Krāpnieki internetā var pamatīgi sabojāt dzīvi, tāpēc jāzina, kā no to trikiem izvairīties. Noderīgi padomi apkopoti šajā rakstā – iepazīsties ar tiem!
Krāpnieki internetā paliek arvien advancētāki un grūtāk atpazīstami
Nebūs melots, apgalvojot, ka drošība interneta plašumos šobrīd ir aktuālāka kā vēl jebkad. Par krāpnieku noziegumiem tiešsaistē iespējams dzirdēt teju katru dienu, un viņu metodes kļūst arvien advancētākas, padarot tās grūti atpazīstamas. Ja neesi pilnīgi drošs, ka spēj atpazīt krāpniekus un viņu viltības, ir svarīgi nemitīgi papildināt savas zināšanas par to, kā krāpniecība internetā norisinās, lai iepirkšanās internetā un citu darbību veikšana neradītu vairāku simtu vai pat tūkstošu eiro lielus zaudējumus.
1. padoms: tikai krāpnieki lūdz nosaukt personas un bankas piekļuves datus – neizpaud tos
Nedz telefoniski, nedz īsziņā un e-pastā vai jebkādā citā veidā neatklāj savas paroles, norēķinu karšu datus un PIN kodus! Krāpnieki internetā pie šādas informācijas cenšas nokļūt, izmantojot dažādus paņēmienus, sākot ar draudiem un beidzot ar izlikšanos par finanšu iestāžu vai tiesībsargājošo institūciju pārstāvjiem. Vienmēr atceries, ka bankas, nebanku aizdevēji un citas uzticamas iestādes šādu informāciju Tev nekad sniegt nelūgs.
2. padoms: neuzķeries uz klasisko interneta noziedznieku metodi – cilvēku steidzināšanu
Foto: Freepik.com / Racool_studio
Krāpnieki bieži cenšas potenciālo upuri iedzīt stūrī un radīt pamatīgu uztraukumu, apgalvojot, ka jārīkojas ļoti steidzami. Scenāriji mēdz būt daudzveidīgi, piemēram, kāds svešinieks esot iekļuvis Tavā internetbankā un veicis pirkumus, kurus tuvāko minūšu laikā vēl ir iespējams apturēt.
Mērķis ir vienkāršs – neļaut Tev apdomāties, lai steigā izvilinātu jau pieminēto informāciju vai pierunātu veikt neadekvātas darbības, piemēram, savā viedierīcē apstiprināt Smart–ID pieprasījumu. Atceries, ka drošība internetā un pārsteidzīgi lēmumi nav savienojami jēdzieni!
3. padoms: aizdomīgus e-pastus, saites un ziņas vienmēr ignorē
Krāpnieku ziņas parasti ir izsūtītas no e-pasta adresēm, kuru domēni ir ļoti līdzīgi kādam plaši zināmam zīmolam vai iestādei, taču tajos ir kāda kļūda. Piemēram, krāpnieku sūtīta e-pasta vēstule var nākt nevis no [email protected], bet gan [email protected] vai [email protected].
Aizdomīgi var izskatīties arī noziedznieku sūtītais saturs, jo tas mēdz būt tulkots ar Google Translate vai citu mašīntulkotāju. Ļoti bieži krāpnieki lūdz apmeklēt dažādas saites, taču, uzspiežot uz linka, pastāv liels risks ierīci inficēt ar vīrusu. Tāpēc uz saitēm e-pastos un citās ziņās spied vien tad, ja sūtītājam pilnībā uzticies un saite neizskatās savādi.
4. padoms: nekad neuzķeries uz piedāvājumiem ātri tikt pie lielas naudas summas
Foto: Freepik.com / chuttersnap
Ļoti klasiska shēma, uz kuru joprojām uzķeras daudzi – Tev tūlīt būs iespēja saņemt lielu naudas summu mantojumā no kāda attāla, līdz šim nezināma radinieka vai veikt galvu reibinošas investīcijas. Ir tikai viens bet, proti, jāiemaksā avanss, lai sagatavotu nepieciešamos dokumentus, reģistrētu kontu vai veiktu kādu citu darbību.
Kad upuris naudu ieskaitījis, tālāk bieži vien īstenojas divi scenāriji. Pirmajā no tiem krāpnieks pazūd kā akā iekritis, un ar to sazināties vairs nav iespējams. Otrais scenārijs – pēkšņi rodas dažādi sarežģījumi, tāpēc nepieciešams vēl viens vai vairāki pārskaitījumi.
5. padoms: neiepērcies vietnēs, kas ir nedrošas
Iepirkties internetā ir droši vien tad, ja izvēlies uzticamas vietnes. Ir vairāki veidi, kā tādas iespējams atpazīt. Pirmkārt, pārliecinies, ka vietnes adrese sākas ar https (Hypertext Transfer Protocol Secure), nevis http (Hypertext Transfer Protocol). Otrkārt, pievērs uzmanību tam, vai interneta pārlūka sadaļā, kur ievadi vietnes adresi, atslēdziņa ir aizslēgta. Ja vietnei, kuru apmeklē, šādu pazīmju nav, pamet to pēc iespējas ātrāk. Ļoti noderīgi ir arī norādīt to, cik lielu summu var pārskaitīt internetbankā.
6. padoms: iegādājies preces no uzticamiem tirgotājiem
Pirms veic pirkumu, uzmanīgi izpēti konkrēto tirgotāju vai uzņēmumu. Meklē atsauksmes internetā, reitingus, un citus klientu atsauksmju avotus – šāda pieeja palīdz izvairīties no neuzticamiem tirgotājiem. Tā vietā, lai censtos ietaupīt dažus eiro, labāk izvēlies drošu, uzticamu internetveikalu, kas attiecīgajā nozarē sevi jau pierādījis vairāku gadu garumā.
7. padoms: neizmanto publiski pieejamus Wi-Fi tīklus
Internets par brīvu skan vilinoši, taču tam komplektā nāk būtiski drošības riski, tostarp sensitīvas informācijas noplūšana. Tāpēc, ja internetā grasies veikt kādu pirkumu, vai arī apmaksāt rēķinus, noteikti izmanto savu privāto interneta pieslēgumu telefonā vai mājoklī. Ja mājās tiek izmantots bezvadu internets, parūpējies, lai parole būtu droša. Papildu drošībai lieti noder arī virtuālais privātais tīkls jeb VPN, un, protams – kvalitatīva antivīrusa programma.
8. padoms: parūpējies par jaunākajiem programmu, lietotņu un operētājsistēmu atjauninājumiem
Lai nodrošinātu maksimālu drošību, regulāri atjauno savu mobilo ierīču un datoru operētājsistēmas (OS), programmas, lietotnes un antivīrusus. Neliekoties ne zinis par atjauninājumiem, lietotnes, OS un programmas var kļūt par vājajām vietām ļaunprātīgai programmatūrai, savukārt antivīrusi, ļoti iespējams, nespēs tikt galā ar jaunākajiem vīrusu veidiem.
9. padoms: izmanto divpakāpju autentifikāciju
Kur vien tas iespējams, pielieto divpakāpju verifikāciju, jo šāda pieeja ievērojami uzlabo Tavu drošību virtuālajā pasaulē. Ja šo opciju līdz šim neesi izmantojis, paskaidrosim, ka ar divpakāpju autentifikāciju Tev tiks palūgts otrs apstiprinājuma solis, piemēram, e-pasta ziņas vai īsziņas formā. Sākotnēji var šķist, ka šāds process ir apgrūtinošs, taču tas var Tevi pasargāt no ievērojamiem zaudējumiem gadījumos, kad tiek īstenota krāpšana.
10. padoms: ja esi kļuvis par krāpniecības upuri, raksti iesniegumu policijai
Iesniegums policijai par krāpšanu ir optimāls risinājums, ja uzskati, ka pret Tevi vērsts noziedzīgs darījums. Ir vairākas opcijas, kā vari iesniegt šādu iesniegumu:
- Policijas iecirknī klātienē;
- Latvija.lv portālā, izmantojot e-adresi;
- Pa pastu, iesniegumu sūtot uz kādu no policijas struktūrvienībām;
- Sūtot iesniegumu uz e-pasta adresi [email protected], izmantojot eParakstu.
Ņem vērā, ka iesniegumā jānorāda gan detalizēta informācija par krāpniecības notikumu, jeb kā krāpnieki internetā ir Tevi apkrāpuši, gan savi personas dati, adrese un kontaktinformācija.
Varam secināt, ka drošība internetā pieprasa rūpīgu iedziļināšanos, pretējā gadījumā vari iekļūt garnadžu nagos pavisam nejauši. Droši pirkumi internetā Tevi sagaida mūsu internetveikalā veikals.banknote.lv, savukārt lielākiem pirkumiem noderēs Banknote naudas aizdevums. Tomēr atceries, ka ikviens kredīts neatkarīgi no summas ir nopietnas finanšu saistības, pret kurām attiecīgi jāizturas!