Vēlies labāk izprast, kas ir mākslīgais intelekts, un kāpēc šis temats pēdējā laikā ir tik karsts? Šajā Banknote bloga rakstā atradīsi noderīgas atbildes!
Kas ir mākslīgais intelekts?
Ar mākslīgo intelektu (mēdz izmantot arī saīsinājumu MI vai AI, kas atvasināts no Artificial Intelligence) būtībā saprot risinājumus, kas ļauj mašīnām mācīties no pieredzes, pielāgoties jauniem apstākļiem un veikt cilvēkam pielīdzināmas darbības. Piemērs – dators saņem jau apkopotus vai sagatavotus datus, ar kameras vai citu sensoru palīdzību tos apstrādā un īsteno konkrētas darbības.
Pēc EK definīcijas izšķir divus mākslīgā intelekta veidus. Pirmais no tiem ir programmatūra – dažādi virtuālie palīgi un meklētājprogrammas, sejas un runas atpazīšanas sistēmas, attēlu analīzes programmas. Otrais veids ir MI, kas iestrādāts datortehnikas ierīcēs – autonomajās automašīnās, bezpilota lidaparātos, robotos, kā arī lietu interneta lietotnēs (IoT, Internet of Things).
Mākslīgais intelekts – daļa no mūsu dzīves jau vairākus gadu desmitus
Lai gan mākslīgā intelekta ziņas un jautājumi par to, kas ir mākslīgais intelekts, īpaši skaļi izskan tieši pēdējo gadu laikā, patiesībā tas atvieglo vairākus procesus jau gadu desmitiem. Piemēram, ražošanā dažādas mākslīgā intelekta tehnoloģijas sāka pielietot vēl pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados.
Viens no spilgtākajiem mākslīgā intelekta slavas brīžiem bija 1997. gads, kad IBM zīmola radītais Deep Blue kļuva par pirmo datoru, kas pārspējis pasaules čempionu šahā. Kopā notika divi mači, pirmajā uzvaras laurus plūcot Garijam Kasparovam, bet otrajā mačā pārāks bija Deep Blue šaha superdators.
Kur un kā mākslīgais intelekts sastopams ikdienā?
Ļoti apspriesti šobrīd ir dažādi mākslīgā intelekta rīki, ar kuru palīdzību iespējams radīt saturu vai lūgt palīdzību, programmatūrai vien iedodot attiecīgās norādes. Vari palūgt, piemēram, eseju par kādu literāru darbu augstskolas vajadzībām vai gardu aukstās zupas recepti. Jāņem gan vērā, ka iegūtajiem rezultātiem ne vienmēr vari uzticēties, turklāt aktuāls ir arī jautājums par plaģiātismu.
Īpaši iecienīti ir divi rīki jeb mākslīgā intelekta čats, un tie ir:
Interesants fakts – ChatGPT sniegtās iespējas pirmajās piecās dienās izmēģināja miljons cilvēku! Šī gan ir vien pavisam neliela daļa no tā, kas ir mākslīgais intelekts mūsu dzīvēs, un kā tas var palīdzēt. Ļoti iespējams, ka Tu ikdienā iepērcies internetā. Mākslīgais intelekts Latvijā un citviet pasaulē tiek izmantots, lai, analizējot Tavus iepriekšējos pirkumus, meklējumus un cita veida darbības, lai sagatavotu tieši Tev domātus ieteikumus. Tas pats princips darbojas arī Google un citās meklētājprogrammās.
Mobilajos telefonos un citās viedierīcēs mēdzam izmantot digitālos personālos asistentus, un arī tajos darbojas mākslīgais intelekts. Šādi mobilie asistenti ir Siri, Alexa, Google Assistant, Cortana, un daudzi citi. Mākslīgais intelekts ir noderīgs mājokļos, jo tas analizē Tavas mājsaimniecības paradumus un palīdz samazināt elektroenerģijas, ūdens un citu resursu patēriņu, tajā pašā laikā ikdienu padarot ērtāku.
Mākslīgais intelekts – ko saka dati un pētījumi?
Eiropas Parlamenta mājaslapā sadaļā Tēmas – Digitālās tehnoloģijas – Mākslīgais intelekts – Mākslīgais intelekts: iespējas un draudi minēts, ka līdz 2035. gadam mākslīgais intelekts varētu palīdzēt veicināt darba ražīgumu par 11 līdz 17 procentiem, atsaucoties uz 2020. gadā veiktajām EP domnīcas aplēsēm. MI arī varētu par 1,5 līdz 4 procentiem sniegt pienesumu globālās siltumnīcefektu gāzu emisijas samazināšanai līdz 2030. gadam
Nenoliedzami, ka mākslīgais intelekts radīs (un jau rada) fundamentālas izmaiņas darba tirgū. Nekur neizpaliks jaunu darba vietu rašanās, taču virkne arī izzudīs. Tāpēc īpaši liela nozīme darba tirgū būs savu zināšanu un prasmju attīstīšanai. Jau minētajās EP domnīcas aplēsēs vēl 2020. gadā secināts, ka 14% no darba vietām ESAO (Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas) valstīs ir augsti automatizētas, turklāt vēl 33% darba vietu, iespējams, būtiski mainīsies.
Kā mākslīgais intelekts mums varētu palīdzēt nākotnē?
Atbilde uz jautājumu par to, kas ir mākslīgais intelekts, ir mainīga, jo šie risinājumi attīstās galvu reibinošā ātrumā. Tāpēc īpaši interesantas ir prognozes par tuvāku un tālāku nākotni, proti, kā MI ietekmēs mūsu dzīves pēc pāris, 10 vai vairāk gadiem.
Satiksmes organizācija
Tiek lēsts, ka mākslīgais intelekts varētu kontrolēt satiksmi, tādā veidā samazinot sastrēgumus karstajās stundās un uzlabojot savienojumu sistēmas.
Automašīnas, kuras brauc pašas
Jau tagad automobiļos ir dažādi mākslīgā intelekta darbināti drošības risinājumi, piemēram, sensori bīstamu situāciju atpazīšanai un novēršanai. Taču virknē prognožu tiek bilsts, ka pašbraucošas automašīnas uz ceļa ir tikai dažu gadu jautājums.
Mašīntulkojumi reālajā laikā
Iedomājies, cik ērta būtu komunicēšana ceļojot vai ikvienā citā dzīves situācijā, ja divi cilvēki varētu runāt katrs savā valodā, reālajā laikā saņemot mākslīgā intelekta radītu tulkojumu! MI arī var palīdzēt sagatavot automātiskus subtitrus.
Advancētu kiberuzbrukumu novēršana
Laikā, kad arvien biežāk ļaundari uzdarbojas internetā, ir būtiski parūpēties par savu kiberdrošību. Tas attiecas uz ikvienu – gan cilvēku, kurš internetā lasa ziņas un apmaksā rēķinus, gan uzņēmumiem un valsts iestādēm. Pastāv uzskats, ka mākslīgais intelekts nākotnē ļaus vēl efektīvāk atpazīt un novērst dažāda veida kiberuzbrukumus.
Veselības risinājumi, kas glābs dzīvības
Mākslīgais intelekts var, piemēram, palīdzēt atpazīt sirdsdarbības apstāšanos ārkārtas izsaukuma (zvana) laikā. Ar MI tehnoloģijām paredzēts uzlabot diagnostikas precizitāti un ātrumu, kā arī veikt virkni jaunu atklājumu.
Kad zini, kas ir mākslīgais intelekts, varbūt vēlies to aktīvāk izmantot arī savā ikdienā, piemēram, aprīkojot mājokli ar viedajiem risinājumiem? Ilgtermiņā ar mākslīgā intelekta palīdzību iespējams ne vien atvieglot savu ikdienu, bet arī ietaupīt. Sākotnēji gan tas var prasīt zināmus ieguldījumus, un šim mērķim Tev var noderēt Banknote patēriņa aizdevums vai mūsu kredītlīnija ar virtuālo karti. Ar šo pakalpojumu palīdzību vari aizņemties attiecīgi līdz 10000 vai līdz 2000 eiro, bet pirms tam izvērtē savu maksātspēju!