūdens patēriņš, rezerves daļu cenas un citi parametri.

Kā izvēlēties ekonomiskas sadzīves tehnikas ierīces?

Iegādājoties jaunu vai lietotu sadzīves un virtuves tehniku, jāņem vērā vairāki faktori, lai spētu izvēlēties ekonomiski izdevīgāko risinājumu. Būtiski, ka iegādes cena ir tikai pirmais maksājums. Pēc tam seko uzturēšanas izmaksas, kas tiks atspoguļotas ikmēneša rēķinos. 

 

  1. Energoefektivitātes klase. Viens no būtiskākajiem faktoriem, kas ietekmēs sadzīves tehnikas efektivitiāti, ir elektroenerģijas klase. Jo augstāka klase, jo mazākas uzturēšanas izmaksas ikdienā. Piemēram, A klases veļas mašīnas uzturēšana būs krietni izdevīgāka nekā G klases veļas mašīnas uzturēšana. 

  2. Enerģijas patēriņš, kamēr ierīce netiek izmantota. Ja ierīci pēc katras izmantošanas reizes atslēgtu no elektrības, tad šīs parametrs nebūtu svarīgs. Taču visbiežāk veļas mašīna, trauku mašīna un citas ierīces atrodas pastāvīgā elektrības pieslēgumā. Arī tad tās tērē elektrību, piemēram, lai spīdētu gaismiņas. Pievērs uzmanību tam, lai gaidīšanas režīmā iekārta tērē pēc iespējas mazāk elektrību. 

  3. Izmērs, ietilpība un ūdens patēriņš. Iegādājies savām vēlmēm un vajadzībām atbilstoša izmēra ierīci. Veļas mašīna ar mazāku ūdens patēriņu ļaus ietaupīt katrā veļas mazgāšanas reizē. Arī izmēram ir nozīme – liela izmēra ledusskapis noteikti tērēs vairāk nekā mazs ledusskapis. Tāpēc ekonomiski ledusskapji būs tie, kas izmērā ir mazāki (ja to energoefektivitātes klases ir vienādas).

  4. Papildu funkcijas. Reizēm bagātīgs papildu funkciju klāsts nozīmē to, ka ierīce tērēs vairāk elektroenerģiju. Apsver, vai visas no tām tiešām ir nepieciešamas. Jaunākās ierīces aprīkotas ar dažādiem elektrības taupīšanas režīmiem un funkcijām, kas vairāku gadu garumā ļauj ietaupīt finanses. 

Sadzīves tehnikas iegāde

Ja saprasts, ka esošās sadzīves tehnikas ir novecojušas, sabojājušās vai to energoefektivitātes klases ir pārāk zemas un ierīces patērē ļoti daudz elektrības, laiks sagādāt jaunas. Labākos piedāvājumus var meklēt sadzīves tehnikas veikalos, interneta veikalos vai otrreizējā preču tirgū. Pirms iegādes rūpīgi apsver vairākus faktorus – nepieciešamās sadzīves tehnikas iekārtas izmērus, vēlamās funkcijas, optimālo energoefektivitātes klasi un pieejamo budžetu. 


Ja plānošanas gaitā secināt, ka ar izveidotajiem iekrājumiem jaunas sadzīves tehnikas iegādei nepietiks, ir vērts apsvērt aizņēmumu tehnikas iegādei. Šim mērķim īpaši piemērots ir Banknotes aizdevums nepieciešamajā apmērā līdz 10 000 EUR ar termiņu līdz 5 gadiem. Pirms aizņemies, rūpīgi izvērtē, vai spēsi aizdevumu atmaksāt!

logo
© AS "DelfinGroup"