Zero waste principi: 5 noderīgi padomi

Dažādi23/02/2023
Zero waste principi: 5 noderīgi padomi

Zero waste jeb bezatkritumu dzīvesveida saknes meklējamas vairākus desmitus gadu senā pagātnē, taču šobrīd tas piedzīvo savu uzvaras gājienu. Un ne velti – mūsu planētas veselība ir visai sašķobījusies, ļoti lielā mērā pateicoties cilvēku neapdomīgajai darbībai, sākot ar ātrās modes kultu un beidzot ar paviršu pieeju atkritumu šķirošanai. Ja vēlies dzīvot videi, sev un apkārtējiem draudzīgāk, Zero waste principi ir teju obligāti – iepazīsties ar tiem šajā rakstā!

1. princips: atteikties (refuse)

Viens no fundamentālākajiem Zero waste principiem ir atteikšanās no visa liekā, un tas attiecas uz jebkuru dzīves aspektu, sākot ar vienreiz lietojamajiem traukiem un beidzot ar impulsa pirkumiem. Noteikti atsakies no plastmasas maisiņiem, to vietā izmantojot auduma maisiņus, bet kafiju, ūdeni un citus dzērienus sagatavo mājās un ņem līdzi savā termokrūzē, termosā vai pudelē.

Atteikties vajag arī no spontāniem pirkumiem. Preces iegādājies tikai tad, kad tās reāli nepieciešamas, tāpēc uz veikalu vislabāk doties ar iepirkumu sarakstu. Lai neiegādātos pārāk daudz ēdiena, pirms pārtikas veikala vai tirgus apmeklējuma paēd.

2. princips: samazināt (reduce)

Foto: Freepik.com / garetsvisual

Ja Tavā mājoklī atrodami neskaitāmi kosmētikas un tīrīšanas līdzekļu iepakojumi, noteikti ir pienācis brīdis rūpīgi pieiet 2. Zero waste principam – samazināt jau esošo lietu skaitu. Vairāku tīrīšanas līdzekļu vietā izvēlies universālu risinājumu, savukārt šampūnu un dušas želeju iegādājies beziepakojuma veikalā. Arī neskaitāmas apģērbu kārtas Tev nav nepieciešamas.

Atbrīvojies arī no visa liekā, kas jau ir Tavā mājoklī. Šis turklāt ir veids, kā padarīt savu maciņu biezāku – piemēram, lietotu datoru uzpirkšana Tavu kontu var papildināt pat par vairākiem simtiem eiro, bet mājoklī būs vairāk vietas! Lai šis uzdevums nešķistu pārlieku grūts, sāc ar vienu telpu vai telpas daļu, piemēram, virtuves skapīšiem vai drēbju skapi.

3. princips: lietot atkārtoti (reuse)

Ir ļoti daudz lietu, kuras vari izmantot atkārtoti, tādējādi samazinot gan savus tēriņus, gan jaunu preču ražošanu un līdz ar to arī vides piesārņojumu. Viens no piemēriem ir lietotas spēļu konsoles un spēļu diski. Ļoti izplatīts ir scenārijs, kad tās pēc dažiem mēnešiem laika vai intereses trūkuma dēļ sāk krāt putekļus plauktā, un pircējs no konsoles cenšas atbrīvoties sludinājumu portālā vai lombardā. Tu šādā veidā vari tikt pie pilnībā funkcionējošas ierīces par krietni draudzīgāku cenu.

Attiecīgais princips ir attiecināms arī uz daudzām citām lietām, piemēram, apģērbu pērkot Second hand veikalos jeb tā dēvētajās humpalās, kurās iespējams atrast īstas pērles par lielisku cenu. Savukārt lietas, kas Tev nav vajadzīgas ikdienā, īrē, nevis pērc.

4. princips: šķirot (recycle)

Zero waste principi pavisam noteikti nebūtu iedomājami bez atkritumu un nevajadzīgo lietu šķirošanas. Papīru, kartonu, plastmasu, stiklu un pārējos šķirojamos materiālus met tikai tiem paredzētajos konteineros, savukārt tukšo taru nodod taromātos. Galvenais šķirošanas princips – samazināt nepārstrādājamo atkritumu daudzumu. Neaizmirsti, ka šķirot vajag arī izlietotās baterijas, elektroierīces, apģērbu, tekstilu, izdegušās spuldzes, medicīnas atkritumus, auto riepas, auto eļļas un auto filtrus.

5. princips: kompostēt (rot)

Foto: Freepik.com / freepik

Ja dzīvo privātmājā un Tev ir iespēja izveidot komposta kaudzi, noteikti dari to! Bioloģiski noārdāmie atkritumi aizņem ievērojamu daļu no mūsu radītajiem atkritumiem, un kompostēšana ļauj ne vien samazināt atkritumu apjomu, bet arī iegūt auglīgu mēslojumu. Kompostam noderēs dārzeņu un augļu mizas, tējas un kafijas biezumi, sēnes, nopļautā zāle, laksti, telpaugu atlikumi, lapas, mizas, zari, rieksti, olu kartons, papīra mutautiņi, mati, dzīvnieku apmatojums, salmi, čiekuri.

Zero waste principi – būtiski arī aprites ekonomikā

Ja esi uz Tu ar zaļu dzīvesveidu, noteikti būsi dzirdējis par aprites ekonomiku, kas aicina produktus un materiālus koplietot, nomāt, izmantot atkārtoti un vajadzības gadījumā remontēt, atjaunot vai pārstrādāt. Viens no uzskatāmiem piemēriem, kā darbojas aprites ekonomika, ir Banknote interneta veikals. Tajā par izdevīgām cenām iespējams iegādāties preces, kas pieejamas mūsu lombardu filiālēs visā Latvijā, un turpat vari noskaidrot sev nevajadzīgo mantu vērtību. Tas ir ērti, izdevīgi un videi draudzīgi!

Vai arī Tavā draugu un radu lokā ir cilvēki, kuriem Zero waste principi varētu būt aktuāli? Padalies ar šo rakstu savos sociālajos tīklos, un uzsāciet ikvienam draudzīgāku dzīvesveidu kopā!

logo
© AS "DelfinGroup"