Krāpnieku numuri – kā zināt, kas man zvana?

Dažādi22/09/2023
Krāpnieku numuri – kā zināt, kas man zvana?

Arvien biežāk aktuāli kļūst jautājumi par to, kā nekļūt par telefonkrāpnieku upuri, un kā atpazīt krāpnieku numurus. Lasi un gūsti noderīgu informāciju!

Kas man zvana? vai arī kā atrast cilvēku pēc telefona numuru? – šādus jautājumus sev mēdzam uzdot katru reizi brīžos, kad ar mums cenšas sazināties kāds, kas nav saglabāts telefona kontaktu listē. Labā ziņa ir tāda, ka pastāv vairāki veidi, kā vismaz aptuveni noskaidrot, kam pieder numurs, kas Tev nav zināms.

Pirmkārt, Latvijas ietvaros zvanu iespējams veikt vien no tādiem telefonu tīklu numuriem, kas sākas vai nu ar 2, vai 6. Otrkārt, nodot krāpniekus var valstu telefonu kodi. Latvijas tīklā esošajiem numuriem to priekšā redzams kods +371, līdz ar to Latvijas iedzīvotāju telefona numuri lielākoties sāksies tieši ar šiem trim cipariem. Krāpnieku telefona numuri itin bieži ir reģistrēti ārzemēs, un tiem ir citu valstu telefonu kodi. Treškārt, telefona numurs vienmēr sastāvēs no 8 cipariem (neskaitot kodu +371).

Tas, protams, nenozīmē, ka Latvijā nepastāv cita veida numuri, taču uz tiem ir paredzēts tikai veikt zvanus. Piemēram, dažādus pakalpojumus var saņemt, zvanot uz telefona numuriem, kas sastāv no 3-6 cipariem un sākas vai nu ar 1, vai 8, taču veikt zvanus no tiem nav iespējams. Jāpiebilst arī, ka krāpnieku numuri nereti ir viltoti, līdz ar to var izskatīties, ka Tev patiešām zvana bankas vai policijas darbinieks.

Būtisks faktors – ne tikai krāpnieku numuri, bet arī zvanītāju uzvedība

Krāpnieki pa telefonu mēdz būt visai atpazīstami pēc viņu uzvedības un citiem faktoriem, no kuriem uzkrītošākie mēdz būt šādi:

  • Zvanītājs runā krievu valodā, nepiekrītot sarunu turpināt latviski;
  • Krāpnieks izliekas, ka pārstāv banku, policiju, Google, nebanku finanšu iestādi vai kādu citu uzticamu uzņēmumu vai iestādi;
  • Zvanītājs Tevi mudina rīkoties ātri, un ir uzstājīgs;
  • No Tevis tiek prasīti konfidenciāla informācija, piemēram, Smart-ID vai bankas konta dati, personas kods, u. c.

Ja sarunas laikā Tevi sāk mākt aizdomas, ka kontaktējies ar krāpnieku, nekavējoties pārtrauc sarunu un informē par to savu mobilo sakaru operatoru.

Kā rīkoties, ja Tev ir neatbildēts telefona zvans no nezināma numura?

Foto: Unsplash.com / Onur Binay

Ne vienmēr paspējam atbildēt uz visiem telefona zvaniem, un šādos brīžos itin bieži uz neatbildētajiem zvaniem pēcāk zvanām paši. Ja Tev zvanījis kāds radinieks, sieva vai draugs, šāda pieeja ir pašsaprotama, taču svešu numuru gadījumā jāievēro daudz lielāka piesardzība, jo, atzvanot uz krāpnieku numuriem, pastāv risks iedzīvoties ļoti nepatīkamās sajūtās, saņemot nākamo rēķinu par mobilajiem pakalpojumiem. Atsevišķos gadījumos maksa par zvanu uz satelītu tīklu vai ārvalstu paaugstinātas maksas numuru Tev var izmaksāt vairākus eiro minūtē.

Tāpēc, ja esi saņēmis telefona zvanu, kuram ir ārvalstu kods, taču šādu zvanu neesi gaidījis, pareizais lēmums būtu tam neatzvanīt. Ar vietējiem zvaniem mēdz būt citādāk, jo reizēm mums var būt neatbildēts zvans no, piemēram, medicīnas iestādes, lai informētu par izmeklējumu rezultātiem. Varētu šķist, ka viens no vienkāršākajiem un arī efektīvākajiem veidiem, kā saprast, kas ir telefona numura īpašnieks, ir šī numura meklēšana Google vai citā meklētājā, taču, kā jau iepriekš minējām, krāpnieki numurus var viltot.

Kāpēc ir svarīgi lieki nedalīties ar savu telefona numuru?

Krāpnieku numuri mēdz bojāt dzīvi lielai daļai sabiedrības, un neviens no mums nav pasargāts, ka kādu dienu nesaņems zvanu no negodprātīgiem cilvēkiem. Taču ir kāds veids, kas var samazināt iespēju šādus zvanus saņemt, un tas ir visai vienkāršs, proti, nedalies ar savu telefona numuru forumos, sociālajos tīklos un citviet internetā, ja vien tas nav patiešām vajadzīgs. Ne mazāk svarīgi ir lieki neizpaust savu e-pasta adresi, personas kodu, dzīvesvietas adresi un cita veida sensitīvu vai konfidenciālu informāciju.

Parūpējies ne tikai par sevi, bet arī sev tuvajiem cilvēkiem!

Nav noslēpums, ka krāpnieku nagos visbiežāk nonāk ļaudis pēc 50 gadu vecuma. Tāpēc ir ļoti svarīgi informēt savus vecākus, vecvecākus un citus vecāka gadagājuma cilvēkus par riskiem, ko var nodarīt konfidenciālas informācijas izpaušana, kā krāpnieciskus mēģinājumus atpazīt, un ko darīt, ja zvana nezināms numurs.

Jārēķinās, ka reizēm tas var prasīt visai daudz pacietības un arī laika, taču likt gados vecākus cilvēkus pārbaudīt telefona numuru noteikti ir tā vērts, it īpaši ņemot vērā, ka reizēm krāpnieku radītie zaudējumi mērāmi daudzos tūkstošos eiro, liekot zaudēt teju visu, kas iekrāts un nopelnīts.

Kādas metodes izmanto telefonkrāpnieki, un kādi ir potenciālie riski?

Foto: Unsplash.com / freestocks

Riski un iespējamie zaudējumi ir atkarīgi no tā, kāds ir noziedznieka mērķis un taktika. Viens no krāpniecības viediem, kas raksturīgs gadījumos, kad zvana sveši numuri, ir zelta kalnu piesolīšana, jo esi laimējis loterijā, pēkšņi nonācis pie mantojuma no Tev nezināma cilvēka, uzradies īpaši vilinošs darba piedāvājums, un tā tālāk – krāpnieku izdomai robežu praktiski nav. Taču, lai pie vilinošās naudas summas tiktu, ir kāds āķis – pirms tam no Tevis nepieciešama nauda formalitāšu nokārtošanai. Lieki piebilst, ka, tiklīdz naudu pārskaita, krāpnieki vai nu pazūd, vai arī rodas jauni šķēršļi, kuru pārvarēšanai atkal vajadzīgi ieguldījumi.

Otrs ļoti izplatīts krāpniecības veids – jau minētā izlikšanās par policijas, bankas vai kādas citas iestādes / uzņēmuma darbinieku. Šādā gadījumā krāpnieku piegājiens jau ir cits, proti, cilvēkam parasti tiek apgalvots, ka kāds nupat ir veicis darbības viņa norēķinu kontā. Un, lai it kā pazaudēto naudas summu būtu iespējams atgūt, no Tevis tiek prasīta konfidenciāla informācija, kādu bankas darbinieks vai policists nekad nelūgtu. Var tikt piedāvāta arī iespēja lejupielādēt programmatūru, kas ļauj attālināti pieslēgties Tavam datoram, piemēram, Team Viewer, Any Desk, Quick Support, un citas.

Ja cilvēks ar šo informāciju tomēr padalās vai uzstāda attiecīgo programmatūru, problēmas var būt grandiozas, jo noziedznieks piekļūs bankas kontam, to parasti iztukšojot. Turklāt uz Tava vārda var tikt paņemti arī kredīti, situāciju padarot vēl neapskaužamāku. Tas tikai kārtējo reizi pierāda, cik svarīgi ir saprast, kādēļ un kas man zvana.

Jautājumi par to kā noskaidrot, kas man zvana un kā atpazīstami krāpnieku numuri, nu ir atbildēti. Taču tā nebūt nav visa informācija, kuru Tev par šo tematu vajadzētu zināt – aplūko mūsu sagatavoto rakstu Kā atpazīt krāpniekus un pasargāt datus? un parūpējies par savu drošību virtuālajā vidē!

logo
© AS "DelfinGroup"