Procenti – viss, kas Tev par tiem jāzina

Dažādi08/05/2023
Procenti – viss, kas Tev par tiem jāzina

Procentus ik dienas redzam teju jebkur. Piemēram, veikalos ar tiem visbiežāk norādīti dažādi akcijas piedāvājumi, bet ziņu pārraidēs un portālos, procenti kalpo statistikas atspoguļošanai. Taču procentiem īpaši liela uzmanība jāpievērš, ja esi nolēmis izmantot kādu finanšu pakalpojumu. Neatkarīgi no tā, vai naudu grasies aizņemties vai ieguldīt, Tev jāzina, kā aprēķināt procentus, lai varētu saprast, kurš no visiem piedāvājumiem ir konkrētajai situācijai piemērotākais. Lasi un iegūsti svarīgāko informāciju par procentiem finanšu pasaulē!

Mazāki aizdevuma procenti – Tava iespēja ietaupīt

Ja esi nolēmis naudu aizņemties, Tavās interesēs ir pēc iespējas mazāki procenti, jo tādējādi mazāka būs naudas summa, kuru vajadzēs atdot. Patēriņa kredīta procenti var tikt norādīti dažādos veidos; visbiežāk redzēsi procentu likmi mēnesī un procentu likmi gadā.

Vērā gan jāņem tas, ka banku un aizdevēju mājaslapās parasti ir norādīta zemākā iespējamā procentu likme, taču katrs pieteikums kredītam vai citam finanšu pakalpojumam, tiek izskatīts individuāli. Lemjot par to, kāda procentu likme Tev tiks piešķirta, vērā tiek ņemti daudz un dažādi faktori, piemēram, ienākumu apjoms un regularitāte, kredītvēsture, jau esošo saistību apjoms un citi.

Gada procentu likme jeb GPL – rādītājs, kas ļauj saprast kopējās aizdevuma izmaksas

Visai bieži aizdevuma procentu likmes un gada procentu likmes (GPL) tiek jauktas, taču starp šiem terminiem ir kāda visai būtiska atšķirība. Aizdevuma procentu likme norāda, cik daudz naudas attiecībā pret aizdevuma pamatsummu Tev vajadzēs atdot procentu maksājumos.

Savukārt, gada procentu likme sevī ietver kredīta kopējās izmaksas, tajā ietverot ne vien aizdevuma procentu likmi, bet arī komisijas vai reģistrācijas maksu un citus izdevumus, ja tādus aizdevējs piemēro. Līdz ar to varam secināt, ka gada procentu likme Tev ļauj labāk saprast, kādas ir reālās finanšu pakalpojuma izmaksas.

Ar ko atšķiras vienkāršie un saliktie procenti?

Foto: Pexels.com / Karolina Grabowska

Finanšu nozarē visai bieži iespējams dzirdēt par vienkāršajiem un saliktajiem procentiem. Lūk, kāds ir to darbības princips:

  • Vienkāršie procenti – vienkāršo procentu gadījumā aizdevumam, noguldījumam vai jebkuram citam finanšu pakalpojumam, procenti katru gadu ir nemainīgi. Piemēram, ja esi noguldījis 1000 eiro uz 2 gadiem ar 4% procentu likmi gadā, gan 1., gan 2. gadā būsi nopelnījis 40 eiro, līdz ar to, pēc noguldījuma termiņa beigām saņemsi atpakaļ 1080 eiro;
  • Saliktie procenti – salikto procentu aprēķins ir nedaudz sarežģītāks, jo procentus aprēķina ne tikai no pamatsummas, bet arī iepriekšējo periodu procentiem. Ņemsim to pašu, nupat izmantoto piemēru. Pēc pirmā gada būsi nopelnījis 40 eiro, bet 2. gadā 4% tiks aprēķināti jau no 1040 eiro (gan pamatsummas, gan 1. gadā uzkrātā). Līdz ar to, 2. gadā nopelnīsi 41,6 eiro, un pēc noguldījuma termiņa beigām Tavā rīcībā būs 1081,6 eiro.

Rezumē – ja naudu vēlies noguldīt, saliktie procenti ir izdevīgāki, bet aizņemoties līdzekļus, kas ir maciņam draudzīgāki, būs vienkāršie procenti.

Ar nokavējuma procentiem labāk nesaskarties

Ir tikai loģiski, ka, laicīgi neveicot kredīta ikmēneša maksājumus, nāksies saskarties ar sankcijām, un tās lielākoties izpaužas kā nokavējuma procenti un/vai līgumsods. Nokavējuma procentu darbības princips parasti ir visai vienkāršs – par katru nokavēto dienu aizdevējs aprēķina soda naudu no neatdotās pamatsummas.

Pirms līguma parakstīšanas noteikti ar to rūpīgi iepazīsties un noskaidro, kādi ir likumiskie nokavējuma procenti, taču aizņemoties Tev jebkurā gadījumā jābūt pārliecinātam par savu spēju naudu konkrētajos termiņos atmaksāt. Ja tomēr esi nonācis situācijā, kad veikt ikmēneša maksājumu nav iespējams, nekavējies un sazinies ar aizdevēju, lai vienotos par abām pusēm izdevīgāko risinājumu.

Depozīta un noguldījuma procenti – jo lielāki, jo labāk

Ja esi nolēmis naudu nevis aizņemties, bet gan noguldīt, Tavās interesēs ir pēc iespējas augstāki noguldījuma vai depozīta procenti. Taču tas nav vienīgais faktors pēc kura vērtēt, kurš noguldījums ir Tev piemērotākais. Uzmanību noteikti pievērs tam, cik ilgu laiku pirms naudas izņemšanas Tev jāpabrīdina finanšu iestāde, un no cik lielas naudas summas nāksies šķirties, lai pie līdzekļiem tiktu ātrāk.

Vai zini kādu, kuram lieti noderētu šajā rakstā ietvertā informācija par to, kas ir procenti un kā aprēķināt kredīta procentus? Nosūti viņam šo rakstu vai arī padalies ar to savos sociālajos tīklos!

logo
© AS "DelfinGroup"