Gūt ienākumus bez aktīva darba – izklausās labi, vai ne? Vairāk par pasīvajiem ienākumiem uzzināsi Banknote sagatavotajā bloga rakstā, lasi tālāk!
Vai Tavā bankas kontā regulāri ienāk pasīvie ienākumi jeb nauda no darījumiem, kas neprasa īpašu piepūli? Ja atbilde uz šo jautājumu ir negatīva, Tev jāzina, ka mūsdienās šādu iespēju netrūkst, un par tām vairāk vari uzzināt jau tūlīt, raksta turpinājumā!
Kas ir pasīvie ienākumi?
Pasīvie ienākumi darbojas tieši tik vienkārši, ka tas izklausās. Proti, tie ir ienākumi, kurus cilvēki iegūst, veicot salīdzinoši nelielus iepriekšējus darbus vai ieguldījumus, lai pēc tam nauda plūstu bez nepieciešamības pastāvīgi un aktīvi strādāt. Pasīvie ienākumi var nākt no dažādiem avotiem, piemēram, nekustamā īpašuma izīrēšanas, dažādām investīcijām, intelektuālā īpašuma, tiešsaistes resursiem. Ar virkni pasīvo ienākumu avotu vari iepazīties zemāk!
1. veids: nekustamā īpašuma izīrēšana
Uzsākt gūt ienākumus ar nekustamā īpašuma palīdzību vari jau pavisam drīz, ja vien Tavā rīcībā ir dzīvoklis, māja, garāža, zeme, mežs vai kāds cits nekustamais īpašums, kas kādam varētu noderēt. Dzīvokļa vai mājas gadījumā viens no galvenajiem lēmumiem, kas jāpieņem, ir īres termiņš.
Proti, mājokli izīrējot ilgtermiņā, pienākumu būs krietni mazāk, taču, no otras puses, īstermiņa īre pa diennaktīm, nedēļas nogalēm vai nedēļām sniedz iespēju būtiski vairāk nopelnīt, it īpaši, ja dzīvesvieta atrodas vietā, kuru mēdz apmeklēt tūristi.
2. veids: dividendes no akcijām
Iegādājoties to uzņēmumu akcijas, kuri savu peļņu izmaksā dividendēs, teorētiski ir iespējams papildināt savu maciņu, turklāt – arī visai ievērojami. Tomēr jāņem vērā, ka attiecīgais investīciju veids prasa ļoti specifiskas un detalizētas zināšanas, pretējā gadījumā Tu riskē iedzīvoties būtiskos zaudējumos vai pat zaudēt visu ieguldīto naudas summu.
3. veids: e-grāmatu rakstīšana un pārdošana
Ja agrāk grāmatu izdošana pašrocīgi bija teju neiespējama, tad šobrīd, pateicoties interneta un digitālo risinājumu sniegtajām iespējām, grāmatu radīt var teju ikviens – vajadzīgs vien dators, prasme rakstīt un, protams, grāmatas plāns. Ja Tevis radītā e-grāmata būs aktuāla arī citiem cilvēkiem, varēsi palepoties ne tikai ar tās izdošanu, bet arī zināmiem ienākumiem. To apjoms gan būs tiešā mērā atkarīgs gan no grāmatas satura un aktualitātes, gan citiem faktoriem, piemēram, mārketinga aktivitātēm un tā, kādā valodā grāmata sarakstīta.
4. veids: ienākumi no aizdevumiem Peer-to-peer jeb P2P platformās
Labā ziņa – P2P platformās mēdz būt augstas procentu likmes, līdz ar to arī peļņas iespējas Tev kā aizdevējam ir visai ievērojamas, it īpaši, aizdodot lielākas naudas summas. Ne tik labā ziņa – pasīvie ienākumi no Peer-to-peer platformām un naudas aizdošana tajās ir riskanta, jo garantiju, ka naudu saņemsi atpakaļ, būtībā nav.
5. veids: kursu sastādīšana un pārdošana
Foto: Freepik.com / freepik
Visai līdzīgs ienākumu gūšanas veids e-grāmatu rakstīšanai, būtībā atšķiras vien satura formāts un tā mērķis. Kursi lielākoties tiek piedāvāti audio vai video formātā, taču, protams, vari tos sagatavot arī rakstiski. Viena no opcijām, kā pelnīt ar šādiem kursiem – pamatinformāciju piedāvāt bez maksas, bet pārējām sadaļām noteikt konkrētu cenu. Jārēķinās gan, ka kvalitatīvu kursu radīšana, par kuriem cilvēki būs gatavi maksāt, aizņems visai daudz laika.
6. veids: fotogrāfiju un video ievietošana foto / video bankās
Kvalitatīvas fotogrāfijas un video rullīši mūsdienās ir neatņemama sastāvdaļa uzņēmumu blogos, reklāmrakstos, sociālo mediju ierakstos un daudzviet citur. Tāpēc ir tikai loģiski, ka arī pieprasījums pēc šāda veida satura ir liels, un tas savukārt nozīmē peļņas iespējas tiem, kuri māk radīt vizuāli saistošu saturu video vai fotogrāfiju veidolā. Konkurence šajā lauciņā gan ir milzīga, un jārēķinās, ka liela daļa fotoattēlu vai video rullīšu paliks bez ievērības.
7. veids: ikdienā nevajadzīgu lietu iznomāšana
Lielā daļā mājsaimniecību ir daudz un dažādas lietas, kuras ir vajadzīgas vien dažas reizes mēnesī, gadā, vai pat retāk. Kāpēc gan nenopelnīt, tās izīrējot cilvēkiem, kuriem tobrīd tās vajadzīgas vairāk? Tie var būt dažādi elektroinstrumenti (urbis, perforators, figūrzāģis), dārza tehnika (zāles pļaujamā mašīna, aerators, kultivators), tūrisma preces (telts, mugursoma, laiva), un jebkas cits.
Sākotnēji iznomā lietas, kas jau ir Tavā mājoklī. Bet, ja redzi, ka kādas no tām ir īpaši pieprasītas, noteikti ir vērts krājumu papildināt, tādējādi palielinot iznomājamo lietu skaitu un arī ienākumus. Atsevišķos gadījumos šāds pirkums var atmaksāties jau pēc dažām iznomāšanas reizēm.
8. veids: noguldījumi krājobligācijās
Krājobligācijas ir ļoti drošs noguldījumu veids, jo naudu Tu būtībā aizdod valstij – tas ir noguldījums valsts vērtspapīra formātā Valsts kasē. Iegādāties krājobligācijas var, dodoties uz mājaslapu www.krajobligacijas.lv, kur arī atrodama svarīgākā informācija par šo noguldījumu veidu. Peļņas iespējas ir salīdzinoši nelielas, taču drošas, turklāt ieņēmumus neapliek ar IIN (iedzīvotāju ienākumu nodokli), un, ja nepieciešams, ieguldījuma pamatsummu pilnā apmērā vari atgūt pirms termiņa beigām.
9. veids: citu cilvēku iedzīves uzglabāšana
Foto: Unsplash.com / Joseph Morris
Vismaz šobrīd – salīdzinoši inovatīvs, taču perspektīvs veids, kā iegūt papildu ienākumus. Proti, ja Tev ir pieejama noliktavas telpa, pagrabs, brīva istaba vai cita telpa, kurā iespējams uzglabāt dažādas mantas, vari šo vietu piedāvāt kādam cilvēkam savas iedzīves uzglabāšanai.
Piemēram, ja Tev ir pustukšs pagrabs, vari to piedāvāt cilvēkam no tuvējās apkārtnes, kurš pagrabā labprāt uzglabātu savas zaptes un marinējumus, bet noliktavas telpas ļoti novērtēs cilvēki, kuri dzīvo lielās pilsētās, bet mazos dzīvokļos, kur nepietiek vieta ziemas riepām, velosipēdam un citām lietām, kas parasti tiek izmantotas sezonāli.
Labā prakse – ienākumu diversifikācija jeb neturi visas olas vienā groziņā
Kā redzams, arī pasīvie ienākumi vismaz sākuma stadijā var prasīt ne tikai laiku, bet arī lielākus vai mazākus ieguldījumus. Lai ienākumu plūsma būtu stabila, bet risks iedzīvoties zaudējumos – pēc iespējas mazāks, ieguldījumus finanšu eksperti iedala diversificēt jeb sadalīt vairākos virzienos. Ja kāds no ieguldījumu veidiem izrādīsies neveiksmīgs, Tu, tautas valodā runājot, nepaliksi pie sasistas siles.
Ko darīt, ja pasīvo ienākumu gūšanai nepieciešamajam starta kapitālam ar iekrājumiem nepietiek?
Ir vairāki pasīvo ienākumu veidi, kuriem ieguldījumus nevajag, vai arī tie nepieciešami ļoti nelielā apmērā, taču citi, gluži pretēji, nav iespējami bez vairāku simtu vai pat tūkstošu eiro investīcijām. Ja Tev šāda naudas summa uzreiz nav pieejama, tas nenozīmē, ka no idejas par pasīvajiem ienākumiem jāatsakās. Banknote piedāvājumā ir atrodami vairāki finanšu pakalpojumi, kas dod iespēju aizņemties no 100 līdz pat 10000 eiro ar termiņu līdz 60 mēnešiem.
Viens no tiem – kredīts remontam. Tas lieti noderēs, lai uzlabotu dzīvokli vai māju pirms izīrēšanas, kas ilgtermiņā savukārt ļaus nopelnīt vairāk. Patēriņa aizdevums būs pareizā izvēle, ja, piemēram, vēlies radīt augstākās kvalitātes fotogrāfijas foto bankai, taču tam nepieciešams iegādāties labāku spoguļkameru, objektīvu vai zibspuldzi.
Savukārt tad, ja pasīvo ienākumu gūšanai jānopērk jau minētais foto aprīkojums vai kas cits, to izdevīgi vari izdarīt veikals.banknote.lv. Tas ir Banknote lombarda interneta veikals, kurā atrodamas daudz un dažādas lietotas preces, kas ir pārbaudītas un ar garantiju, kā arī izceļas ar patīkami draudzīgu cenu. Preces vari saņemt sev ērtākajā veidā – gan lombardā, kurā prece pieejama, gan ar DPD kurjera palīdzību.
Pasīvie ienākumi uzrunājuši arī Tevi? Pirms sāc darboties šajā lauciņā, noteikti izveido konkrētu rīcības plānu, lai peļņa būtu klātesoša arī ilgtermiņā, un Tu neiedzīvotos zaudējumos. Bet, ja vajadzīgi līdzekļi starta kapitālam, izvēlies kādu no Banknote pakalpojumiem, tikai neaizmirsti pirms tam rūpīgi izvērtēt savu maksātspēju!