Lieldienu tradīcijas, bez kurām neiztikt

Dažādi14/04/2022
Lieldienu tradīcijas, bez kurām neiztikt

Lieldienas nav iedomājamas bez šūpošanās

Šūpošanās tradīcija Lieldienās ir iesakņojusies ļoti sen, vēl pirms mūsu ēras, bet Eiropā esam gandrīz vienīgie, kuri to joprojām aktīvi piekopj. Šūpošanās simbolizē saules rosīšanos, un tādējādi mūsu senči centās palīdzēt saulei nonākt debesu augšgalā. 

Ticējumi vēsta, ka šūpošanās palīdz arī cilvēkiem, (netraucēs ļauni gari, nenāks miegs, nekodīs odi, čūskas, dunduri). Šūpoles cēla speciāli Lieldienu izpriecām, bet pēc tam tās nācās nojaukt un sadedzināt, lai nepiemeklētu nelaimes un šūpolēs nešūpotos raganas. Ja šādu atbildību uzņemties nevēlaties, dodieties uz pilsētas parku vai pie kāda drauga, kura pagalmā šūpoles jau uzstādītas.

Neatņemama Lieldienu sastāvdaļa – olu krāsošana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Momenti.lv / Evija Godiņa

Olu krāsošana ir viena no tradīcijām, kurai nepieciešams sagatavoties, tāpēc jau laicīgi papildiniet olu krājumus un atrodiet vai iegādājieties visu nepieciešamo olu krāsošanai – sīpolu mizas, drāniņas, diegu vai dziju un materiālus krāsošanai. Izvēles iespējas šajā ziņā ir plašas – sākot ar dabīgajiem līdzekļiem un beidzot ar veikalos nopērkamajām krāsām, eļļas krītiņiem un olu krāsošanas komplektiem.

Dažādi pasākumi – vieta, kur satikties un baudīt Lieldienu tradīcijas

Lieldienas tiek atzīmētas ne vien ģimenes un draugu lokā, bet arī plašākā mērogā - pilsētu un novadu pasākumos. Piemēram, 16. aprīlī Liepājā Liepājas Latviešu biedrības namā no plkst. 11.00 līdz 15.00 tiks aizvadīts pasākums “Jampadracis Truša migā” visai ģimenei, bet 17. aprīlī Jelgavas pils parkā no 11.00 notiks Lieldienu pastaiga. Interesanti Lieldienu pasākumi norisinās arī daudzviet citur Latvijā, tāpēc, ja vēlaties izjust svētku gaisotni ārpus mājām, aplūkojiet vietējās pašvaldības pasākumu kalendāru.

Iepazīstiet Lieldienu ticējumus un īstenojiet tos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Momenti.lv: Estere Rožkalne

Ikvieni svētki ir saistīti ar dažādiem ticējumiem, un Lieldienas nav izņēmums. Lūk, daži no tiem:

  • Pirms saullēkta jāmazgājas upē vai strautā, lai visu gadu nenāktu miegs, būtu vesels un varētu piecelties agri no rīta;

  • Lieldienās jāēd tikai olas. Ēdot daudz gaļu, pastāvot risks, ka visu gadu mocīs kukaiņi;

  • Tiem, kuri vēlas atrast naudu, Lieldienu rītā jālasa skaidas;

  • Pirmajā Lieldienu rītā jāpurina ābeles, lai vasarā būtu daudz ābolu.

Lieldienas ir arī īstais laiks, kad ielūkoties nākotnē. Piemēram, kurš pirmais iesēžoties meitas uzklātajā gultā, tam viņa arī būs jāņem par sievu, bet, ja pār lielceļu iet vardes, vasara gaidāma lietaina.

Radušās idejas kādām Lieldienu tradīcijām, kuru īstenošanai nepieciešami līdzekļi, bet ar iekrājumiem nepietiek? Banknote naudas aizdevums piedāvā iespēju aizņemties 100-7000 eiro uz termiņu no trim līdz pat 84 mēnešiem, turklāt naudu varat saņemt gan savā bankas kontā, gan kādā no Banknote filiālēm visā Latvijā. Pirms aizņemieties, rūpīgi izvērtējiet savu maksātspēju!