Kas ir EURIBOR un ko par to vajadzētu zināt?

Dažādi08/12/2023
Kas ir EURIBOR un ko par to vajadzētu zināt?

EURIBOR – šo terminu pēdējā laikā iespējams dzirdēt īpaši bieži. Kāpēc tam ir tik liela nozīme, un kas ir EURIBOR? To noskaidrosim šajā rakstā!

Kas ir EURIBOR?

Abreviatūra EURIBOR ir cēlusies no vārdu savienojuma Euro Interbank Offered Rate, un ar to apzīmē vidējo procentu likmi, ar kādu eirozonas bankas aizdod naudu citām eirozonas bankām. Tās aizsākumi meklējami 1999. gadā, kad tika ieviesta eiro valūta. EURIBOR neoficiāli mēdz saukt par naudas cenu, jo attiecīgā likme norāda, ar kādu procentu likmi jārēķinās kredītiestādēm, kuras vēlas aizņemties finanšu līdzekļus. EURIBOR likmes publicē EMMI jeb Eiropas Naudas tirgus institūts, un šī gada novembra pirmajā pusē EURIBOR panelī atradās 19 iestādes.

Kādā veidā EURIBOR likme ietekmē cilvēku kredītmaksājumus?

Ir tikai loģiski, ka EURIBOR likmes kāpumi un kritumi atsaucas arī uz privātpersonām, kuras izmanto dažādus finanšu pakalpojumus, it īpaši – ilgtermiņā. Aizņemoties naudu, atmaksāt parasti vajag gan aizdoto naudas summu, gan noteiktus procentu maksājumus. Procentu likme var būt gan nemainīga, gan mainīga. Kāpēc tā? Daļa finanšu pakalpojumu tiek piedāvāti tikai ar nemainīgo procentu likmes daļu, kuru individuāli nosaka pats aizdevējs.

Piemēram, ja esi pieteicies patēriņa kredītam un tam piemērota tikai fiksēta procentu likme, Tavi ikmēneša maksājumi būs skaidri zināmi. Tu būtībā varēsi neuztraukties par to, kas ir EURIBOR likme, jo šis rādītājs ikmēneša maksājumus neietekmēs. Savukārt, hipotekārajiem kredītiem, kā arī auto līzingiem, mēdz piemērot procentu likmi, kas sastāv no divām komponentēm – gan nemainīgās daļas (nosaka aizdevējs, izvērtējot Tavu maksātspēju, kredītvēsturi, kredītreitingu un citus aspektus), gan mainīgās daļas jeb EURIBOR.

Daudzu gadu garumā cilvēki par to, kas ir EURIBOR, neuztraucās, jo likme bija negatīva, līdz ar to, ikmēneša maksājumi par kredītsaistībām bija paredzami, bez jebkādām svārstībām. Taču salīdzinoši nesen likme kļuva pozitīva, kā rezultātā, daudziem cilvēkiem nācās samierināties ar vairāku desmitu vai simtu eiro augstākiem ikmēneša maksājumiem. Precīzs sadārdzinājums, protams, ir atkarīgs no katra konkrētā gadījuma.

Kā EURIBOR likmi aprēķina?

Foto: Freepik.com / freepik

EURIBOR likmi reizi dienā aprēķina jau pieminētais Eiropas Naudas tirgus institūts (EMMI). Ik dienas šī iestāde pieprasa procentu likmes no eirozonas bankām, un no vidējā aritmētiskā rezultāta arī veidojas EURIBOR likme šodien. Ir gan kāda svarīga nianse, proti, šajā aprēķinā neieskaita 15 procentus no zemākajām un augstākajām likmēm.

Rezultātu norāda ļoti precīzi – ar trīs cipariem aiz komata. Jāpiebilst, ka EURIBOR likmju indeksu aprēķina un norāda 5 dažādiem termiņiem:

  • 1 nedēļai;
  • 1 mēnesim;
  • 3 mēnešiem;
  • 6 mēnešiem;
  • 12 mēnešiem.

To, kāda ir EURIBOR likme šodien, vari uzzināt 11:00 pēc Centrāleiropas laika (CET), apmeklējot Eiropas Naudas tirgus institūta (EMMI) mājaslapu.

Kāpēc EURIBOR likme svārstās?

Ļoti svarīgi ir zināt ne tikai to, kas ir EURIBOR, bet arī kāpēc šī likme svārstās. Nav noslēpums, ka jau zināmu laiku Eiropā ir paaugstināts inflācijas līmenis. Lai ar to cīnītos un inflāciju noturētu divu procentu robežās, Eiropas Centrālā banka (ECB) cenšas tirgū samazināt naudas apriti. Viens no veidiem, kā to panākt, ir tā dēvētās naudas cenas paaugstināšana.

Tā rezultātā brīvās naudas apjoms kļūst mazāks, cilvēki aizņemas piesardzīgāk, un brīvie līdzekļi vairāk tiek nevis tērēti, bet gan noguldīti. Šādu rezultātu Eiropas Centrālā banka panāk, ceļot savas procentu likmes, kā rezultātā neizbēgami pieaug arī EURIBOR likme. Kopš 2022. gada vasaras ECB likmes ir celtas vairākkārt, šī gada beigās pārkāpjot nu jau 4% robežu.

Kā rīkoties, ja EURIBOR likmes kāpuma (vai citu iemeslu dēļ) rodas problēmas ar kredītmaksājumiem?

Foto: Freepik.com / wayhomestudio

Lai gan kopumā EURIBOR likmi paaugstina, lai slāpētu inflāciju, tās pieaugums daudziem cilvēkiem šobrīd rada finansiālas grūtības. Protams, ir ļoti labi zināt, kas ir EURIBOR un kāpēc šī likme aug, bet kā rīkoties, ja maksājumu pieaugums radījis reālus sarežģījumus to apmaksā? Pirmais solis ir sazināšanās ar banku vai nebanku aizdevēju, lai pastāstītu par radušos situāciju un atrastu abām pusēm izdevīgāko risinājumu. Iespējas ir dažādas, sākot ar kredītbrīvdienām un beidzot ar ikmēneša maksājumu samazināšanu, pagarinot aizdevuma termiņu. Taču jārēķinās, ka katrs gadījums ir individuāls, un tieši tāpēc ir svarīgi uzreiz sazināties ar kredītdevēju.

Noteikti ir vērts arī pārskatīt mājsaimniecības budžetu, lai izvairītos no liekiem tēriņiem. Dažkārt, uzsākot rūpīgu budžeta plānošanu, mēneša nogrieznī iespējams ietaupīt ne vien vairākus desmitus, bet pat pārsimts eiro un vēl vairāk. Šim mērķim lieti noder dažādas lietotnes, kas paredzētas budžeta plānošanai, un virkne no tām pieejamas bez maksas. Ja tas iespējams, ir vērts padomāt par ienākumu celšanu – tas var būt gan lūgums pēc algas pielikuma (it īpaši, ja tādu jau kādu laiku neesi saņēmis, jo cenu kāpums ir straujš, un tam jāseko arī algai), gan papildu ienākumu gūšana.

Kādas ir nākotnes prognozes saistībā ar EURIBOR likmes svārstībām?

EURIBOR likmes prognozes šobrīd ir visai karsts temats, un ne velti – cilvēkus uztrauc, vai tuvākajā laikā nav gaidāms jauns kredītmaksājumu palielinājums. Eksperti gan uzskata, ka tuvākajā laikā EURIBOR likme vairs būtiski nepieaugs; drīzāk iespējams tās kritums vai nostabilizēšanās. EURIBOR prognozes interneta plašumos izsaka vairāki speciālisti, un viens no pārskatāmiem piemēriem atrodams Chatham Financial mājaslapā.

Esam noskaidrojuši, kas ir EURIBOR, kāpēc šī likme svārstās, kā to aprēķina, un ko darīt, ja šo svārstību ietekmē radušās finansiālas problēmas. Mēs saprotam, ja vēlies aizņemties naudu, neuztraucoties par iespējamu ikmēneša maksājumu pieaugumu nākotnē, tāpēc Banknote klāstā atrodami aizdevumi, kuriem ir fiksēta procentu likme. Tomēr atceries – neatkarīgi no aizdevuma apjoma, termiņa un tā, vai kredītam tiek piemērota EURIBOR likme, pret ikvienu finanšu pakalpojumu jāizturas piesardzīgi, izvērtējot savu finansiālo stāvokli un rūpīgi izlasot līgumu!

logo
© AS "DelfinGroup"