Dodoties atpūtā, gribam ceļot un izbaudīt citus priekus, un aktuāls kļūst jautājums par to, kā aprēķina atvaļinājuma naudu. Noskaidrosim to šajā bloga rakstā!
Kā aprēķināt atvaļinājuma dienas?
Atvaļinājuma dienu aprēķins patiesībā ir visnotaļ vienkāršs – par katru nostrādāto mēnesi Tu saņem 1,67 atvaļinājuma dienas. Tas savukārt nozīmē, ka gada laikā Tev pienākas 20 apmaksātas atvaļinājuma dienas. Respektīvi, ikviens darbinieks gada ietvaros saņem 4 kalendārās nedēļas jeb 28 dienas ar atvaļinājumu. Darba likuma 150. panta 3. daļa paredz, ka vari prasīt ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma piešķiršanu par 1. darba gadu pēc tam, kad pie darba devēja nepārtraukti esi nodarbināts vismaz 6 mēnešus. Darba devējam šādā gadījumā ir pienākums piešķirt atvaļinājumu.
Turklāt atvaļinājums Tev pienākas ne tikai par reāli nostrādātiem mēnešiem. Šajā periodā tiek ieskaitīts arī laiks, kad neesi strādājis attaisnojošu iemeslu dēļ. Tas var būt:
-
Pārejošas darbnespējas laiks;
-
Īslaicīgas prombūtnes laiks;
-
Grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiks;
-
Darba piespiedu kavējuma laiks, ja esi prettiesiski atlaists un atjaunots iepriekšējā darbā.
Ja saistībā ar atvaļinājuma dienu aprēķinu radušās kādas neskaidrības, noteikti konsultējies ar grāmatvedi.
Kā aprēķina atvaļinājuma naudu?
Lai aprēķinātu, cik liela būs Tava atvaļinājuma nauda, vērā ņem vidējo izpeļņu. Vidējās izpeļņas aprēķins ir vienkāršs – pēdējo sešu mēnešu laikā nopelnīto naudas summu dala ar šajā periodā nostrādātajām dienām. Vidējā izpeļņā ietilpst ne vien Tava alga, bet arī piemaksas un prēmijas. Lai Tu labāk saprastu, kā aprēķināt atvaļinājuma naudu un vidējo izpeļņu, aplūkosim vienu piemēru.
Pieņemsim, ka pēdējo 6 mēnešu laikā Tevi ir bijusi nemainīga alga – 1500 eiro mēnesī. Līdz ar to esi nopelnījis 9000 eiro (1500 eiro x 6 mēneši = 9000 eiro), kopumā strādājot 120 dienas. Vidējā dienas izpeļņa tātad ir 75 eiro (9000 eiro / 120 dienas = 75 eiro). Nostrādāto dienu skaitā netiek ieskaitītas atvaļinājumā pavadītās dienas, slimības dienas, kā arī dienas, kurās neesi veicis darbu attaisnojošu iemeslu dēļ (atbilstoši Darba likuma 74. panta 1. un 6. daļai).
Kopējo atvaļinājuma naudu aprēķina, vidējo dienas izpeļņu sareizinot ar dienu skaitu, kurās Tev būtu jāstrādā, ja Tu nebūtu atvaļinājumā. Piemēram, ja dosies 3 nedēļu garā atpūtā, kurā ir 15 darba dienas, atvaļinājuma nauda būs 1125 eiro (75 eiro x 15 dienas). Tieši tik vienkāršs ir veids, kā aprēķina atvaļinājuma naudu!
Kā tiek aprēķināta atvaļinājuma nauda, ja Tev ir summētais darba laiks?
Šādā situācijā veids, kā aprēķina atvaļinājuma naudu, ir nedaudz atšķirīgs, jo tiek izmantota arī stundas vidējā izpeļņa, proti, pēdējos sešos mēnešos nopelnīto naudu dala ar nostrādāto stundu skaitu. Dienas vidējo izpeļņu rēķina, “stundas vidējo izpeļņu reizinot ar vidējo nostrādāto stundu skaitu darba dienā, kuru aprēķina, pēdējo sešu mēnešu laikā nostrādāto stundu skaitu dalot ar kalendāra darba dienu skaitu (izņemot attaisnotu prombūtni) pēdējo sešu mēnešu laikā”. Šādu aprēķinu nosaka Darba likuma 75. pants.
Kad izmaksā atvaļinājuma naudu?
Arī tas, kad jāizmaksā atvaļinājuma nauda, skaidri un gaiši ir atrunāts Darba likumā, 69. panta 4. daļā – atvaļinājuma naudu kopā ar darba samaksu par nostrādāto laiku līdz atvaļinājumam darba devējs izmaksā ne vēlāk kā vienu dienu pirms atvaļinājuma sākšanās. Ja vēlies, vari iesniegt rakstveida pieprasījumu atvaļinājuma naudu un darba samaksu izmaksāt arī citā laikā, taču ne vēlāk kā nākamajā darba samaksas izmaksas dienā.
Vai atvaļinājumu ir iespējams pārnest uz nākamo gadu?
Šāda iespēja pastāv, taču tikai tad, ja atvaļinājuma piešķiršana pilnā apmērā šajā gadā var nelabvēlīgi ietekmēt ierasto darba gaitu uzņēmumā. Darba devējam attiecīgajā gadījumā jāievēro konkrēti nosacījumi:
-
Darbiniekam jāpiekrīt atvaļinājuma pārcelšanai rakstveidā;
-
Atvaļinājuma daļai esošajā gadā jābūt ne īsākai kā divas nepārtrauktas kalendārās nedēļas.
Turklāt atvaļinājuma daļu var pārnest tikai uz vienu gadu, to pēc iespējas pievienojot nākamā gada atvaļinājumam.
Kā aprēķina atvaļinājuma naudu, ja darbinieks un darba devējs pārtrauc darba attiecības?
Atvaļinājuma nauda aizejot no darba ir ļoti aktuāls temats, ja par nostrādāto laiku esi uzkrājis atvaļinājuma dienas, taču darba attiecības tiek izbeigtas. Šādā gadījumā darba devējam Tev ir jāizmaksā neizmantotās atvaļinājuma daļas kompensācija proporcionāli nostrādātajam laikam. Princips, kā skaita atvaļinājuma naudu, šādā gadījumā ir tāds pats kā ierasti, proti, izmantojot vidējās izpeļņas aprēķinu.
Vai atvaļinājumu var paņemt avansā?
Jā, tas ir iespējams, jo pēc sešiem nostrādātiem mēnešiem darba devējs var piešķirt gan divas, gan visas četras atvaļinājumam paredzētās nedēļas. Ja esi saņēmis atvaļinājumu avansā, taču darba attiecības tiek pārtrauktas, Darba likuma 78. panta 1. daļas 3. punkts paredz, ka darba devējs no Tavas darba samaksas var ieturēt atvaļinājuma naudu, izņemot gadījumus, kad darba līgumu uzsaka, pamatojoties uz tā paša likuma 101. panta 1. daļas 6., 7., 9. vai 10. punktu.
Kas notiek, ja Tev atvaļinājuma laikā iestājas darbnespēja?
Ja atvaļinājuma laikā sanācis saslimt un Tev ir piešķirta darbnespējas lapa, atvaļinājumu par attiecīgo darbnespējas periodu vai nu pagarina, vai pārceļ. Par to, kuru no iespējām vēlies īstenot, Tev rakstveidā jāinformē darba devējs, un abām pusēm jāvienojas par optimālu risinājumu. Plašāk par šo aspektu vari lasīt Valsts darba inspekcijas mājaslapas sadaļā Ikgadējais apmaksātais atvaļinājums – Ja atvaļinājuma laikā darbiniekam iestājas darbnespēja.
Atvaļinājumā vēlies doties ceļojumā vai veikt kādu lielāku pirkumam, kuram noderētu papildu līdzekļi? Šādos brīžos Tev lieti noderēs Banknote patēriņa aizdevums, ar kuru vari aizņemties no 100 līdz pat 10 000 eiro, savukārt mūsu kredītlīnija ar virtuālo karti piedāvā iespēju pieteikties kredītlīnijai ar summu no 100 līdz 2 000 eiro. Pirms tam gan rūpīgi izvērtē savu finansiālo stāvokli. Savukārt, ja Tev tuvo cilvēku lokā ir vēl kāds, kuram ir aktuāls jautājums par to, kā aprēķina atvaļinājuma naudu, aizsūti viņam šo rakstu!