Kā uzsākt savu biznesu?

Dažādi17/10/2023
Kā uzsākt savu biznesu?

Prāto, kā uzsākt savu biznesu, taču Tev trūkst zināšanu un ideju? Pamatinformāciju atradīsi Banknote jaunākajā bloga rakstā – ienāc un iedvesmojies!

Viss sākas ar mērķi

Veiksmīga uzņēmējdarbība nav iedomājama bez konkrētiem, skaidri formulētiem un sasniedzamiem mērķiem. Tie ir jāizvirza gan īstermiņā, gan vidējā termiņā un ilgtermiņā. Tev jāspēj atbildēt uz jautājumiem par to, kad pakalpojumu vai produktu ir plānots palaist dzīvē, kurā brīdī uzņēmējdarbība kļūs ienesīga, un ko tieši, uzsākot biznesu, gribi panākt – darīt to, ko patiešām vēlies, kļūt finansiāli neatkarīgam, vai kāda cita iemesla dēļ. Mērķus un atbildes uz šiem jautājumiem noteikti piefiksē, lai brīžos, kad jutīsies nomaldījies, Tu zinātu, kurā virzienā doties.

Noskaidro, kura no uzņēmējdarbības formām ir Tev piemērotākā

Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), mazkapitāla SIA, akciju sabiedrība (AS), zemnieku saimniecība, individuālais komersants – Latvijā nodarboties ar uzņēmējdarbību vari daudz un dažādos veidos. Katrai no uzņēmējdarbības formām ir savi plusi un mīnusi, kā arī daudzas ļoti svarīgas nianses, kas ietekmēs to, ko Tu drīkstēsi un nedrīkstēsi darīt. Izvēlētā uzņēmējdarbības forma ietekmēs arī to, kā uzsākt savu biznesu pareizi no juridiskā viedokļa.

Tāpēc veic rūpīgu izpēti, kura no tām ir Tev piemērotākā. Ja sākotnēji grasies darboties salīdzinoši nelielos apjomos, vari lūkoties saimnieciskās darbības virzienā, kur Tev vajadzēs izvēlēties nodokļu maksāšanas režīmu (vispārējā kārtība; mikrouzņēmumu nodoklis; paziņotā (nereģistrētā) saimnieciskā darbība; samazinātā patentmaksa).

Apgūsti uzņēmējdarbības pamatus, lai saprastu, kā uzsākt savu biznesu pareizi

Lai gan biznesā liela loma ir labai idejai un jau pieminētajiem mērķiem, Tev jāpārzina arī uzņēmējdarbības pamati, lai zinātu, ko un kā darīt. Vismaz virspusēji vajadzētu apgūt:

  • valstisko regulējumu (it īpaši – Tevis izvēlētajā uzņēmējdarbības formā);
  • nodokļu politiku, paturot prātā, ka tā itin bieži mainās;
  • grāmatvedības pamatus; uzņēmumu finansēšanas iespējas (grantu konkursi, biznesa inkubatori, banku un nebanku aizdevēju finanšu pakalpojumi, u. c.);
  • tirgus un pircēju izpētes pamatus;
  • mārketinga iespējas.

Protams, katru no šiem lauciņiem vari uzticēt profesionālim, taču jārēķinās, ka tādā gadījumā izmaksas būs visai ievērojamas. Turklāt pamatzināšanas par to, kā uzsākt biznesu, jebkurā gadījumā ir ļoti noderīgas, lai labāk orientētos biznesa vidē un sava uzņēmuma attīstībā. Ja biznesa ietvaros plāno nodarbināt veselu komandu, noteikti ir vērts apgūt arī personāla vadību.

Iepazīsties ar konkrēto nozari tuvplānā

Foto: Freepik.com / pvproductions

To, vai Tevis iecerētā biznesa ideja ir ar potenciālu, ļoti lielā mērā ietekmē arī nozare, kurā grasies darboties. Tāpēc, pirms sāc meklēt reālus veidus, kā uzsākt savu biznesu, iepazīsties ar iespējām, izaicinājumiem un citu svarīgāko informāciju par konkrēto nozari. Noskaidro, vai pēc Tava pakalpojuma vai produkta būtu pieprasījums, ko dara potenciālie konkurenti (un cik liela ir konkurence kopumā), kādas ir tirgus tendences, un kā attiecīgo nišu varētu ietekmēt dažādi nākotnes izaicinājumi un notikumi, piemēram, resursu cenu svārstības, inflācija, un mākslīgā intelekta sniegtās iespējas.

Pārliecinies, ka Tev ir iespēja veikt nepieciešamās investīcijas

Protams, netrūkst veidu, kā uzsākt savu biznesu bez naudas, tomēr parasti jārēķinās ar zināmiem ieguldījumiem. Pirmais solis – jāsaprot, cik daudz naudas vajag, lai varētu uzsākt savu biznesu. Kad tas izdarīts, laiks otrajam solim – meklēt veidus, kur un kā pie attiecīgajiem finanšu līdzekļiem tikt. Jau minējām, ka jaunajiem uzņēmumiem pieejams atbalsts gan grantu konkursos, gan biznesa inkubatoros.

Vari meklēt arī investorus vai, protams, izmantot savus iekrājumus, ja tie ir pietiekami lieli. Itin bieži uzņēmējdarbībā nauda ir nepieciešama praktiski uzreiz, un šādos brīžos varam palīdzēt mēs, Banknote. Mūsu piedāvājumā ir patēriņa kredīts, ar kura palīdzību iespējams aizņemties no 100 līdz pat 10000 eiro ar atmaksas termiņu no 3 līdz 60 mēnešiem. Protams, ja naudu biznesam aizņemies, Tev jābūt pilnīgi drošam, ka tiksi galā ar kredīta maksājumiem tā, kā to paredz savstarpēji noslēgtais līgums.

Parūpējies par uzņēmuma zīmolu

Arvien biežāk iespējams dzirdēt par veiksmīgiem uzņēmumiem ar īpašu stāstu. Lielai daļai cilvēku ļoti patīk, ja aiz pakalpojuma vai produkta slēpjas kas vairāk par glītu iepakojumu (lai gan arī tam, protams, ir liela nozīme). Tāpēc parūpējies par pārdomātu un aizraujošu zīmolu, tajā iekļaujot gan vizuālo identitāti, kas ietver svarīgākās uzņēmuma vērtības, gan interesantu tā stāstu.

Milzu nozīme, protams, ir arī uzņēmuma nosaukumam. Ja Tev šajā aspektā trūkst ideju, nebēdā – ir virkne patiešām zinošu un prasmīgu speciālistu, kuri piedāvā attiecīgos pakalpojumus, tomēr šādā gadījumā jārēķinās ar papildu izmaksām.

Neaizmirsti par mārketingu

Ir jābūt patiešām ģeniālai idejai vai perfektam produktam / pakalpojumam, lai cilvēki to atrastu un iegādātos bez mārketinga starpniecības. Viss sākas ar mārketinga plāna izstrādi, lai saprastu, kur, ko un kad darīt. Arī šajā lauciņā Tev var palīdzēt eksperts, kurš ieteiks labākos risinājumus, ņemot vērā gan šī brīža mārketinga tendences, gan konkrēto nozari un Tava uzņēmuma specifiku.

Iespēju, kā uzsākt biznesu no nulles un tajā pašā laikā ar mārketinga palīdzību par to pastāstīt topošajiem (un pēcāk arī esošajiem) klientiem, šobrīd netrūkst. Reklāmas televīzijā un radio, sociālo tīklu konti Facebook, Instagram un citviet, SEO saturs un Google Ads reklāmas, kvalitatīva mājaslapa, vides reklāmas, raksti ziņu portālos – atliek vien izvēlēties Tavam biznesam piemērotāko risinājumu.

Sadali pienākumus un plāno savu laiku

Foto: Freepik.com / rawpixel.com

Domājot par to, kā uzsākt savu biznesu, kā arī biznesa idejas īstenošanas sākuma fāzē Tevi par piemeklēt ļoti liela vēlme vadīt visus uzņēmuma procesus pašam. Entuziasms uzņēmējdarbībā patiešām noder, taču, domājot ilgtermiņā, ir svarīgi sabalansēt savu laiku un pienākumus, tos uzticot cilvēkiem, kuri attiecīgajā lauciņā ir speciālisti.

Esi gatavs neveiksmēm

Ja uzņēmējdarbība būtu paredzama un vienkārša, diezin vai statistikas ailītēs būtu redzami tik daudz likvidēti uzņēmumi. Dzīve mēdz nest virkni pārsteigumu, tostarp – arī negatīvu, tāpēc Tev jābūt gatavam, ka gan globālas, gan reģionālas tendences vai citi faktori var likt piedzīvot nepatīkamus mirkļus vai pat uzņēmējdarbību pārtraukt. Tādēļ vienmēr parūpējies par plānu B, kā arī pilnībā neatsakies no sava galvenā ienākumu gūšanas veida, tiklīdz uzsāc savu biznesu.

Esam Tev snieguši vērtīgus padomus, kas palīdzēs saprast, kā uzsākt savu biznesu. Kā arī atceries, ka Banknote Tev piedāvā iespēju aizņemties līdz pat 10000 eiro, taču, pirms piesakies mūsu patēriņa kredītam vai kādam citam finanšu pakalpojumiem, rūpīgi izvērtē savas biznesa idejas potenciālu, kā arī iespējas noteiktajos termiņos pilnā apmērā veikt kredīta atmaksu!

logo
© AS "DelfinGroup"