Kā taupīt elektrību: 10 dažādi padomi

Dažādi04/03/2024
Kā taupīt elektrību: 10 dažādi padomi

Vēlies samazināt savus elektrības rēķinus? Tad esi nonācis pareizajā vietā – šajā rakstā ir 10 noderīgi padomi, kas palīdzēs saprast, kā taupīt elektrību!

1. padoms: parūpējies par energoefektīvu apgaismojumu

Izmantojot pareizu apgaismojumu, Tu vari ievērojami samazināt savu elektrības patēriņu. Pirmais solis – izvēlies LED spuldzes. Tās patērē ievērojami mazāk enerģijas, tajā pašā laikā izceļoties ar ilgāku darbības laiku. Līdz ar to Tu ne tikai ietaupīsi naudu, bet arī samazināsi savu ietekmi uz apkārtējo vidi.

Atceries arī vienmēr izslēgt apgaismojumu, kad tas nav vajadzīgs, un izmanto dabīgo gaismu, cik vien tas ir iespējams. Lai nodrošinātu labāku redzamību, regulāri parūpējies ne tikai par logu mazgāšanu, bet notīri arī spuldzes un lampu abažūrus, lai apgaismojums būtu maksimāli efektīvs.

2. padoms: mazgājies neilgās dušās

Kā jau zinām, ūdens sildīšana patērē visai daudz elektrības (vai arī atspoguļojas dārgākā siltā ūdens rēķinā), tāpēc pēc iespējas īsāka duša samazinās ne tikai ūdens patēriņu. Tas ir arī lielisks veids, kā taupīt elektrību vai padarīt komunālo pakalpojumu rēķinu maciņam draudzīgāku.

Ja esi gatavs izkāpt no savas komforta zonas, vari doties vēsākās dušās vai piekopt kontrastdušu, tādējādi pie reizes arī uzlabojot savu veselību. Taču, lai efekts nebūtu gluži pretējs, nodarot pāri savam ķermenim, pirms tam rūpīgi iepazīsties ar pareiziem kontrastdušas principiem, bet, ja Tev ir kādas veselības problēmas, pirms tam obligāti konsultējies ar ārstu.

3. padoms: iegādājies elektroierīces ar pēc iespējas augstāku energoefektivitātes klasi

Pērkot, piemēram, jaunu ledusskapi, saldētavu, trauku mazgājamo mašīnu, televizoru vai veļas mazgājamo mašīnu, uz tās atradīsi uzlīmi, kurā norādīta energoefektivitātes klase. Šīs klases tiek norādītas skalā no A (augstākā klase) līdz G (zemākā klase). Jo klase augstāka, jo mazāk elektroenerģijas attiecīgā ierīce patērēs.

Tāpat ierīces ekonomiskumu palīdz saprast gada enerģijas patēriņš, bet uzlīmē esošais QR kods aizvedīs uz ES datubāzi, kur varēsi aplūkot arī citu noderīgu informāciju. Lai gan energoefektīvāka ierīce sākotnēji var izmaksāt vairāk, ilgtermiņā noteikti būsi ieguvējs – tas ir lielisks veids, kā taupīt elektrību.

4. padoms: izvēlies saviem paradumiem piemērotāko elektrības pieslēgumu

To, cik liels būs Tavs elektrības rēķins, ietekmē ne tikai patēriņš, bet arī pieslēguma fāžu skaits un jauda. Tāpēc pārliecinies, ka Tavam mājoklim ir izvēlēts atbilstošs elektrības pieslēgums. Ne mazāk svarīgi ir izvēlēties izdevīgāko elektrības piegādātāju, rūpīgi salīdzinot visus piedāvājumus.

Piemēram, ja esi gatavs rūpīgi sekot līdzi elektrības cenas svārstībām, vari ietaupīt, izvēloties mainīgo biržas tarifu. Saprast, kurš no visiem piedāvājumiem ir Tev piemērotākais, vari gan specializētās elektrības cenu salīdzināšanas lapās, gan piegādātāju mājaslapās. Tomēr ņem vērā, ka cenas un nosacījumi regulāri mainās.

5. padoms: pielāgo ēst gatavošanas paradumus


Foto: Unsplash.com / Conscious Design

Pastāv visai liela iespēja, ka ēdienu Tu ikdienā gatavo, izmantojot plīti, cepeškrāsni, grilu vai kādu citu elektroierīci, un arī šajā lauciņā ir virkne veidu, kā taupīt elektrību. Pirmkārt, izvēlies atbilstoša izmēra plīts riņķi un/vai režīmu, bet, kad maltīte jau teju gatava, ierīci bieži vien vari izslēgt ātrāk, jo plīts riņķis vai cepeškrāsns kādu laiku vēl saglabās karstumu.

Otrkārt, virkni ēdienu vari pagatavot ātrāk, izdevīgāk un arī garšīgāk, izmantojot pannas vai katla vāku, tādējādi neļaujot siltumam aizplūst. Treškārt, ja cepeškrāsnī pagatavoto maltīti kāds no ģimenes locekļiem baudīs vēlāk, vari to uzglabāt jau uzsilušajā krāsnī. Pirms tam gan pārliecinoties, vai temperatūra tajā nav pārlieku augsta un vai trauki, kuros ir ēdiens, ir šādai uzglabāšanai piemēroti.

6. padoms: veļas mazgājamo mašīnu un trauku mazgājamo mašīnu izmanto gudri

Daudzās mājās veļas un trauku mazgāšana ar rokām ir pagātne, šos darbus uzticot trauku un veļas mazgājamajām mašīnām. Lai šīs ierīces lieki nepatērētu elektrību, atliek ievērot pāris nosacījumus. Pirmkārt, pirms mazgāšanas mašīnu piepildi pilnu, nevis darbini to pustukšu. Protams, nevajag nonākt arī otrā galējībā, proti, ierīci pārpildīt, jo tad rezultāts var būt neefektīvs.

Otrkārt, izvēlies konkrētajai situācijai piemērotāko režīmu un temperatūru. Atceries, ka trauku un veļas mazgājamās mašīnas ūdeni silda pašas, līdz ar to ļoti augstas ūdens temperatūras izvēle noteikti nav veids, kā taupīt elektrību. Turklāt, izvēloties pārāk augstu temperatūru, daudzus apģērbus iespējams neatgriezeniski sabojāt.

7. padoms: regulāri iztīri boileri

Ja par silto ūdeni Tavā mājoklī rūpējas boileris, to regulāri vajadzētu iztīrīt, pie reizes pārbaudot arī sildelementu un anodu. Kāpēc? Ja boilera sildelements apaug ar kaļķi, tilpne piesārņojas un anods nolietojas, tas var rezultēties ievērojami lielākos elektrības rēķinos, turklāt boileris var tikt sabojāts.

Teorētiski šo darbu var paveikt arī pats, taču, ja neesi drošs par savām prasmēm un zināšanām, labāk pieaicināt profesionāli, lai izslēgtu applaucēšanās, ūdens noplūdes, elektrotraumu un citus riskus. Atsevišķos gadījumos tālredzīgāks risinājums var būt boilera nomaiņa.

8. padoms: parūpējies par efektīvu siltumizolāciju

Mājokļu siltumizolācija ir temats, kuram šobrīd tiek pievērsta visai liela uzmanība, un ne velti – tas ir ideāls veids, kā taupīt elektrību, parūpēties par mikroklimatu telpās un celt sava īpašuma vērtību ilgtermiņā. Siltinātā mājoklī ziemas mēnešos būs nepieciešams patērēt mazāk enerģijas tā apsildei, savukārt vasarā telpas būs patīkami vēsākas. Siltināt iespējams praktiski ikvienu māju vai dzīvokli, atliek vien piesaistīt speciālistu, kurš palīdzēs izvēlēties optimālāko risinājumu un to īstenot.

9. padoms: nelaid ledusskapī siltumu

Lieki virinot ledusskapja durvis, temperatūra tajā paaugstinās, kā rezultātā ierīcei nākas patērēt vairāk jaudas, lai atkal nodrošinātu optimālu temperatūru. Šī paša iemesla dēļ ledusskapī nekad neliec ēdienus, kas pēc pagatavošanas vēl nav atdzisuši, kā arī ledusskapi pārlieku neaizpildi ar produktiem. Tas ir svarīgi, lai ledusskapī varētu cirkulēt aukstais gaiss, nodrošinot optimālu tā darbību. Savukārt, ja saldētavas nodalījumā parādījies bieza apledojuma kārta, to vajag atkausēt.

10. padoms: vāri tieši tik daudz ūdens, cik nepieciešams

Foto: Unsplash.com / Manki Kim

Ir daži veidi, kā taupīt elektrību pavisam vienkārši un bez lielas piepūles. Viens no tiem – tējkannā lej vien tik daudz ūdeni, cik reāli izdzersi. Tādējādi ne vien ātrāk tiksi pie kārotās tējas vai kafijas tases, jo ūdens uzvārīsies ātrāk, bet arī ietaupīsi elektrību un ūdeni. Turklāt atceries, ka atkārtoti uzvārīts ūdens ir kaitīgs veselībai.

Reizēm pat tad, ja ļoti labi zini, kā taupīt elektrību, rēķins par elektroenerģiju var nepatīkami pārsteigt. Kā zinām, parāds nav brālis, un maksājumu kavēšana var rezultēties dažādās problēmās. Tāpēc, ja nepieciešami papildu līdzekļi elektrības rēķina apmaksai vai citiem mērķiem, Tev var palīdzēt Banknote aizdevums internetā, bet pirms tam rūpīgi apdomā, vai kredīta apmaksa neradīs grūtības!

logo
© AS "DelfinGroup"